i5 6200U laptopta performans düşüşü

stillwerise44

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
2016 yazında yakın bir arkadaşımla beraber birebir aynı özelliklere sahip iki Acer laptop satın aldık. İlk aldığımızda performansları neredeyse birebir aynı olan bilgisayarlardan benimki yıllar içerisinde arkadaşımınkine oranla her açıdan çok daha kötü hale gelmiş durumda. Bilgisayarlar arasındaki en bariz fark arkadaşım 2020 yılında HDD değişimi için bilgisayarını açmış, ufak çaplı fan temizliği yapmış ve sıfırdan Windows 10 yüklemiş ama bunlar birazdan bahsedeceğim kadar büyük fark yaratır mı bilemiyorum. Kendisi geçen hafta sorunsuz Red Dead Redemption 2 oynadığını söylediğinde şok geçirdim çünkü ben en basit örnekle 2020 yılında medium ayarlarda oynadığım Need for Speed Payback'i şu an en düşük ayarlarda 10-15 FPS'lerde oynamaya çalışırken 2005'te çıkmış olan Need for Speed Most Wanted'ta bile en yüksek ayarlarda 27-28 FPS seviyelerinde oynuyorum, oyunlar takılıyor vs. zaten bilgisayarın açılma süresi ve günlük kullanımdaki hızı korkunç vaziyette. Cihaz boştayken 50°c civarlarında çalışırken F1 2020 oynamaya çalışırken 95°c'leri görmüştüm. Ben bilgisayarımın içini hiç açmadım, dolayısıyla herhangi bir bakım yapmadım ve en son Windows'u sıfırladığımın üstünden 3 seneye yakın zaman geçti. Açıkçası bir önceki laptopumu kendim tarafından bilinçsiz termal macun değişimi nedeniyle kaybettiğim için korkuyorum da. Ama bir yerden sonra mecbur kalıp termal macun+SSD değişimi yapsam ve içindeki kiri tozu temizlesem sizce performansın ne kadarını geri kazanabilirim?
Bilgisayarım;
Acer Aspire F5-572g

Intel Core i5 6200U.
NVIDIA GeForce 940M 4 GB.
8 GB DDR3 RAM.
1 TB HDD.

Biraz uzun bir yazı oldu ama yardımcı olursanız çok sevinirim, şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Termal macun+SSD değişimi yapsam ve içindeki kiri tozu temizlesem sizce performansın ne kadarını geri kazanabilirim?

Etkisi çok olur bu yapacaklarınızın. Zaten sisteminiz 95 derecelerde çalışıyorsa frekanslarını kısmak durumunda kalacaktır, dolayısıyla alacağınız performans düşecektir. Alıntıladığım kısmı yaparsanız farkı hissedersiniz. Ayrıca bilgisayarın altına bir soğutucu da koyarsanız daha verimli olur.

Geri
Yukarı