i5-6200U ve 8 GB RAM'e sahip laptop yükseltmeye değer mi?

Bütçe
1500
Malum Türkiye şartları yeni PC alamıyoruz. Ben de elimdeki laptopu yükseltmeyi düşünüyorum.

Özellikleri;

İşlemci; i5-6200U
RAM; 8 GB DDR3 1600 MHz.
GPU; GeForce 940M.
SSD; 120 GB SATA SSD.
Cihaz; Casper Nirvana C700.

Yapmayı düşündüklerim;
1. cihazı içli dışlı güzelce temizlemek. ( bolca toz olduğuna eminim :) )
2. termal macun değiştirmek ( 7 yıldır duruyor :( )
3. 8 GB Single channel RAM'in yanına bir tane daha koyup 16 GB Dual channel yapmak.
4. dandik 120 GB SSD'yi atıp 500 GB SanDisk SSD takmak.
5. UEFI bir şekilde Windows kurup (10 mu 11 mi karar veremedim), driverları kurup, BIOS'u güncelleyip, hızlandıp, overclock vs. yapıp (yaparsam bu konuda da yardım almayı düşünüyorum), programları ve oyunları kurup hazır etmek.
6. iyi bir laptop soğutucusu almak (malum hava akışı önemli)
7. pil almak ve takmak ( yok ve oyun dışı kullanımda şarja bağlı kalmak istemiyorum ayrıca elektrik kesintisi de cabası)

Sizce 7 yıllık bu emektara bu masrafı yapmaya değer mi? Yapıp düşük ayarlar/720p/30-60 FPS oyun oynamak istiyorum.
İllede farklı yollara başvurmalı mıyım yoksa 1-2 yıl da olsa idare edir mi?
İlgi alakanız için teşekkür ederim.

Ekran kartına MSI Afterburner ile çok küçük OC yapabiliriz hocam 1 2 FPS artıracak laptopu riske atmayacak şekilde onun dışında işlemci için throttle stop indirin ve bu ayarları yapın çizdiğim yer ne kadar çıkıyorsa o kadar basın.

1698523462892.png

Ekran kartına MSI Afterburner ile çok küçük OC yapabiliriz hocam 1 2 FPS artıracak laptopu riske atmayacak şekilde onun dışında işlemci için throttle stop indirin ve bu ayarları yapın çizdiğim yer ne kadar çıkıyorsa o kadar basın.

Eki Görüntüle 1994294
oc ne kadar gerekli bilmiyorum ama nihai performans a alınca güç planını çok farkediyor bide yük altında turbo boost açıyor 2.3 ten 2.8 ghz e çıkıyor

Geri
Yukarı