i5 6600K için ekran kartı tavsiyesi

muhammedtahak

Kilopat
Yer
Antalya
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, 1280x1024P 75Hz 3ms monitörüm var. İşlemcim i5 6600K, RAM 16GB. Şimdilik yıl sonuna kadar monitörü değiştirmeyi düşünmüyorum. Monitör istemiyorum lütfen 1080P gibi al demeyin!

Kısacası kesin kararım bu memnunum şimdilik gerek yok. Tercih meselesi oyunlardan zevk alıyorum yani. İşlemci Intel HD Graphics 530 ile örneğin GTA 5'i düşük ayarlarda olsa bile bu çözünürlükte 30 FPS civarı oynuyorum. LOL gibi oyunda en yüksek ayarlarda 100 FPS ve üstü alıyorum. Bu sistem ve monitöre nasıl bir ekran kartı almalıyım? Mesela GTA 5'i yüksek ayarlarda oynayabileyim. Darboğaz yapmayacak bir ekran kartı önerir misiniz?

Örneğin GT 1030 veya GTX 1050 gibi hangisi sıkıntı çıkarmaz veya başka da olabilir?
Not: Lütfen bilgisi olan veya böyle buna benzer sistemi olupta bilen varsa yorum yapar ise sevinirim. Bunlardan hiçbiri olmaz derseniz ya monitör alıp ekran kartı alamayacağım ya da ekran kartı alıp monitör alamayacağım. Ya da yapacak bir şey yok, o zamana kadar bekleyip ikisini birden mi almalıyım? O yüzden monitörüm şimdilik var geçici üzmeyen bir ekran kartı olsa iyi olurdu yani. Okuduğunuz için teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
3 yada 6 GB 1060 alabilirsiniz.
Yani dar boğaz olmaz değil mi? Ekran kartından tam verim alabilir miyim? Neye göre bu kartı önerdiniz?İşlemciye göre mi monitöre göre mi? Sizin sistem buna benzer mi? Düşük çözünürlükte işlemci kullanımı fazla olur diyorlar. GTX 1060 GAMING X 6GB alsam sıkıntı olmaz mı yani?

Yani dar boğaz olmaz değil mi? Ekran kartından tam verim alabilir miyim? Neye göre bu kartı önerdiniz?İşlemciye göre mi monitöre göre mi? Sizin sistem buna benzer mi? Düşük çözünürlükte işlemci kullanımı fazla olur diyorlar. GTX 1060 GAMING X 6GB alsam sıkıntı olmaz mı yani?
Düşük çözünürlükte işlemciye yüklenir oyunlar darboğaz kaçınılmaz olacaktır.

6600K için 1060 alabilirsin, 1080P de darboğaz olmaz. Elindeki monitör içinde 1060 almak saçmalık. 1030 alabilirsin, ilerde monitör değiştireceksen 1060 al, DSR kullanırsın. O çözünürlükte kesinlikle darboğaz olur, ekran kartı da tam performans çalışmaz, karta yazık olur. 1030 alabilirsin. 1060 modeline 1080P de darboğaz yapmaz, 3 GB ve 6 GB olması darboğazı etkilemez, VRAM ile alakalı bir şey değil bu.

6600K için 1060 alabilirsin, 1080P de darboğaz olmaz. Elindeki monitör içinde 1060 almak saçmalık. 1030 alabilirsin, ilerde monitör değiştireceksen 1060 al, DSR kullanırsın. O çözünürlükte kesinlikle darboğaz olur, ekran kartı da tam performans çalışmaz, karta yazık olur. 1030 alabilirsin. 1060 modeline 1080P de darboğaz yapmaz, 3 GB ve 6 GB olması darboğazı etkilemez, VRAM ile alakalı bir şey değil bu.
Peki GTX 1050 alsam?

1050 modeli de o çözünürlük için fazla kalır ama işlemci sıkıntı yaratmaz ona. Kart tam performans çalışmak zorunda olmaz, o çözünürlüğe göre güçlü kalacağın monitörünün HZ değerlerinin üstüne çıkacağı için oyunlarda yırtılma yaşarsın.

1050 modeli de o çözünürlük için fazla kalır ama işlemci sıkıntı yaratmaz ona. Kart tam performans çalışmak zorunda olmaz, o çözünürlüğe göre güçlü kalacağın monitörünün HZ değerlerinin üstüne çıkacağı için oyunlarda yırtılma yaşarsın.
Yüksek ayarlarda oynasam bile mi? Eğer öyle ise yani o zaman en iyisi tam performans almak için GT1030 daha mantıklı. Teşekkürler.

Düşük çözünürlükte işlemciye yüklenir oyunlar darboğaz kaçınılmaz olacaktır.
Hocam o zaman senden de öneri bekliyorum. Yüksek ayarlarda tam performans almak için GT1030 mu GTX 1050 mi daha iyi olacaktır?

1050 modeli 1080P de bile yeterli performansı sunuyor, elbette 1080P için tam anlamıyla yeterli bir kart değil. Senin monitörünün çözünürlüğü 720P'nin bile altı, DSR kullanarak monitör çözünürlüğü yükseltebilirsin, yalnız bulanıklaşmalar olacaktır.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı