i5 6200U laptopta işlemci bazlı oyunlarda performans yükseltme

Zed or die

Decapat
Herkese merhaba. ASUS K555UB laptop kullanıyorum.
i5 6200U
GTX 940M
1600MHz DDR3 12 GB RAM
1TB HDD

Sistemin özellikleri. Bu aya kadar düşük sistem gereksinimli (LoL CS:GO Minecraft tarzı) 60FPS akıcı oynayabiliyordum. Ama son 1 aydır bu oyunlarda ciddi kasmalar var. LoL'de arkadan Discord bile açamıyorum artık. Sorun CPU kaynaklı gücü yetmiyor sanırım. i5 4210U GTX 840M'li başka bir laptop 1080P'de gayet rahat LoL açıyor. Benim monitörüm 1366×768 bu darboğaz yapıyor sanırım. Bunu sanal bir şekilde artırsam ne olur acaba?

Ekran kartım overclocklu bu arada. Bu oyunlar da ekran karti bazlı değil belki bir çözüm olur. Grafik artırmayı denediğimde FPS sabit kalıyor. LoL'de yüksek grafik 40 50 arası dusukte yine 45 50 falan oluyor. (sıcaklıklar GPU Max 55 CPU Max 68 şeklinde). Sizin fikriniz nedir? HDD arızası ya da RAM'den kaynaklı olabilir mi bu son aydaki yavaşlamalar?

Sürücüler ile ilgili bir sorun çıkmış olabilir. Malum Windows güncellemelerde ara sıra bozduğu oluyor. Uzun süredir termal macunları yenilemediyseniz onları yenilemenizi tavsiye ederim. Ramleri test etmek için memtest86, hdd için crystal disk programı ve bad sector hatasına karşı detaylı bir tarama yapmanızı tavsiye ederim.

Geri
Yukarı