i5 6400K sisteme RX 580 uygun mu?

Bütçe
1500

RoninBlackWatch

Centipat
Merhaba arkadaşlar. Bilgisayarımı geliştirmek istiyorum geliştirmek içinde ekran kartına ihtiyacım olduğunu düşünüyorum. Yeni nesil oyunları iyi ve rahat oynatabilecek bir ekran kartı. Bunun için RX580 8 GB ekran kartını uygun gördüm ama başka önerisi olacak olan da varsa açığım.

Sistemim su şekilde.

Güç kaynağı: 300W.
RAM: 8 GB DDR3.
Anakart: ASUSTEK Computer Inc. H170M-E D3.
İşlemci: i5 6400K.
SSD: 250GB.
HD: 1TB.

Merhaba arkadaşlar. Bilgisayarımı geliştirmek istiyorum geliştirmek içinde ekran kartına ihtiyacım olduğunu düşünüyorum. Yeni nesil oyunları iyi ve rahat oynatabilecek bir ekran kartı. Bunun için RX580 8 GB ekran kartını uygun gördüm ama başka önerisi olacak olan da varsa açığım.

Sistemim su şekilde.

Güç kaynağı: 300W.
RAM: 8 GB DDR3.
Anakart: ASUSTEK Computer Inc. H170M-E D3.
İşlemci: i5 6400K.
SSD: 250GB.
HD: 1TB.

PSU Watt bakımından yetersiz ki zaten sertifikası var mı belli bile değil PSU kesinlikle değişmeli.

1- PSU yetersiz.
2- İşlemci, CPU yüklü oyunlarda darboğaz yapacaktır.
3- RX 580 yerine daha güncel olan 5500 XT ya da 1650 Super daha mantıklı.

Her halükarda PSU değişecek, yetersiz.

Dediğin ekran kartları bütçemin dışında kalıyor ve iyi işlemcilerle baktığımızda söyle bir şeyle karşılaştım mesela GTA 5 gibi bir oyunda 80-90 arası bir FPS'le karşılaştım Ryzen 5 2600 gibi bir işlemciyle olan testlerine baktım ve bu oran iyi dediğim işlemcilerle aynı performansı veriyor.

R5 2600, i5 6400'ü ezer.

FPS'ye bakarak bu işlemci iyi bu işlemci kötü diye ayrım yapılmaz.

Dediğim ekran kartları da 580 ile aynı para. Mesela:

R5 2600, i5 6400'ü ezer.

FPS'ye bakarak bu işlemci iyi bu işlemci kötü diye ayrım yapılmaz.

Dediğim ekran kartları da 580 ile aynı para. Mesela:

peki ne kadar büyük bir dar boğazdan bahsediyoruz.

İşlemciye yük binen oyunlarda %10 civarı yapabilir. Örnek olması adına bir video bırakayım:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İşlemciye yük binen oyunlarda %10 civarı yapabilir. Örnek olması adına bir video bırakayım:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Peki dediğin ekran kartlarında ne kadar yapar. Dediğin ekran kartını alır yeni bir güç kaynağı takıp işlemciyi satınca da yeni bir işlemci alabilir miyim.

Dediğim ekran kartları da performans olarak RX 580 ile aynı seviyede. Yani fark olmaz. RX 580 artık eskidi ve güç tüketimi fazla diye güncel kartlara yönelmek daha mantıklı.

Yeni bir işlemci alırsın almaya da en fazla 7. nesil takarsın, o da sıfır olarak fahiş fiyatlara satılıyor. Yani biraz vereceğin paraya yazık olur. Artık güncelliğini yitirmiş bir seri, ben pek mantıklı bulmuyorum açıkçası ama güncelleyemem, işlemci alıp geçerim derseniz i7 7700-7700K gibi işlemciler alınabilir.

Dediğim ekran kartları da performans olarak RX 580 ile aynı seviyede. Yani fark olmaz. RX 580 artık eskidi ve güç tüketimi fazla diye güncel kartlara yönelmek daha mantıklı.

Yeni bir işlemci alırsın almaya da en fazla 7. nesil takarsın, o da sıfır olarak fahiş fiyatlara satılıyor. Yani biraz vereceğin paraya yazık olur. Artık güncelliğini yitirmiş bir seri, ben pek mantıklı bulmuyorum açıkçası ama güncelleyemem, işlemci alıp geçerim derseniz i7 7700-7700K gibi işlemciler alınabilir.

Öncelikle yardımların için çok tşk peki bunların içinden özellikle önerdiğin var mı hem en güçlüsü hem de en uzun vade de gidecek olan

Geri
Yukarı