i5 6400 Sisteme 8GB vs 16GB RAM

Arashi

Kilopat
Daha fazla  
-Deep Cool Tesseract SW-BU Midi Kasa
-İntel Skylake Core i5 6400
-Kingston HyperX Fury 8GB 2666 DDR4 (x2)
-Kingston HyperX Fury 120GB SSD
-MSI H170 GAMING M3
-MSI R9 380 GAMING 4GB 256Bit
-WD 1TB Puple 3.5 64MB SATA Disk
-Xigmatek X-Calibre 600W (Değişebilir)

Arkadaşlar 2 gün sonra böyle bir bilgisayar toplayacağım ama RAM konusunda kararsızım. 16 GB RAM mi almalıyım yoksa 8 GB bana yeter mi? Bu konuya karar veremedim. Birde güç kaynağı konusunda ve diğer parçalar konusunda farklı bir öneriniz var mı? (Sistem 3000 TL tutuyor ve bütçem kısıtlı 3000 TL'yi pek aşamam.) Şimdiden yorum atan herkese teşekkürler.

Yazmayı unutmuşum MSI H170 GAMING M3 ile ASUS Z170-P D3 arasında çok performans farkı var mıdır? Hangisini tercih etmeliyim ? Birde güç kaynağı konusunda hesaplı bir 600W bir güç kaynağı önerebilir misiniz?

• 8 GB belleğin yeteceğini düşünüyorum. İmzamdaki sistemi kullanmaktayım. Visual Studio, MSSQL gibi ağır programları kullanmama rağmen en fazla 6 GB bellek kullanımına erişebiliyorum.
  • Alacağın belleklerin 2666MHz olmasına gerek yok. Çünkü her iki anakarttada belleklerin 2133MHz çalışacak. Siz de 2666MHz bellek alarak fuzuli masraf yapmış olacaksınız.(Tabi 2666MHz bellekler daha pahalı ise)
  • Xigmatek markasını pek önermezler. Ürünleri genelde kalitesiz oluyor. Yine imzamdaki güç kaynağını önerebilirim. Malzeme kalitesi oldukça yüksek. Sistemi ilk kez uzay kurulum çalıştırdığımda güç kaynağımın fanı dönmüyor sandım. O kadar sessiz.
  • Sabit diskinizi WD Purple değil de WD Blue serisinden seçmenizi tavsiye ederim. Purple serisi 7/24 çalışacak sistemler için üretilmiş ürünlerden oluşmaktadır. Blue serisinden bir sabit disk alarak 30-35 lira kadar tasarruf yapmış olursunuz.
  • Bahsettiğim ürünleri alarak bir miktar para kenara koymuş olup bu parayla da i5 6500 alabilirsiniz. K ibareli bir işlemci almayacağınız için Z170 chipsetli anakartları almanıza gerek yok. MSI H170 GAMING M3 fazlasıyla işinizi görecektir.

Dediklerini uygulayacağım.Sistem zaten kafamdaki fiyatı aşmıştı bir nebzede olsa bir yerlerden kısmak iyi oldu.Teşekkürler, iyi forumlar.

''High Power 600W 80+ Bronze Güç Kaynağı'' Bu PSU'yu önerir misiniz ? Diğer PSU'lardan fiyatı biraz daha uygun.Eğer iyi bir PSU ise bunu almayı düşünüyorum.

Forumda High Power kullanarak sistem toplayan bir çok kişiye rastladım. Herhangi bir olumsuz yoruma rastlasam aklımda kalırdı. Olumsuz yoruma rastlamadım.

H170 alırsan RAM'ler 2133MHz'de çalışır, Z170 alırsan 2666MHz'de. Eğer programlarla işin olmayacaksa 8GB yeterli olur.

İlk seçmiş olduğun güç kaynağı iki adet 12V girişi mevcut. Eğer iyi bir güç kaynağı almak istiyorsan tek 12V girişi olan bir güç kaynağı almanı öneririm.

Aşağıdaki güç kaynağı %87 verimlilikle yani 80Plus çalışıyor ve tek 12Volt girişine sahip.

ZALMAN ZM600-GLX SERİSİ 80PLUS 600W GÜÇ KAYNAĞI

::: Zalman, leading the world of Quiet Computing Solutions :::

2.jpg

Yorumlarınız için teşekkür ederim.Aklımda 2,3 tane güç kaynağı var hangisi daha hesaplı gelirse onu almaya karar verdim.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı