i5 6402p Overclock sonrası aynı sıcaklık

Yunus3763

Kilopat
Daha fazla  
8 aydır kullandığım işlemciye biraz voltaj vererek OC yaptım ve 3 gündür de sorunsuz kullanıyorum. Kafama takılan konu ise işlemcinin normalde 45-50 derecelerde gezerken OC sonrası yine aynı derecelerde olması. Sıcaklığı yanlış raporlama ihtimalini göz önünde bulundurarak 3 farklı programla kontrol ettim ama hepsinde de aynı sonuçla karşılaştım. Aynı işlemciyi kullanan arkadaşların ve bu konularda tecrübeli olduklarını düşünen arkadaşlardan yardımlarını istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hız aşırtma desteklemeyen Skylake işlemcilere hız aşırtma yapıldığı takdirde sıcaklıkların okunamaması sorunu oluyordu, siz okuyabiliyorsanız ne mutlu.

• Güç yönetiminin eksik kısımları yüzünden core sıcaklığı okuyamıyoruz. Fakat HWiNFO aracı ile paket sıcaklığı okumak mümkün) (paket sıcaklığında 70°C’nin altında kalmaya çalışın)

Kaynak: K Serisi Olmayan işlemciler İçin MSI Z170 Overclock Rehberi

Testi uzun süre de çalıştırsam da sonuçlar değişmiyor. Bu sıcaklığın doğru olduğuna inanasım gelmiyor. :neo::neo::neo::neo::neo::neo::neo::neo:

sıcaklık.png

Aynı kalması imkansız. En iyisi bir termometreyle ölçmeniz. (Mesela evde ateş ölçer veya sıcaklık gösteren herhangi bir termometre de olabilir, onu CPU'ya en yakın yere sabitleyerek de anlayabilirsiniz.)
Ama termometreyi siz yine de takip edin. Pek ihtimal vermesem de, gereğinden fazla ısınıp kasanızın içinde patlayıp renklendirmesin ortalığı :D

Normal ve OC'li testler yaptım ve anladım ki keramet sıvı soğutma. Normalde fanı 400 RPM'de OC yapınca 900 RPM'de dönüyor. Bu arada termometreyi nereye nasıl sabitleyeceğim?
sfafdasdasd.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı