i5 6600K ısınma sorunu

RisingSun123

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhabalar, i5 6600K, H100İ GTX sıvı soğutmalı bir sisteme sahibim. İşlemciyi O.C ile kullanıyorum. boşta 32-33 derece yükte ise 57 dereceleri gördüm en fazla. Şu anda her şey normal durumda. Ancak sebebini bilmediğim bir şekilde bilgisayarı kapatıp açtığım zaman, bilgisayar açıldığın da sıcaklık boşta 47-48 derece oluyor. Bu her kapatıp açtığımda olmuyor, zaman zaman oluyor. Ve ilginçtir ki Sıvı soğutmanın radyatörüne hafif vurduğum zaman sıcaklık anında normale dönüyor. 1 Hafta önce olmuştu bu olay, virüstendir dedim format attım. Macun yeniledim ve bu güne kadar bir sıkıntı olmadı. Bu gün Bilgisayarı kapatıp açmam gerekiyordu ve yine sıcaklık yüksek açıldı bilgisayar. Radyatöre vurduğum zaman ise sıcaklık düşüyor. Zaten bilgisayarı açarken sıvı soğutmanın borularından, içerisinde ki su borulara çarpıyormuş gibi bir ses çıkıyor.

Benim düşüncem; radyatörün içerisindeki su bir şekilde tıkanmış olma ihtimali. Radyatöre vurduğum zaman ise bu durum düzeliyor gibi geliyor bana.

1 Haftadır beni çıldırtan bir olay bu. Sorunun tam nereden olduğunu kestirsem, çözüm arayışlarına başlayacağım. Bu arada soğutucu işlemciye iyice oturmuş şekilde monte edili. Montajında sorun yok. Kasa da 5 adet fan bulunmakta ve toz sorunu da yok.

Ve ayrıca bu olay BIOS güncellemeden 3-4 gün sonra olmaya başladı. Bu gün itibari ile eski sürümüne geri döndürdüm.

Servis ihtimalini değerlendirmeden önce, ısı gereksiz arttığında görev yöneticisini açıp kullanım değerlerini incelermisiniz ? Bu küçük ihtimalide aradan çıkarın bence.

İnceliyorum hep. İşlemci kullanımı %0 hep. Bilgisayar açıldıktan sonra işlem yapıyordur ondan ısı yükseliyordur diyorum, bekliyorum. Ama yinede ısı düşmüyor. Sanırım soğutucunun pompasında sorun var.

i5 6600k var 85 den aşağı düşmüyor boşta 45-50 derece soğutucu olarak silverstone tundra td03lite var galiba pompada sorun bilemiyorum

Arkadaşlar selamlar ben de i5 6600k kullanıcısıyım. 40 45 dereceyi geçmeyen işlemcim bir anda 100 derecede stabil çalışır hale geldi. Bunun nedeni sizce ne olabilir? 1.5 senelik işlemcimin ömrü buraya kadar mı yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı