Çözüldü i5 6500 0.8 GHz'e sabitleniyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

.Maedhros.

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Öncelikle merhabalar.

Yakın zamanda oyunlarda yaşadığım donma sorunları için işlemcimle alakalı bir sorun olduğunu düşünüp birtakım işlemler uyguladım. Öncelikle termal macun değiştirdim, kasa temizliği yaptım ve bilgisayara temiz Windows kurulumu yaptım. Fakat bu oyun esnasında donma ve yanıt vermeme durumunu çözemeyince anakart BIOS'unu güncellemeye karar verdim. BIOS'un son sürümünü sitesinden gösterildiği gibi indirip kurdum fakat güncelleme sonrasında sistemimin yavaşladığını fark ettim.

BIOS ekranına girip baktığımda normalde 3.2 GHz'de çalışan CPU'nun 0.8 GHz'nin üzerine çıkmadığı fark ettim. Bundan sonra eski BIOS sürümüne dönerek düzeltebilirim umuduyla 5-6 kere farklı BIOS güncellemesi yaptım fakat sorunum çözülmedi. Üzerine Windows'um hata verip masaüstünde kitlenmeye başladı. Ben de durumu çözemeyeceğimi anlayıp bir bilgisayarcıdan yardım almak istedim. Sorunumu bir teknik servisin çözebileceğini düşünüp bir firmaya götürdüm. Firma SSD'de 12000-13000 civarı hata olduğunu, sorunun bundan kaynakladığını söyleyip SSD değiştirilmesi gerektiğini söyledi. Sisteme yeni bir SSD takıp Windows yükledikten sonra sorunun düzeldiği söylediler. Eve gelip sisteme temiz kurulum yaptıktan sonra sorunun devam ettiğini gördüm. Sistem açıldığı zaman çok yavaş ve görev yöneticisinden baktığımda işlemci hızını 0.8 görüyorum. Anlık olarak normale dönse de çoğu zaman 0.8'de sabit. Bu durumun çözülmesi için nasıl bir yol izleyebilirim? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Edit: İşlemcinin termal macununu değiştirirken yanlış yapmış olup işlemci yüksek ısı algılayarak güç azaltıyor olabilir mi?
Edit2: Anakartın BIOS'uyla ilgili sorun olabilir mi?
Edit3: CPU hızı 0.8 GHz'de çalışırken anakart üzerinde bir ışık yanıyor. Işığın anlamını öğrenmek için anakartın kitapçığını araştırdım ama bulamadım.
Edit4: BIOS resetlemeyi denedim. (Yapıp yapamadığımdan emin değilim.)

Sistem:
i5 6500 3.2 GHz işlemci.
MSI B150 GAMING M3 anakart.
MSI GTX 970 ekran kartı.
G.Skill 2*4 GB 2133 MHz RAM.
WD 1TB HDD.
Hikvision 240GB SSD (bozulduğu söylenen SSD Samsung 850 EVO 250GB.

Deneyebileceğim her şeyi denedim. Yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı