i5-650 tabanlı sistem oyunlarda takılma problemi

Vahidbaki

Hectopat
Yer
Azerbaycan
Daha fazla  
Meslek
Gamer
Herkese selam.
PC oyunlarda takılıp kalıyor, ses de ayni şekilde takılıyor [Trrrrr] diye kalıyor, restart atmak zorunda kalıyorum hatta bazen oyunun ortasıda mavı ekran veriyor, ekran kartı driverlerı hepsi guncellama sorun devam ediyor cok uğraştım çözemedim RAM'ları tek tek çıkarıp denedim, driverleri guncelledim, Win 10 guncelledim, yine sorunum çözulmedi.

Donanim şu şekilde.

GPU: Sapphire R9 280 3GB.

CPU: i5-650.

RAM: 6 4x2.

MB: Foxconn H55mxv.

HDD: 2TB Toshiba 7200RPM.

Son düzenleyen: Moderatör:
kardeşim o i5 çok eski ve güçsüz bu yüzden yeni sisteme geç. yeni hdd tak dene olmazsa işlemci,güç kaynağı,ram diye gider bu yüzden yeni bir sistem lazım sana.

Görüntü siyah ekrana düşüp ses gelmeye devam ediyorsa sorun yüzde 100 PSU. Diğer durumlarda CPU'ya yüklenen oyunlarda İ5 650 yetersiz kalacaktır. Bende de vardı İ5 650, GTA V açıyordum donmadan kasmadan 750Tİ ile.

Görüntü siyah ekrana düşüp ses gelmeye devam ediyorsa sorun yüzde 100 PSU. Diğer durumlarda CPU'ya yüklenen oyunlarda İ5 650 yetersiz kalacaktır. Bende de vardı İ5 650, GTA V açıyordum donmadan kasmadan 750Tİ ile.
Yok siyah ekrana gelmiyor PSU'yu zaten yeni aldim 500w, eskiden rahatca oynadığım, metro exodus, warface, ETS2 gibi oyunlarda bu sorunu yaşıyorum, Ama GTA San andres ve left 4 dead 2 gibi oyunları rahatca donmadan takılmadan oynuyorum yanı takılıp kalmıyor.

İşlemcini değiştirmen yeterli olur bence, i7 860 bulabilirsen ucuza veya 870, 875k, 880 rahatça oynayabilirsin diye düşünüyorum. İşlemcin ekran kartına darboğaz yapıyordur büyük ihtimalle, bende de daha önce i3 550 vardı r7 240'ı bile beslemiyor %30 darboğaz yapıyordu.

Örnek göster derseniz bizzat benim imzadaki sisteme bakabilirsiniz.
PUBG yi ultra ayarlarda 60-70 fps te oynuyorum (bu arada gölge ayarını ortadan yukarı çekince kasıyor orta yapınca kasmıyor) ve ramlerim 1333Mhz. İnşaallah 1800 lük lere geçiş yapıcam yakın zamanda dahada akıcı oynarım o zaman, 1080p oynadığımdan bazen işlemci ve ramlere yüklenince çok hafif kasıyor ama azıcık, ben biraz manyak oldğumdan farkediyorumdur, yoksa farkedilmez yani. :)

İşlemcini değiştirmen yeterli olur bence, i7 860 bulabilirsen ucuza veya 870, 875k, 880 rahatça oynayabilirsin diye düşünüyorum. İşlemcin ekran kartına darboğaz yapıyordur büyük ihtimalle, bende de daha önce i3 550 vardı r7 240'ı bile beslemiyor %30 darboğaz yapıyordu.

Örnek göster derseniz bizzat benim imzadaki sisteme bakabilirsiniz.
PUBG yi ultra ayarlarda 60-70 fps te oynuyorum (bu arada gölge ayarını ortadan yukarı çekince kasıyor orta yapınca kasmıyor) ve ramlerim 1333Mhz. İnşaallah 1800 lük lere geçiş yapıcam yakın zamanda dahada akıcı oynarım o zaman, 1080p oynadığımdan bazen işlemci ve ramlere yüklenince çok hafif kasıyor ama azıcık, ben biraz manyak oldğumdan farkediyorumdur, yoksa farkedilmez yani. :)
Başkan, ben 1 ay once bu sistemle hic bir oyunu kasmadan donmadan takilmadan oynuyordum, bu son 1 haftadir bu sorunla karşılaşıyorum, normalde bu sistem hic bi oyunda kasmiyor, 768p da oynadim icin bu islemciyle 25 30 % darbogazla oynuya biliyordum donmadan takilmadan, Ama dediim gibi bu son 1 haftadir bu sorunla karşılaşıyorum, Oyuna giriyorum, menu aciliyor, sonra oyunu oynamaya basliyorum ve hafif bi haraketde patlamada oyun ve ses takiliyor 2 daka sonrada mavi ekran veriyor sonra reset atiyor pc.

İşlemcinin ısı değerlerine bak, oyunun başlarında fazla sıcak olmaz, ama ilerleyen safhalarda sürekli yükte olacağı için, ısınmaya başlar 80 veya 85 dereceyi geçince diye biliyorum misal 3.2Ghz ise işlemcinin max gücü bunu 2.5 e veya daha düşük bir frekansa çeker ve buda performans kaybına neden olur, çok fazla ısınıncada PC doğal olarak kendini resetler. MSI afterburner ile kontrol et veya speecy diye bir program var oda olur. İkisini birden kurman daha iyi olur birbirine bakar garanti değer alırsın.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı