i5 6500 0,79 GHz'de çalışıyor

yolcuhan

Kilopat
Daha fazla  
BIOS güncel ve BIOS'ta bir şey değiştirdiğimi düşünmüyorum.
i5 6500 SKylake son birkaç aydır yavaşlama sorunu yaşıyordum birçok yöntem ve birçok kez format atmama rağmen bu yavaşlama sorununu çözemedim.
Bugün sosyalden bu konuyu açtım "SanDisk Ultra II 240GB SSD değerleri düşük" orada sağ olsun.
@Ahsapzen arkadaş yardımcı oldu ve söylediği yöntemleri denerken bir şeyi fark ettik ki işlemci hızı ne olursa olsun stres testinde bile 0,79 u aşmıyor.

Çözebilir miyim diye araştırdığımda "kayıt defterinden" Bilgisayar\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Services\intelppm buradaki start kısmını 3'ten 4'e çıkartınca düzeldiğini gösteren bir yabancı video buldum. Denedim restart yapınca hız 3,19 a çıktı ama bu sefer de pcdeki yavaşlama daha da arttı ve Görev Yöneticisi'ni açtığımda CPU %10 %50 %70 gibi rakamlarda çalıştığını gördüm ki kayda değer tek işlem pencere açmak ve onu cusor ile tutup sürüklemekti bunu yaptıkça işlemci oranı %100'lere çıkıyordu ve ben de eski haline getirdim.
Konu hakkında çözüm yolu hakkında bilgisi olan var mı?
primetest.png

Son düzenleme:
Güç seçeneklerinden yüksek performans seçili mi?
Dengelide olduğundan böyle kalmış gibi(0.79Ghzde kalmış) duruyor.
Kısaca şöyle söyleyim Yüksek performansa alıp sanallaştırmayı kapatırsanız İşlemci performansı toparlar diyorum.

Güç seçeneklerinden yüksek performans seçili mi?
Dengelide olduğundan böyle kalmış gibi(0.79Ghzde kalmış) duruyor.
Kısaca şöyle söyleyim Yüksek performansa alıp sanallaştırmayı kapatırsanız İşlemci performansı toparlar diyorum.
güç ayarı.png

güç performanstaydı her zaman. Sanallaştırmanın ne gibi bir etkisi olabilir açık mı kapalı mı olduğunu bilmiyorum.

BIOS'ta işlemcinin çalışma frekansının sabitlenmesini sağlayan bir ayar var diye hatırlıyorum. İşlemci kullanılsın veya kullanılmasın sürekli o frekansta çalışıyor. Eğer BIOS işlemci clock ayarlarıyla oynadıysan sanki sendeki sorun BIOS'tan kaynaklı gibi. BIOS default ayarlara dönmen belki sorunu çözer ve BIOS güncellemelerini kontrol etmeyi unutma.

Yalnız biraz önce bios pilini değiştirdim belki etki eder diye neredeyse 5 yıldır aynı pil desktop kullanıyorum bu arada. sonra bios ta bir şey dikkatimi çekti,
CPU base ratio mhz 100 ve 8X
IMG_20210907_015332.png

BIOS default ayarlara dönmeyi deneyebilirsin ve BIOS güncellemelerini kontrol etmen belki sorunu çözer.
bios güncel zaten güncel versiyon 2018 de çıkmış ben güncellemeyi 1ay önce yapmıştım bu soruna çare olur diyerekten. Bios default ayarlara dönmeyi denedim ama döndüm mü dönemedim mi anlamadım halen aynı değişen bir şey yok hatta biraz önce bios pilini çıkartıp değiştirdim.

Yalnız biraz önce bios pilini değiştirdim belki etki eder diye neredeyse 5 yıldır aynı pil desktop kullanıyorum bu arada. sonra bios ta bir şey dikkatimi çekti,
CPU base ratio mhz 100 ve 8X
Eki Görüntüle 1160156

bios güncel zaten güncel versiyon 2018 de çıkmış ben güncellemeyi 1ay önce yapmıştım bu soruna çare olur diyerekten. Bios default ayarlara dönmeyi denedim ama döndüm mü dönemedim mi anlamadım halen aynı değişen bir şey yok hatta biraz önce bios pilini çıkartıp değiştirdim.
Senin sabit kaldığın frekansta ayarlı, işte onu otomatik vb bir seçenekle değiştirmen gerekiyor ya da default seçenekleri kullanabilirsin. PC boştayken frekans düşecek, yük altındayken frekans artacak.

Senin sabit kaldığın frekansta ayarlı, işte onu otomatik vb bir seçenekle değiştirmen gerekiyor ya da default seçenekleri kullanabilirsin. PC boştayken frekans düşecek, yük altındayken frekans artacak.
işte o nerede biraz bakındım ama benim işlemcime over clock olmuyor diye biliyorum bu neden olmuş olabilir? Nasıl düzeltilir?

işte o nerede biraz bakındım ama benim işlemcime over clock olmuyor diye biliyorum bu neden olmuş olabilir? Nasıl düzeltilir?
Default yap bence çünkü ezbere bilmiyorum yanlış yönlendirmek istemem. Ben kendi başıma böyle bir sorun gelince deneme yanılma yöntemiyle ayarları düzeltmeye çalışıyorum. Sonra baktım olmuyor en sonunda default ayarlara geçip RAM hızını, başlangıç donanımları vs. tekrar ayarlayıp kaydediyorum.

Sorunu çözdüm 1 0cak 2017 tarihli bir sosyal konusundan buldum şansa :)
"İşlemci Hızı Sabitlenme Sorunu"

@GCN adlı üye ve @Bluefates adlı üyeler Allah sizden razı olsun aylardır yaşadığım sıkıntıyı çözdünüz galiba. şuan işlemci normal hızlarında çalışıyor. hatta daha hızlı şimdide yavaşlatmam gerekecek :)

Benim gibi aynı sorunu yaşayan bir desktop pc kullanıcısı olursa umarım burası ona yardımcı olur.
"OC> CPU Features> Intel Adaptive Thermal Monitor = [Enabled] yazısını [Disabled] olarak değiştirip kaydedip çıkıyoruz."

hepsi şu intel adaptive termal monitor sebebiyleymiş enable olacakmış.
son.png

Hepsi bu kadar.
@yolcuhan

@erengore
Sorunu çözdüm 1 0cak 2017 tarihli bir sosyal konusundan buldum şansa :)
"İşlemci Hızı Sabitlenme Sorunu"

@GCN adlı üye ve @Bluefates adlı üyeler Allah sizden razı olsun aylardır yaşadığım sıkıntıyı çözdünüz galiba. şuan işlemci normal hızlarında çalışıyor. hatta daha hızlı şimdide yavaşlatmam gerekecek :)

Benim gibi aynı sorunu yaşayan bir desktop pc kullanıcısı olursa umarım burası ona yardımcı olur.
"OC> CPU Features> Intel Adaptive Thermal Monitor = [Enabled] yazısını [Disabled] olarak değiştirip kaydedip çıkıyoruz."

hepsi şu intel adaptive termal monitor sebebiyleymiş enable olacakmış.

Yeni konular

Geri
Yukarı