i5 6500 Sisteme Anakart önerisi

@MustafaD
980 Ti ile 1080 aynı fiyat neyi anlatmaya çalıştın anlamadım? Ayrıca bellek frekansı arttıkça oyun performansı artmıyor. Belli bir bant genişliğinden sonra frekansın önemi gereksiz oluyor bundan sonra CL değeri önemli oluyor.
@Renega
İşlemciye göre ana kart seçilmez ekran kartına göre ana kart seçilir.
Intel Z170 vs. H170 vs. H110 Skylake Chipset Comparison
H 170 yonga seti olmasına dikkat et yoksa 1080'in tam performansını alamazsın. Güç kaynağı kötü seçilmiş keza SSD ve kasa da öyle. Sistemin tamamı değişeceği için siz bütçenizi söyleyin buna uygun dengeli bir sistem yapalım.
Ekran kartına göre anakart seçilir demişsiniz o halde sizden bir tavsiye isteyeceğim RX 480 ekran kartına hangi anakartı seçmeliyim ?

B 150 yongası yeterli gelecektir. Ama bu durumda ileride git gide fiyatlar düşecek ve 1070 gibi kartlar da orta seviye kartlar olacaktır. İmkanınız varsa H 170, eğer bütçeye denk gelmiyorsa B 150 alın. İkisinde de veri kaybı yaşamazsınız ama ileride yeni ekran kartı aldığınızda sorun yaşamak istemiyorsanız şimdiden H 170 ana kart alın. Önerim;
Gigabyte H170-HD3 D4 2133Mhz ATX 1151
İlla oyuncu olmasına gerek yok. Ses kalitesi istiyorsanız ses kartı alın m 7 seviyesindeki ses yongası ses kartını geçemez. Oyuncu ağ bağlantısı ise fazla fark yaratmayacaktır.

Gerçekten çok kötü bir sistem i5 6500 işlemcinin içersinde olduğu, 116 TL'lik neyi belirsiz bir psu'nun olduğu bir 7000 tl Üzücü bir olay. Daha kötü bir sistem toplanamazdı o paraya tebrik ederim gerçekten. İnan o sistemi topladıktan sonra 4k oyun performansında hayal kırıklığına uğrayıp pişman olacaksın.

116 TL PSU konusunda aklımda hep bir şüphe vardı, ama hem gerekli olan donanımlara iyi para ayırdım hemde zaten 300 Watt anca yer diye düşündüğümden neden fazlasını alayım dedim kendi kendime.. Haklı olabilirsiniz ama dediğim gibi daha iyi PSU'ya gerçekten gerek var mı sence? Son olarak 3k sistem değil monitörü değiştirdim 2K 144hz monitörde kullanacağım "ASUS PG278Q 27'' 144Hz 1MS G-SYNC Oyuncu Monitörü" 2500 TL'ye buldum bir yerde uygun öyle değil mi? Sanırım 250 TL'lik hem PSU hem kasa olan birşey alacağım.

@omer51
O dediğinizi bakkal bile söylemez. i 5 6500 b 150'de çalışır z 170'de çalışmaz diye bir kaide mi var?
Intel Z170 vs. H170 vs. H110 Skylake Chipset Comparison
Dez avantaj yerine avantajın var hayırlı olsun. :) Zalman Z3 plus 600 LE bakabilirsin.

Yonga seti konusunu dün sabah uzun araştırmalarla öğrendim ama gayet mantıklıydı söylediğim -.- Ayrıca her anakart SLI desteklemediğini ve SLI destekleyenlerin x8 x8 PCIe kullandığını öğrendim performans kaybı çok net olmasa da varmış, kafam iyice karışıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ya eğer psikopat gibi azıcık veri kaybı istemiyorsan SLI ile x99 alacaksın. Yoksa SLI destekleyen Z 170 alacaksın. Dediğin mantıklı değil. Yani istersen i 3 6100 ile Z 170 kullan teknik olarak aksaklık çıkmaz. Bütçeye göre evet haklısın i 5'e H 170 veya B 150 i 7 6700 için B 150 olmaz en az H 170 falan denir ama bütçede dengesizlik olmasın diye söylenen bir şey. Yoksa pentium da koysan Z 170 yaparsın bunda sakınca yok.

B 150 yongası yeterli gelecektir. Ama bu durumda ileride git gide fiyatlar düşecek ve 1070 gibi kartlar da orta seviye kartlar olacaktır. İmkanınız varsa H 170, eğer bütçeye denk gelmiyorsa B 150 alın. İkisinde de veri kaybı yaşamazsınız ama ileride yeni ekran kartı aldığınızda sorun yaşamak istemiyorsanız şimdiden H 170 ana kart alın. Önerim;
Gigabyte H170-HD3 D4 2133Mhz ATX 1151
İlla oyuncu olmasına gerek yok. Ses kalitesi istiyorsanız ses kartı alın m 7 seviyesindeki ses yongası ses kartını geçemez. Oyuncu ağ bağlantısı ise fazla fark yaratmayacaktır.
Rx 480 için MSI B150 Gaming M3 almayı düşünüyordum ama ilerde yeni gpu alıcaksan h170 al diyorsun bilmediğimden soruyorum, bu fikrin gerekçesi nedir? Söylediğin anakart daha üstün bir yonga seti olmasına rağmen almayı düşündüğüm anakarttan fiyatı daha düşük. h170 ile b150 yonga seti arasındaki farklar nelerdir? Yeni bir gpu almak istediğimiz de çok fark yaratır mı ve bahsettiğin sorunlar nelerdir?

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı