Çözüldü i5 6500 Sistem çok yavaşladı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

yolcuhan

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar arkadaşlar;
Intel Core i5 6500 SKylake işlemci.
SanDisk Ultra II 240GB SSD.
Z170a Gaming M3 anakart.
32 GB DDR4 RAM (16*2) Corsair Samsung (1066MHz)
Zotac GTX 970 4 GB 256 bit.
Fiber 100'lük internet kullanıyorum.
Normalde bir sorun yaşamadım taş gibi PC idi maşallah ama 7. ayın başında birden ekran gelip gitti bir anlık bir pır pırlama idi ve aniden ağırlaşma oldu.
Sağ tık yaptığımda yenileme falan çok uzun sürüyordu nette sayfalar yavaş açılıyordu. Oyunların açılışı çok uzun sürmekteydi. Buradan yardım almadan kendim çözmeyi denedim virüs programı kullanıyordum ESET end point vardı tarattım bir şey çıkmadı. Format attım sağ tıklama uzun sürmesi düzeldi ama nette sayfaların yavaş açılması ve oyunların bekleterek açılması uzun sürmeye devam etti. Kaspersky ile tarattım bir şey çıkmadı malwarebyte ile tarattım 2 zararlı buldu formattan sonra sildim. Ama düzelme yapmadı. Tekrar format attım tekrar attım denedim başka Windows 10 sürümlerini ama düzelmedi.
Tabi formatlardan önce Cryptotap adlı bir browser kullanıyordum işlemci ile kazım ypan ama formatlardan sonra kurmadım.
Şimdi açılış ve kapanışta bekleme yapmıyor 15-20saniye içerisinde açılış kapanış yapıyor ama mesela artık PC de yüklü iki oyun var biri Diablo 3 diğeri age of mythology.
Age of mythology i açmak bile 3-4 dk bekletiyor.
Sorun ne olmuş olabilir. İşlemci termal macununu aldığımdan beri yenilemedim. Düzenli kompresörle ayda 1 PC içi temizlik yapıyorum.
SSD bencmark programları ile kontrol ettim sorun yok sağlıklı.
Sadece SSD C sürücüsünde toplam alan 222 GB (240GB olmasına rağmen doğal kullanımı bu biliyorum)
Kullanılan kısım 144 GB'lık kısım. Ama C'nin içerisine girip görünen ve görünmeyen tüm dosyaların boyut toplamına baktığım da 48, 2 GB.
Yani 222 GB'lık kısım içerisinden kullanılan çıktığında 32 GB'lık ekstra bir kayıp söz konusu. Bunu çözemedim.
Önereceğiniz tüm yardımlara açığım.
Yeniden mi format atayım? Başka bir format atma seçeneği varsa onu yapayım. Önerilerinizi bekliyorum.
Teşekkürler.

Çözüm
Benim bilgisayarımda gizli klasör ve dosyalarla beraber korunan işletim sistemi dosyalarını göster dediğimde boyutlar örtüşüyor.
Belirttiğiniz şeyi uyguladım, ekstra bir kısım daha ortaya çıktı. 65GB çıktı, C sürücüsündeki dosyalar 32 GB'tan 14 GB'a düştü. Teşekkürler.
@BamTeli
Sorunu çözdüm, 1 0cak 2017 tarihli bir sosyal konusundan buldum şansa :)
"İşlemci Hızı Sabitlenme Sorunu"

@GCN adlı üye ve @Bluefates adlı üyeler, Allah sizden razı olsun. Aylardır yaşadığım sıkıntıyı çözdünüz galiba. Şu an işlemci normal hızlarında çalışıyor. hatta daha hızlı ve şimdi de yavaşlatmam gerekecek :)

Benim gibi aynı sorunu yaşayan bir desktop PC kullanıcısı olursa umarım burası ona yardımcı olur.
"OC> CPU Features> Intel Adaptive Thermal Monitor = [Enabled] yazısını [Disabled] olarak değiştirip kaydedip çıkıyoruz."

