İ5 6600K Overclock Nasıl Yapılır?

KudurtanPC

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar bende İ5 6600k işlemci var, anakartım Msi gaming m5. Ben bu işlemciye nasıl overclock yapabilirim stabil bir şekilde? Yardımcı olabilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bunun için bios menüsüne girmelisin. Daha sonra Overclock kısmını seçip CPU ratio değerini yükselteceksin. (CPU Base clockta kullanıma açık ve azar azar yükseltme imkanı var onu da kullanabilirsin. Veya ikisini kombine kullanabilirsin.) Zaten sen onu yükselttikçe yukarıda mevcut hızın ve yeni ulaşılacak hızını gösterecektir. Kaydedip biostan çıkacaksın. Kabaca bu kadar. Çok aşırı yükseltirsen mavi ekran alabilirsin veya stress testinde donanım hatası uyarısı alabilirsin. O zaman da CPU Vcore yani işlemci voltajını yükseltmen gerekiyor demektir. Onu da azar azar yükselterek deneyeceksin. Her işlemcinin bir limiti var o limiti deneme yanılma ile bulabilirsin. Bu arada iyi bir hava veya sıvı soğutman yoksa O.C. işini pek denemeni tavsiye etmiyorum.

Otomatik hız aşırtma istiyorsan yine biostan game boost'u aktif edeceksin bir miktar sana hız aşırtma sağlıyor.

Bunun dışında internette youtube'de bununla alakalı videolar bulabilirsin. VCore voltaj değeri için de yine Google'de aratıp yaklaşık çıkınlan hız ve verilen voltaj değerlerini bulabilirsin. Yani bu iş gerçekten iyi araştırma ve sabır istiyor. Ben çok kabaca anlattım ancak ayrıntılı bir iş.

Teşekkür ederim öncelikle değerli yorumun için. MSI anakartlarda anakartta tuşa basıp otomatik O.C olmuyor mu benim anakartımda böyle bir tuşu göremedim de ben ?

Aynı anakartı kullanıyorum M5'te öyle bir tuş yok. Onlar genelde Asus anakartlarda oluyor ama MSI M7'de de sağa sola döndürülebilen ve O.C. derecesini 1-11 arasında ayarlayan bir anahtar mevcut anakart üzerinde. Fakat otomatik O.C. yapıldığında sistemin kararlı çalışmasını garantilemek adına anakart gereğinden fazla CPU'ya voltaj verebiliyor. Haliyle CPU'nun ısısı da daha yüksek oluyor.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı