i5-6500 değiştirilmeli mi?

@Esque , takılma ve kasma sorunu adı altındaki konunuzu daha önce GTX 970 konusu ile beraber açmıştınız fakat açıkçası işlemci kaynaklı darboğazlar olacak olsa bile 3600 gibi bir işlemcinin size katacağı yani GTX 970 ile beraber en fazla yerine göre %15-20 gibi bir artış olur o da her zaman her senaryoda bile değil. Hatta GPU odaklı durumlarda fark bile olmaz desem yalan olmaz, söz konusu ekran kartını da yakın bir zaman dilimi içerisinde (bu 1 yıl olur 2 yıl olur fark etmez) bütçeniz de varken 3600 veya 10400F gibi seçeneklere önceden bakılabilir elbette. Şahsen kendim belli amaçlar için değiştirmeme az bir süre kalan 7500 işlemcisini manuel OC'lu 1060 6GB ile neredeyse bütün oyunları kasma takılma vs olmadan hala rahatlıkla darboğaz olmadan kullanabiliyorum, bu noktada sorununuzu ve sistemi ne şekilde kullanacağınızı iyi teşhis edip ona göre güncelleme yapmanızın daha sağlıklı olacağı düşüncesindeyim, tabii bu sadece küçük bir tavsiye, 3600'de karar kılarsanız ileriye dönük güzel tercihlerden biri olur.
Kasılma ve takılma gibi sorunların sebebi işlemcinin %100 kullanıma çıkması. Dediğim gibi uzun süredir kullanıyorum, darboğaz olsa 4-5 yıl beklemezdi ortaya çıkmak için diye düşünüyorum :D Derdim oyunlarda fps düşüklüğü değil, çok fazla drop yemem ve arkada herhangi bir programı açamamam sıkıntı. Bu arada oyun sırasında olan hafif kasılma gibi sorunları Windows Hızlı Başlatma seçeneği diye bir şeyi kapatınca büyük oranda hallettim.
Teşekkür ederim herkese, son olarak attığım anakartlar arasından hangisi daha iyi olur?

Kasılma ve takılma gibi sorunların sebebi işlemcinin %100 kullanıma çıkması.
Benim işlemcinin de BF V Online gibi oyunlarda %100'e sabitlendiği durumlar oluyor fakat dediğiniz şekilde rahatsız edici takılma vs hiç yok. Yani normalde evet bu tıkanmanın bir göstergesi fakat dediğiniz tarzda bir durumun olabilmesi için 1080p'de 2060 veya daha üst seviye bir kart kullanmak gerek.

@Esque , kendi adıma rica ederim, bütçe varsa 3600 gibi bir seçenek dediğiniz şekilde mükemmel alternatif yükseltme seçeneklerinden biri olur, şimdiden hayırlı olsun :)

Yeni konular

Geri
Yukarı