Hepsi şu intel adaptive termal monitor sebebiyleymiş, enable olacakmış.
Merhabalar arkadaşlar;
Intel Core i5 6500 SKylake işlemci.
SanDisk Ultra II 240GB SSD.
Z170a Gaming M3 anakart.
32 GB DDR4 RAM (16*2) Corsair Samsung (1066MHz)
Zotac GTX 970 4 GB 256 bit.
Fiber 100'lük internet kullanıyorum.
Normalde bir sorun yaşamadım taş gibi PC idi maşallah ama 7. ayın başında birden ekran gelip gitti bir anlık bir pır pırlama idi ve aniden ağırlaşma oldu.
Sağ tık yaptığımda yenileme falan çok uzun sürüyordu nette sayfalar yavaş açılıyordu. Oyunların açılışı çok uzun sürmekteydi. Buradan yardım almadan kendim çözmeyi denedim virüs programı kullanıyordum ESET end point vardı tarattım bir şey çıkmadı. Format attım sağ tıklama uzun sürmesi düzeldi ama nette sayfaların yavaş açılması ve oyunların bekleterek açılması uzun sürmeye devam etti. Kaspersky ile tarattım bir şey çıkmadı malwarebyte ile tarattım 2 zararlı buldu formattan sonra sildim. Ama düzelme yapmadı. Tekrar format attım tekrar attım denedim başka Windows 10 sürümlerini ama düzelmedi.
Tabi formatlardan önce Cryptotap adlı bir browser kullanıyordum işlemci ile kazım ypan ama formatlardan sonra kurmadım.
Şimdi açılış ve kapanışta bekleme yapmıyor 15-20saniye içerisinde açılış kapanış yapıyor ama mesela artık PC de yüklü iki oyun var biri Diablo 3 diğeri age of mythology.
Age of mythology i açmak bile 3-4 dk bekletiyor.
Sorun ne olmuş olabilir. İşlemci termal macununu aldığımdan beri yenilemedim. Düzenli kompresörle ayda 1 PC içi temizlik yapıyorum.
SSD bencmark programları ile kontrol ettim sorun yok sağlıklı.
Sadece SSD C sürücüsünde toplam alan 222 GB (240GB olmasına rağmen doğal kullanımı bu biliyorum)
Kullanılan kısım 144 GB'lık kısım. Ama C'nin içerisine girip görünen ve görünmeyen tüm dosyaların boyut toplamına baktığım da 48, 2 GB.
Yani 222 GB'lık kısım içerisinden kullanılan çıktığında 32 GB'lık ekstra bir kayıp söz konusu. Bunu çözemedim.
Önereceğiniz tüm yardımlara açığım.
Yeniden mi format atayım? Başka bir format atma seçeneği varsa onu yapayım. Önerilerinizi bekliyorum.
Teşekkürler.
Merhaba,
Öncelikle işlemci ısı değerleri nedir? Mesajınızda işlemci gücünü kullanarak Coin kazan bir uygulamadan bahsetmişsiniz. Eğer termal macunu yenilemeden uzun süre kötü bir soğutucuyla işlemciyi yorduysanız işlemci ısısı şu anda normal olmayabilir. Eğer işlemci ısı değerleri normalse BIOS'u sıfırlamayı ya da güncellemeyi deneyebilirsiniz. Aşağıya destek sayfasını bırakıyorum.
Doğru model olduğuna emin olun ve sürücüleri edindikten sonra BIOS'u güncelleyin.
Kolay gelsin.

Evet BİOS güncelleme hiç yapmamıştım teşekkürler onu deneyeceğim. ardından tekrar format gereklimi yada formattan sonra mı yapılmalı bilginiz var mı?
Eğer ISO dosyasını Microsoft'un sayfasından edindiyseniz tekrar işletim sistemi kurmanıza gerek yok. Yani işletim sistemi kaynağı düzgünse BIOS güncellemesinden önce ya da sonra kurulum işlemi gerekli değil.
Kolay gelsin.

cpuz.png

kopya.jpg

kopya2.png

Yani işletim sistemi kaynağı düzgünse
Evet microsoft un kendi sitesinden indirmiştim.
Birde şu SSD kartta kayıp olan 32gblık bir kısım var onun hakkında bir bilginiz var mı?
"
SSD, C sürücüsünde toplam alan 222 GB (240GB olmasına rağmen doğal kullanımı bu biliyorum)
Kullanılabilir kısım 144 GB'lık kısım. Kullanılan 78gb.

Ama C'nin içerisine girip görünen ve görünmeyen tüm dosyaların boyut toplamına baktığım da 48, 2 GB.
Eğer termal macunu yenilemeden uzun süre kötü bir soğutucuyla işlemciyi yorduysanız işlemci ısısı şu anda normal olmayabilir.
İşlemci ısı ile ilgili tüm veriler yukarıda yükledim

Son düzenleme:
Eki Görüntüle 1127918
Eki Görüntüle 1127919
Eki Görüntüle 1127921

Evet microsoft un kendi sitesinden indirmiştim.
Birde şu SSD kartta kayıp olan 32gblık bir kısım var onun hakkında bir bilginiz var mı?
"

İşlemci ısı ile ilgili tüm veriler yukarıda yükledim
Kayıp olan alan konusunda bir fikrim yok açıkçası. Benim bilgisayarımda gizli klasör ve dosyalarla beraber korunan işletim sistemi dosyalarını göster dediğimde boyutlar örtüşüyor.
Yine de Windows 10'un son sürümlerinden birini sıfırdan kurmadığımdan, sistemin o alanı kendisi için ayırıp ayırmadığından emin değilim. Bu arada ekran görüntülerini OCR yaptım ama düzenli bir metin elde edemedim. Kaç derece olduğunu siz yazabilir misiniz?

Son düzenleme:
Benim bilgisayarımda gizli klasör ve dosyalarla beraber korunan işletim sistemi dosyalarını göster dediğimde boyutlar örtüşüyor.
Belirttiğiniz şeyi uyguladım, ekstra bir kısım daha ortaya çıktı. 65GB çıktı, C sürücüsündeki dosyalar 32 GB'tan 14 GB'a düştü. Teşekkürler.
@BamTeli
Sorunu çözdüm, 1 0cak 2017 tarihli bir sosyal konusundan buldum şansa :)
"İşlemci Hızı Sabitlenme Sorunu"

@GCN adlı üye ve @Bluefates adlı üyeler, Allah sizden razı olsun. Aylardır yaşadığım sıkıntıyı çözdünüz galiba. Şu an işlemci normal hızlarında çalışıyor. hatta daha hızlı ve şimdi de yavaşlatmam gerekecek :)

Benim gibi aynı sorunu yaşayan bir desktop PC kullanıcısı olursa umarım burası ona yardımcı olur.
"OC> CPU Features> Intel Adaptive Thermal Monitor = [Enabled] yazısını [Disabled] olarak değiştirip kaydedip çıkıyoruz."

Hepsi şu intel adaptive termal monitor sebebiyleymiş, enable olacakmış.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı