i5-6600K sistem temizlik sonrası çalışmıyor

Hacı selim

Kilopat
Yer
İSTANBUL
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar, bugün bilgisayarı derinlemesine temizledim uzun süredir tozlu ve pisti ancak daha sonra bilgisayarı çalıştırmak istediğimde bilgisayar iki üç dakikalığına çalıştı ardından çalışmamaya yemin etti.

PSU'yu kontrol ettim. Kısa devre yapınca fanlar çalışıyor. İşlemciyi beslemeden denedim. BIOS pilini değiştirdim. Pilsiz açma tuşuna basılı tuttum. Ancak hiçbir şey değişmedi. RAM'lerde bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Anakart sadece güç tuşuna basılı tuttuğumda mavi bir LED yakıp söndürüyor.

Çözüm önerisi olan biri var mı? Şimdiden teşekkür ederim.

Anakart: MSI Z170A GAMING M5.
İşlemci: i5-6600K
PSU: Thermaltake 650W.

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    130,1 KB · Görüntüleme: 43
Statik elektriklenme de olabilir. Fişten çekin ve açma tuşuna basıp bırakın. Daha sonra tekrar deneyin.

Merhaba arkadaşlar, bugün bilgisayarı derinlemesine temizledim uzun süredir tozlu ve pisti ancak daha sonra bilgisayarı çalıştırmak istediğimde bilgisayar iki üç dakikalığına çalıştı ardından çalışmamaya yemin etti.

PSU'yu kontrol ettim. Kısa devre yapınca fanlar çalışıyor. İşlemciyi beslemeden denedim. BIOS pilini değiştirdim. Pilsiz açma tuşuna basılı tuttum. Ancak hiçbir şey değişmedi. RAM'lerde bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Anakart sadece güç tuşuna basılı tuttuğumda mavi bir LED yakıp söndürüyor.

Çözüm önerisi olan biri var mı? Şimdiden teşekkür ederim.

Anakart: MSI Z170A GAMING M5.
İşlemci: i5-6600K
PSU: Thermaltake 650W.
Anakartınızda Debug LED olması gerek orada yazan kodu söylerseniz sorunu bulmak kolaylaşır.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Şöyle bir şey olacak.

1-Kasadaki tüm kabloları çıkarıp açma tuşuna 10-15 defa bas çek.
2- RAM'ler 2 tane ise tek tek dene 1 tane ise başka slota dene
3- BIOS pilini çıkar 10-15 dk bekle.
4- PSU'dan gelen 24 pin CPU besleme dahil hepsini tek tek çıkar 10-15 dk bekle
Sorunu çözülür inşallah.

Ramleri tek tek deneme dışında hepsini yaptım. Debug led dediginiz kısım derken sadece mavi ışık yanıp sönüyor. Baska bir tepki yok.
Bilgisayar ile ilgili detay biraz daha verebilir misiniz ayrıca fiş prize mi takılı duvaramı?
Prize takılı, mesela ne gibi bir detay genel özellikleri imza kısmında yazıyor.
Statik elektriklenme de olabilir. Fişten çekin ve açma tuşuna basıp bırakın. Daha sonra tekrar deneyin.
Dedigim gibi denedim ancak birsey degişmedi mavi ledin anlamınıda bulamadım.

Ramleri tek tek deneme dışında hepsini yaptım. Debug led dediginiz kısım derken sadece mavi ışık yanıp sönüyor. Baska bir tepki yok.

Prize takılı, mesela ne gibi bir detay genel özellikleri imza kısmında yazıyor.

Dedigim gibi denedim ancak birsey degişmedi mavi ledin anlamınıda bulamadım.
Attığım videodaki gibi çalışmıyor mu o küçük ekran?

Anakart üzerinden her şeyi söküp çalıştırmayı dener misiniz? İşlemci, RAM ,ekran kartı, SSD, usb bağlantıları filan hepsini sökün sadece güç kabloları kalsın ondan sonra çalıştırın. Eğer anakartta sıkıntı yoksa o küçük ekranda hata kodlarını sıralar.
Hepsinin güc kablosunu çıkarsam olmaz mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı