i5-6200U laptopta RAM yükseltme

Daha fazla  
Arkadaşlar 4+4 1600 MHz bir laptopum var. Buna 8+4 GB RAM eklemek istiyorum. Yani toplamda 20 GB Bellek kapasitesi olacak. 8+4 GB RAM eklersem sistemde ne gibi artılar olur performans artar mı? Mesela Valorant oyununda ortalama 70-80-90 arası değişken bir FPS alıyorum, CS'te 40-50 arası alıyorum, GTA 5 800p'de 25-30 FPS alıyorum sizce FPS artar mı? 10-15 FPS artsa bile benim için müthiş olur.

Sistem özelliklerim şu şekilde:
  • İşlemci: i5 6200U
  • Ekran Kartı: R7 M360
  • HDD: 1 TB
  • İşletim Sistemi: Windows 10

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar 4+4 1600 MHz bir laptopum var. Buna 8+4 GB RAM eklemek istiyorum. Yani toplamda 20 GB Bellek kapasitesi olacak. 8+4 GB RAM eklersem sistemde ne gibi artılar olur performans artar mı? Mesela Valorant oyununda ortalama 70-80-90 arası değişken bir FPS alıyorum, CS'te 40-50 arası alıyorum, GTA 5 800p'de 25-30 FPS alıyorum sizce FPS artar mı? 10-15 FPS artsa bile benim için müthiş olur.

Sistem özelliklerim şu şekilde:
  • İşlemci: i5 6200U
  • Ekran Kartı: R7 M360
  • HDD: 1 TB
  • İşletim Sistemi: Windows 10
Hocam bence değmez 8 gb ram alıp 16 gb ram yapın daha rahat kullanırsınız laptopu daha ferah olur fps konusuna gelirsek ben yükseltme yaptığımda en fazla 5 fps arttı zaten Ram fpsi çok etkileyen bir şey değil ramin yanında ssd de almanızı öneririm Hdd kullanımı Windows 10 da pek hızlı olmaz iyi geceler.

Artmaz, azalır diye biliyorum.Dual channel 2x4 RAM > single channel 16 GB RAM.Youteba'da videoları mevcut.
Single Channel yapmayacağım yukarıda belirttim 4+4+4+8 yapacağım

Hocam bence değmez 8 GB RAM alıp 16 GB RAM yapın daha rahat kullanırsınız laptopu daha ferah olur FPS konusuna gelirsek ben yükseltme yaptığımda en fazla 5 FPS arttı zaten RAM FPS'i çok etkileyen bir şey değil RAM'in yanında SSD de almanızı öneririm HDD kullanımı Windows 10 da pek hızlı olmaz iyi geceler.

4 GB RAM elimde var onu da eklerim diye yazdım 20 GB bellek kapasitesi olacak

Hocam o zaman 8 GB alın yanında ssd de öneririm egerki isterseniz.

Birde yapmadıysanız Ram expert uygulamasından bakın en fazla ne kadar ram takabilirsiniz.

Hocam o zaman 8 GB alın yanında SSD de öneririm eğer ki isterseniz.

Vallahi bende istiyorum SSD ama hayırlısı ile seneye yaz ayında sistem toplamayı düşünüyorum o yüzden SSD alayım mı almayayım mı kararsız kaldım

Hocam o zaman 8 GB alın yanında ssd de öneririm egerki isterseniz.

Birde yapmadıysanız Ram expert uygulamasından bakın en fazla ne kadar ram takabilirsiniz.
4 Kanal var hocam maksimum 64 GB destekliyor

Vallahi bende istiyorum SSD ama hayırlısı ile seneye yaz ayında sistem toplamayı düşünüyorum o yüzden SSD alayım mı almayayım mı kararsız kaldım

4 Kanal var hocam maksimum 64 GB destekliyor
Hocam seneye sistem toplayacaksaniz bence biraz daha idare edebilirsiniz ama bende para var derseniz alın rahat edersiniz :D

Hocam fiyatlara baktım bütçemi açıyor SATA SSD'lerin fiyatı uçmuş. 8 GB RAM aldım diyelim FPS olarak nasıl bir fark olur?
Çok az olur 4-5 falan zaten işlemci yada ekran kartı değişmedikçe çok fazla fps farkı beklemeyin. Ram bilgisayarı daha ferah yapar ard arda program açarsanız problem yaşamazsınız 4 gb ram ile arkada discordda arkadaşınızla konuşurken minecraft 1.19 oynarsanız oynayamazsiniz bilgisayar kilitlenir donup kalır.

Çok az olur 4-5 falan zaten işlemci yada ekran kartı değişmedikçe çok fazla fps farkı beklemeyin. Ram bilgisayarı daha ferah yapar ard arda program açarsanız problem yaşamazsınız 4 gb ram ile arkada discordda arkadaşınızla konuşurken minecraft 1.19 oynarsanız oynayamazsiniz bilgisayar kilitlenir donup kalır.
Hocam böyle diyince ikilemde kaldım bazı yerlerde 10 15 FPS var yaratır diye okumuştum 5 FPS olursa almaya hiç gerek yok :(

Yeni konular

Geri
Yukarı