i5 6500 - GTX 1060 6GB Darboğaz sorunu

tartal

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Dostlarım sorunum başlıktaki gibi i5-6500 ile darboğaz yaşıyorum. Grafik işlemcim GTX 1060 6 GB fakat GTA 5, PUBG gibi oyunlarda darboğaz sıkıntısı yaşıyorum hem de fazlaca. Ayrıca PUBG inanılmaz drop yiyiyor. İşlemcim fazla dalgalı çalışıyor. Oyunlarda ise hiçbirşekilde 3292 MHz'i geçmiyor hiçbir çekirdek. Turbo Boost ile bir çekirdeğin 3.6GHz değerine ulaşması lazım diye biliyorum ama oda yok. İ5-6500 gibi bir işlemciden darboğaz yiyiyorum ayrıca da işlemcimin kullanım değerleri inanılmaz dalgalı. Boşta dahi dalgalı çalışıyor. Isınma problemim de yok. Aşağıya birkaç ekran görüntüsü bırakıyorum. Sorun nedir?
Sistemim:
  • Intel Core i5 6500
  • Corsair 8X2=16 GB DDR4 2400 MHz (Anakartım yüzünden 2133MHZ değerinde çalışıyorlar. )
  • MSI B150M Bazooka 2133 MHz
  • MSI GeForce GTX1060 Armor 6 GB
  • Seagate Barracuda 3.5" 1TB SATA 3.0
  • Toshiba 120GB SSD
  • Corsair 600 Watt 80 Plus® PSU

GTA 5 için;
1080p High ayarlar; [CPU Kullanımı yer yer değişiyor ve fazlaca dalgalanıyor, %80 lere indiğide oluyor sahneden sahneye ama genel olarak aşağıdaki dolaylarda geziyor.

413567

413575

1080p Ultra ayarlar; [İşlemcim yine yukarıda ki yazdığım gibi dalgalanıyor fakat ultra ayarlarda dalgalanma daha az çünkü neredeyse sürekli %95-%100
413573

413577

2K Ultra ayarlar; işlemcim hiçbir oyunda hiçbir şekilde 3292Mhz çalışma frekansını geçmiyor.
413578

PlayerUnknown's Battlegrounds; Ekran kartımda da hafif dalgalanmalar var ama bunun gerçek sebebi işlemcinin rahat durmayışımı yoksa bu sefer sıkıntı ekran kartında mı çözebilmiş değilim.
Çok düşük ayarlar;

413586

Ultra ayarlar;
1
413590

2 İşlemcimdeki dalgalanmayı farkettiniz mi?

413592

Babamın bilgisayarcı bir tanıdığı varmış, hani herkesinki gibi 😄. Ama oldukça bilgili birisiydi bana öyle geldi. Onun demesine göre anakartım bileşenlerimin geri kalanları kadar yüksek performanslı değilmiş özellikle işlemcimin bu dalgalanmaları ve tripli halleri anakartımdan kaynaklıymış. Öyle söyledi.

Sıkıntı böyle dostlar. YouTube videolarında ki performanslar ile benim performanslarım arasında dağlar var. PUBG'de özellikle aşırı drop yiyiyorum. Bu droplarda ekran kartı kullanımı dalgalanıyor ama drobun asıl sebebi ekran kartı mı bilemiyorum. Bilgisayarımda zararlı yazılım, virüs vs. olmadığına eminim zaten yeni format attım. Yardımlarınızı bekliyorum herhangi bir ekran görüntüsü vs. isterseniz anında atarım.
Kanser olmama ramak kaldı. : (

Son düzenleyen: Moderatör:
Hangi oyun hocam bahsettiğiniz.
Pubg ve rainbow six siege, bilmiyorum belki oyunlara gelen güncellemelerdendir ama pubgye başladığım günlerden bu yana çok sayıda optimizasyon güncellemesi geldi. Sık sık yapmıyor çözünürlüğü düşürüp artırınca düzeldiği oluyor falan ama sinir bozucu fps normal ama fare dönmüyor :) bakıyorum cpu %100e dayanmış çözümü olan varsa bende beklemedeyim. (Sıcaklıklar da normal).

Pubg ve rainbow six siege, bilmiyorum belki oyunlara gelen güncellemelerdendir ama pubgye başladığım günlerden bu yana çok sayıda optimizasyon güncellemesi geldi. Sık sık yapmıyor çözünürlüğü düşürüp artırınca düzeldiği oluyor falan ama sinir bozucu fps normal ama fare dönmüyor :) bakıyorum cpu %100e dayanmış çözümü olan varsa bende beklemedeyim. (Sıcaklıklar da normal).
Evet aynı sorunları yaşıyorum. İşlemcim ve ekran kartım dalgalanıyor sıcaklıklar normal saçma sapan droplar yiyiyorum sürekli. Başka bir oyunda sıkıntı çekmiyorum.

Aynı sorunu ben de yaşıyorum işlemci, ekran kartı, anakart modelimiz aynı sadece markaları farklı. 2 yıldır çözemedim. Rocket League oynarken anlık bir takılma girip geri gidiyor senin de oynadığın oyunlarda aynısı oluyor mu? Hatta bazen sanki can çekişiyor gibi kastırıyor 2-3 saniye sonra düzeliyor.

Aynı sorunu ben de yaşıyorum işlemci, ekran kartı, anakart modelimiz aynı sadece markaları farklı. 2 yıldır çözemedim. Rocket League oynarken anlık bir takılma girip geri gidiyor senin de oynadığın oyunlarda aynısı oluyor mu? Hatta bazen sanki can çekişiyor gibi kastırıyor 2-3 saniye sonra düzeliyor.
Ben sadece bu sorunu PUBG'de yaşıyorum fakat Rocket League'i denemedim. Can çekişme tarzı 2-3 saniyelik ağır dropları hiç yaşamadım. Cidden çok can sıkıcı bir durum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı