i5 6600K'dan i7 7700K'ya geçilmeli mi?

Oyunlarda ayarları biraz kısabilirsin. i5 6600K Oyunlar için hala yeterli bir işlemci bende i5 6600 kullanıyorum hiç üzmedi bugüne kadar, bence gereksiz olur.

@Susceptive oyunun grafik ayarlarını düşürmek işlemciye düşen yükü arttıracak dolayısıyla durum daha da kötüleşecek. Bu durumda yapılması gereken ya daha güçlü bir işlemciye ya da 2K bir monitöre geçmek olmalı. Ayrıca böyle durumlara yetersiz RAM de yol açabiliyor. Örnek verilen oyunların tamamı 8 GB üzeri RAM kullanıyor.

Ben kesinlikle i7 7.nesilleri önermiyorum. Kendi bilgisayarımdan biliyorum ve internette, forumlarda da araştırmama dayanarak söylüyorum alma. /.nesillerin kronik sorunları var i7 kısmında. Mavi ekran sorunlar, ısınma sorunları, performans düşüşleri. O hataya düşme.

Ucuza bulabilecek misin 7700k?

Zaten ekonomik olma durumundan çıkarsa gemileri yakıp ryzen sisteme geçeceğim.
Sanal çözünürlüğü açıp oyun içinde çözünürlüğü 2K'ya alırsan darboğaz felan kalmaz kardeşim. Ben de senin gibi darboğaz meselelerine can sıkıyordum. Azcık araştırmayla kurtuldum bu sorundan. i5 6600k güçlü bir işlemci. Bana kalırsa değiştirme. İsraf olur.

Zaten 2K GSYNC DELL 144 Hz. Del monitör kullanıyorum. 16 GB Dual Channel Kit var 3000 Mhz. de çalışmakta. Baya detaylı test etme şansım oldu. Malesef çoklu çekirdek durumu gerektiren açık dünya oyunları ve Batlefieldde darboğaza düşüyor. Sadece açık dünya oyunlarındaki arka plandaki ağır işlem yükünden ziyade birde FROSBITE gibi çoklu çekirdek kullanan oyun motorlarında da darboğaza düşüyor. Çoklu çekirdek kullanan oyun motorlarıda artışta olduğu için ilerleyen süreçte 4 çekirdek kesinlikle yetersiz sanırım.
Ben kesinlikle i7 7.nesilleri önermiyorum. Kendi bilgisayarımdan biliyorum ve internette, forumlarda da araştırmama dayanarak söylüyorum alma. /.nesillerin kronik sorunları var i7 kısmında. Mavi ekran sorunlar, ısınma sorunları, performans düşüşleri. O hataya düşme.

Tesekkür. Zaten ekonomik olursa bir geçiş yapacağım yoksa zaten gemileri yakıp ryzen sisteme geçiş yapacağım. oradada 3. nesil ryzen leri bekliyoruz bakalım.

Son düzenleme:
Ben de düşünüyorum aslında, aynı şekilde 6600K kullanıyorum 4.6 GHZ da. RTX 2070 ve İ7 7700K alayım diyordum ama 7700K dan memnun olan yok gibi, çok fazla ısınıyormuş, kronik hataları mevcut, zaten 9600K nın da bir miktar gerisinde kalıyor ve sıfır 9600K dan pahalı.
Sonunda vazgeçtim 2 yıl daha şuan ki sistemimle devam edeceğim zaten beni hiçbir oyunda 144 HZ monitör ile üzmüyor.
Sana tavsiyem işlemciye delid yapıp 4.8-5.0 GHZ ile devam etmen hocam. bir miktar ücret karşılığında delid yapanlar hazır setlerle, onlara gönderebilirsin işlemciyi.

Zaten ekonomik olma durumundan çıkarsa gemileri yakıp ryzen sisteme geçeceğim.

Zaten 2K GSYNC DELL 144 Hz. Del monitör kullanıyorum. 16 GB Dual Channel Kit var 3000 Mhz. de çalışmakta. Baya detaylı test etme şansım oldu. Malesef çoklu çekirdek durumu gerektiren açık dünya oyunları ve Batlefieldde darboğaza düşüyor. Sadece açık dünya oyunlarındaki arka plandaki ağır işlem yükünden ziyade birde FROSBITE gibi çoklu çekirdek kullanan oyun motorlarında da darboğaza düşüyor. Çoklu çekirdek kullanan oyun motorlarıda artışta olduğu için ilerleyen süreçte 4 çekirdek kesinlikle yetersiz sanırım.

Tesekkür. Zaten ekonomik olursa bir geçiş yapacağım yoksa zaten gemileri yakıp ryzen sisteme geçiş yapacağım. oradada 3. nesil ryzen leri bekliyoruz bakalım.
Çözünürlükleri teker teker deneyip GPU kullanımına baktınız mı? DSR açıkken.

DSR Modundada farklı çözünürlüklerde baya test ettim. Sonuçta çözünürlükleri değiştirip artırınca tabiki ekran kartının kullanımı artıyor. Darboğaz neredeyse bitiyor ama benim için sorun 1440p de yaşadığım darboğazlar. MSI GTX 1080 Gaming X mevcut. 1440p de bir kaç açık dünya oyununda ve online de bazen 50 fps lere düşüyor ama bu da nadiren. Normalde 75-80 fps lerde oynuyorum ve üstünde. Bu şu an çok rahatsız edici bir durum değil dediğiniz gibi. Onun için kaldırıp i7 7700 e ekonomik değilse bende geçmeyeceğim sanırım. ve ya 6700k'ya.

Ama sonuçta bir upgrade kapıya gelmiş artık :). i7 7700k nın adı çıkmış biraz tek çekirdek performansı çok yüksek olduğu için ama dikkat edersek günümüzde oyunlar artık çoklu çekirdek kullanımına kayıyor. Bu noktada o kadar fiyat farkına kesin değmez. Onun yerine güncel fiziksel çekirdek sayısı fazla bir işlemciye geçeceğiz o o zaman. i5 6600k ile devam o zaman :). Beni yıllardır götürüyor. Şu anda darboğaza düştüğü oyunda çok az ve onlardada gene oynatıyor en düştüğü 45-50 fps lere düşüyorum oda oyunların belli yerlerinde. Önemsiz denebilir. Şu noktada dediğiniz gibi kımıldamayalım.

Playstation 5 bu yıl sonu ve ya 2020 de geliyor. Sonuçta oyunlardaki temel cpu / çekirdek kullanımını konsollar domine ettiği için , yeni nesil ile birlikte artık eskiden oyunlarda alışık olduğumuz tek çekirdek performansı daha da yıkılacak sanırım.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı