i5-6600K sistem yükseltme önerisi

Passengeribrahim

Hectopat
Daha fazla  
Şu an elimdeki bilgisayar:
İşlemci: i5-6600K
Ekran kartı: MSI GTX 970.
Anakart: MSI Z170A GAMING M3.
SSD: Samsung SSD 750 EVO 250 GB.
Hard disk 1TB.
RAM: 16 GB DDR4.
Sıvı soğutma: Silver stone tundra series TD03-Lite
Güç kaynağı: High Power 750W 85+bronze
Elimde olan oyunları rahatlıkla oynayabiliyorum lakin insan RDR2, Cyberpunk, gibi oyunları 60 FPS üzeri rahatlıkla oynamak istiyor. İlk başta yapmak istediğim işlemciye OC uygulayıp sağlam bir ekran kartı almaktı lakin darboğaz olacağını öğrendim. Şimdilik amacım yeni bir bilgisayar almaktansa minimum masrafla RTX 3060 Ti veya 3070 gibi kartlara yükseltmek. Bu işlemleri bu yazın uygulamak istiyorum lakin şimdiden sizden fikir almak isterim. Bütçem elimdekileri ikinci ele satabilirsem üzerine 7 bin civarı eklemek. Biliyorum şu an ekran kartlarında stok sorunu varmış ve istediğim ekran kartlarının fiyatları uçmuş ama normal fiyatları galiba 6000-9000 civarı.

Eğer işlemci, anakart ve ekran kartımı değiştirirsem geri kalan parçaları uyumlu bir şekilde kullanabilir miyim?
Uyumlu bir şekilde kullanabiliyorsam bile hard diskimin ve SSD'imin içindeki bilgiler, Windows silinir mi?
Yaza kadar neler olabileceğini bilemeyiz lakin önerileriniz nelerdir?
Eğer upgrade edersem sağlam bir tane daha SSD almak istiyorum 500 GB veya 1TB. SSD önerileriniz neler?

Yeni bilgisayara geçersen Windows ve içinde olan bilgiler silinmez aynı SSD ise. Bu sistem kaç para eder bilemiyorum ama 4000 etti desek 11.000 TL'ye RTX 3070 i5 10400F alabilirsin.

Yeni bilgisayara geçersen Windows ve içinde olan bilgiler silinmez aynı SSD ise. Bu sistem kaç para eder bilemiyorum ama 4000 etti desek 11.000 TL'ye RTX 3070 i5 10400F alabilirsin.
Bilgisayarı upgrade ettiğim gibi 2k veya 4k ekran alamayacağım tahminim. 1080p için darboğaz yapmaz mı ? Ana kart için önerin nedir aynı ana kartı kullanabilir miyim ?

Bilgisayarı upgrade ettiğim gibi 2K veya 4K ekran alamayacağım tahminim. 1080p için darboğaz yapmaz mı? Anakart için önerin nedir aynı ana kartı kullanabilir miyim?

Kendi sistemdeki anakartını kullanamazsın. 1200 pinli bir anakart alman lazım. Darboğaz yapar ama grafikleri yükseğe çekerek azaltırsın.

Bilgisayarı upgrade ettiğim gibi 2k veya 4k ekran alamayacağım tahminim. 1080p için darboğaz yapmaz mı ? Ana kart için önerin nedir aynı ana kartı kullanabilir miyim ?
Hayır minik bir darboğaz olur. Hissedilmez bence. Aynı anakart kullanamassın. 11.000 TL'ye zaten hazır sistemler bile var. İ5 10400F RTX 3070.
İşimi görecek ana kartlar nelerdir ?
AMD ryzen serisi mi yoksa intelle mi devam edeyim ?
B460M-PRO ya da Z490-A-PRO. Başka seçenek olarak benim tercihim bu olacak. 11. nesil bekle B560 alırsın.

Hayır minik bir darboğaz olur. Hissedilmez bence. Aynı anakart kullanamassın. 11.000 TL'ye zaten hazır sistemler bile var. İ5 10400F RTX 3070.

B460M-PRO ya da Z490-A-PRO. Başka seçenek olarak benim tercihim bu olacak. 11. nesil bekle B560 alırsın.
Öncelikle teşekkür ederim. Attığın iki ana kart arasında bu kadar fiyat farkı olması bana nasıl bir katkı sağlar ?

B460 11. nesil ile kullanılamayacak ama Z490 11. nesil için uygun olacak. Benim tavsiyem B560.
İntel güzel bir jest yaparak 11. nesil anakartları RAM sınırlaması kalkacak.

Geri
Yukarı