Çıraklık eğitiminden örgün eğitime geçiş

kauseı

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba hocam umarım iyisinizdir, 2023 Mart ayında çıraklığa geçtim ve 1 yıldan fazladır çalışıyorum. Eski okuluma örgün eğitime geri dönmek istiyorum. 12. sınıfa geçeceğim örgün eğitime geçiş yapabilir miyim? Yapabilirsem 12. sınıf devam edebilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
"
Soru 16) Mesleki Eğitim Merkezine Geçiş Yapan Öğrenci Meslek Lisesi Veya Diğer Liselere Geri Dönüş Yapabilir Mi?
Evet dönebilir. Ancak sadece geçiş yapmadan önceki sınıf seviyesinden dönüş yapılabilmektedir.
(Ortaöğretim Kurumları yönetmeliğinde MEP den MTAL ye geçişler ile ilgili tam izahı ve süresi/takvimi
yoktur.
Örneğin öğrenci 9. Sınıfta iken Mesleki Eğitim Merkezine geçiş yapmış ve şu an 10. veya 11. Sınıfta ise meslek
lisesi veya diğer liselere geçiş yapmak istiyorsa yine 9. Sınıftan başlayacaktır. Ya da ilk olarak mesleki eğitim
merkezine kayıtlı olan bir öğrenci 9,10,11 veya 12. Sınıftan meslek lisesi veya diğer liselere geçiş yapmak
isterse↓↓(bknz.) yine 9. Sınıftan başlayacaktır. Eğer 10. Sınıfta iken nakil geldiyse geri dönüşte yine 10. Sınıftan
başlayacaktır. Fakat Örgün Ortaöğretim Kurumlarına nakil ve geçiş yapabilecek durumda olan, yaş itibarıyla
örgün ortaöğretim kurumlarına kayıt şartlarını taşıyan, örgün ortaöğretimde okuma hakkı bulunan ve disiplin
yönünden örgün eğitim dışına çıkarma cezası almayan öğrenciler, bu kapsamda değerlendirmeye alınacaktır.
Ayrıca e-MESEM'de şu an Meslek liseleri ve diğer liselere nakil geçiş menüsü olmadığından geçişler sadece ilçe
nakil komisyonu ile gerçekleşecektir. Öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonu MADDE 23/2/(ğ) Uhdesine verilen
diğer kayıt-kabul, nakil ve geçiş işlemlerini yürütür."

İyi analiz etmelisiniz bu hareketi çünkü şuanda bir okulda okuyup başarılı olmak cidden aşırı zor. Bir meslek erbabı olmak da eskisinden çok daha değerli, herhangi bir zanaat için yanıp tutuşan hiçbir çocuk yok artık ve usta bulunmuyor. Geleceğini belirleyecek bir hareket yapıyorsun bunu akıl danışabileceğin insanlarla tartışmalısın. Okumuş, meslek erbabı, kendi işini kurmuş kişilerle konuşup kendi kafanda tart sonra bu hareketi yap.

Bence çıraklıktan devam et bir yandan da derslerine çalış bilmiyorum hangi çıraklık bölümündesin ama belki farklı bir çıraklığa geçip sevdiğin bir işi yaparsın usta olunca da paraya para demezsin. Beyaz yaka bir işte de çalışsan yine ezerler köprüyü geçene kadar ayıya dayı diyeceksin..

Geri
Yukarı