i5 7300HQ + GTX 1050 Ti vs i7 7700HQ + GTX 1050

Filolog

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle öğrenciyim. 4000₺ gibi bir bütçem var. Daha önce Asus N53SN model bi notebook sahibiydim. i7 2630HQ işlemcisi vardı ve ben ona 128 GB'lık Samsung SATA 3 SSD takmıştım ve o PC beni 7 sene götürdü. Anakartta arıza çıktı ve yeni PC almam gerekiyor. 2 model arasında kaldım. Lenovo V520 serisi ikisi de. Arasında donanım farkı olarak şunlar var:
  • Biri: i5 7300HQ işlemcili- 16 GB RAM- GTX 1050 Ti fiyat:3849₺(Hepsiburada)
  • Diğeri: i7 7700 HQ işlemcili- 8 GB RAM- GTX 1050 fiyat:3989₺ (Hepsiburada)
Asıl amacım beni eski bilgisayarım gibi uzun sene götürmesi. Çok fazla oyun delisi değilim, hiç olmadım. En fazla 2-3 oyun oynarım oynarsam(ev arkadaşlarım yüzünden CS:GO, PUBG, LoL gibi). RAM sonradan yükseltilen bir donanım biliyorum ve ekstra bi 8 GB 2400 MHz bi RAM fiyatı yaklaşık 500₺. Öyle çok fazla render falan da yapmam. Genelde film arşivi yaparım. Yaklaşık 3 TB'a yakın bluray film arşivim var. Yani kısacası i5 ile i7 arasında bi fark var mı? Sizce hangisini tercih etmeliyim? Dediğim gibi uzun süre kasma donma takılma problemi yaşamak istemiyorum. Yeri geldiğinde Chrome'da 20-30 sekme açık kullanıyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyun oynamam diyorsan işlemciye yatırım yapman daha mantıklı olacaktır 7700HQ Çok güçlü bir işlemci, ileride işlemciyi değiştirme gibi bi durumun zaten yok o yüzden 8gb ramli modeli seçip ileride ramden yana sıkıntın olursa yükseltip yoluna devam edebilirsin.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı