i5 650 ve GTX 750 Ti Sistemin Kasma Sorunu

Scorpiyon

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle merhaba, sorunumu tam olarak bilmediğim için pek detaylı anlatamayacağım ancak ne yaşadığımı yazayım. Bundan 3 4 gün önce Black Desert Online diye bir oyun oynarken oyun kasmaya başladı (normalde kasmaz) ve oynayamayacak dereceye geldiği için oyunu kapattım. Oyunu tekrar açmak istediğimde aşırı kastı ve yükleme kısmı çok uzun sürdüğü için oyunu tekrar kapattım ve bilgisayarı dinlendirmek için (yorulmuştur diye düşünmüştüm) bilgisayarı kapattım.

Yaklaşık 30 dakika sonra falan tekrar girip oynadığımda o gün tekrar sorun olmadı. Ondan ertesi gün, bilgisayarı açtım ve oyuna girmek istediğim zaman silinmiş gözüküyordu (Steam'de) ama oyun dosyaları duruyordu. Doğrulama yaptım ve oyun dosyalarını tekrar buldu, oynamaya devam ettim. Ama bu döngü 3 4 gündür hep devam ediyor, oyun kasıyor ve oyunu kapatınca da masa üstüne dönünce kasmaya devam ediyor, YouTube'da video izlemeye çalışınca kasıyor, ses açma kapama bile neredeyse yapamıyorum.

Buraya konu açarken de durum pek farklı değil, yine kasıntı var. Ayrıca dün bu sorunla alakalı mı bilmiyorum ancak Windows 10 açılırken 2 kere "Scanning and repairing drive" diyerek E diskimi kendince düzeltti. Açtığımda yine oyun dosyası bozulmuş haldeydi, 10GB bir indirme yaparak düzelttim. Şu ana kadar yaptıklarıma gelirsek:

HDTune programından tarama yaptım, 1 bad sector çıktı. Sorun işlemciyle veya hard diskle alakalı olabilir ama buraya da sormak istedim çünkü durum karışık. İşlemci de olabilir HDD de. Şimdiden teşekkür ederim.

Donanım:
  • ASUS 750Ti 2GB
  • i5 650
  • 8GB RAM

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı