i5 7400-GTX1070Ti darboğaz yapar mı?

erendemir

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Sistemimin özellikleri;

MSI Armor GTX1070Ti
Intel i5 7400
MSI B250 Gaming Pro
Gskill 2400 MHz DDR4 8GB RAM
CoolerMaster 700W 80+plus
Kasa Everest Rampage Majesty
120GB SSD
1TB harddisk

Bilgisayarım PUBG’de 135-144 FPS dururken alıyorum. Fakat hareket ettigimde, çatışmalarda 65-80 FPS’e düşüyor. GPU kullanımım %55’lerde geziyor CPU ise %99’dan aşağı inmiyor. CS:GO’da ise en düşük ayarlarda 120-180 FPS arası alıyorum. Bazı forumlarda çözünürlükten dolayı deniliyor fakat böyle bir ekran kartıyla düşük ayarda daha kötü bir ekran kartından düşük FPS almam bana biraz saçma geldi. Ben sistemin darboğaz yaptıgını düşünüyorum. Driverları falan güncelledim, Windows’u baştan kurdum fakat değişen bir şey olmadı. Ekran kartı haricinde sistemi yeniden toplamam gerçekten gerekli ise 2500TL bütçem var şu anda ayırabilecek. Ne önerirsiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
2K monitör almanızda yarar var. Ayrıca 8GB ram günümüz için yetersiz artık. 16GB RAM miktarına çıkartmanızı tavsiye ederim. Oyunlarda drop problemi yaşayabilirsiniz.

Paylaştıklarına bakınca oyunu 1080P'de oynadığın anlaşılıyor. Monitörün 1080P ise Nvidia ayarlarından DSR ile 2K'da oyunu açmayı denersen, işlemci darboğazına iyi gelecektir. Bunun dışında @ZamanTaciri'nin de belirtmiş olduğu gibi 8GB RAM günümüz için yetersiz gelmeye başladı. Yakın zamanda bir 8GB daha RAM ekleyip, müsait olduğun zaman da 2K monitöre geçmen iyi olur. O zamana kadar DSR biraz fayda sağlar. DSR çarpanlardan 2x'i seçtikten sonra, oyun içinden çözünürlüğü 1440P'ye getirmeyi unutma. O ekran kartı en iyi 2K çözünürlükte performans gösterir, dolayısıyla CS:GO gibi oyunları da yüksek FPS için düşük çözünürlükte oynama.

Dosya Ekleri

• DSR.png
    DSR.png
    20,7 KB · Görüntüleme: 67
Paylaştıklarına bakınca oyunu 1080P'de oynadığın anlaşılıyor. Monitörün 1080P ise Nvidia ayarlarından DSR ile 2K'da oyunu açmayı denersen, işlemci darboğazına iyi gelecektir. Bunun dışında @ZamanTaciri'nin de belirtmiş olduğu gibi 8GB RAM günümüz için yetersiz gelmeye başladı. Yakın zamanda bir 8GB daha RAM ekleyip, müsait olduğun zaman da 2K monitöre geçmen iyi olur. O zamana kadar DSR biraz fayda sağlar. DSR çarpanlardan 2x'i seçtikten sonra, oyun içinden çözünürlüğü 1440P'ye getirmeyi unutma. O ekran kartı en iyi 2K çözünürlükte performans gösterir, dolayısıyla CS:GO gibi oyunları da yüksek FPS için düşük çözünürlükte oynama.
Öncelikle yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim. Fakat ben anlayamadığım nokta şu CS:GO düşük ayarlarda oynanan bir oyun ve ben yüksek ayarlarda oynamak istemiyorum ve baktığımda yayıncılar bile düşük ayarda oynamakta 1080 Tİ ile fakat onlarda böyle bir problem yok belirttiğim gibi monitör hariç bilgisayar bileşenlere ayıra bilecek 2500 tl bütçem var neleri değiştirmemi önerirsiniz
2K monitör almanızda yarar var. Ayrıca 8GB ram günümüz için yetersiz artık. 16GB RAM miktarına çıkartmanızı tavsiye ederim. Oyunlarda drop problemi yaşayabilirsiniz.
Cevabın için öncelikle çok teşekkür ederim 2500 TL monitör hariç bütçem var ne önerirsiniz ana kartta biraz kötü geliyor benim aklımda i7 7700K almak var 8 GB lık bir Ram eklemek var.Sizce anakarttı da değiştireyim mi ilerde tekrardan değiştirmek istemiyorum çünkü.

Öncelikle yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim. Fakat ben anlayamadığım nokta şu CS:GO düşük ayarlarda oynanan bir oyun ve ben yüksek ayarlarda oynamak istemiyorum ve baktığımda yayıncılar bile düşük ayarda oynamakta 1080 Tİ ile fakat onlarda böyle bir problem yok belirttiğim gibi monitör hariç bilgisayar bileşenlere ayıra bilecek 2500 tl bütçem var neleri değiştirmemi önerirsiniz

Cevabın için öncelikle çok teşekkür ederim 2500 TL monitör hariç bütçem var ne önerirsiniz ana kartta biraz kötü geliyor benim aklımda i7 7700K almak var 8 GB lık bir Ram eklemek var.Sizce anakarttı da değiştireyim mi ilerde tekrardan değiştirmek istemiyorum çünkü.
Dostum i7 7700K yerine 8700K al arada 100 lira fark var anakart olarak da X370 tercih edebilirsin bu seni uzunca götürür. Ya da 8600K da alabilirsin sana kalmış 8600K da çok güçlü bu arada. :)

Nasıl bir sistem kurarsan kur bir yerden sonra eski kalıyor. Bence bir 8GB RAM ekleyip, 2K'da sonuçlara bak. Hala tatmin edici sonuç alamıyorsan işlemci değişimine git. DSR ile iyi sonuç alırsan, 2K ekrana öncelik ver bence. Bu arada profesyonel oyunculuk yapmış ve turnuva görmüş eski oyuncularda biraz alışkanlık o düşük ayarlarda oynama işi. 2K kaldıracak sistem varken hala 720P oynamak keyifli bir iş değil. Yine de son tercih senin. :)

Nasıl bir sistem kurarsan kur bir yerden sonra eski kalıyor. Bence bir 8GB RAM ekleyip, 2K'da sonuçlara bak. Hala tatmin edici sonuç alamıyorsan işlemci değişimine git. DSR ile iyi sonuç alırsan, 2K ekrana öncelik ver bence. Bu arada profesyonel oyunculuk yapmış ve turnuva görmüş eski oyuncularda biraz alışkanlık o düşük ayarlarda oynama işi. 2K kaldıracak sistem varken hala 720P oynamak keyifli bir iş değil. Yine de son tercih senin. :)
DSR ile denedim hiç fark olmadı bana 1000 1500 tl civarı bir monitör ve 2500 tl civarı anakart - işlemci önerirseniz sevinirim ayrıca bende düşük çözünürlük alıştığım için oynayamıyorum düşük çözünürlüktede yüksek fps almam için ne yapmam gerekir onu yazarsanız çok sevinirim.
Yani özetlemek gerekirse düşük ayarlardada yüksek fps almak istiyorum ve darboğazdan kurtulmak tek derdim bu :)
@Ali Güngör bir öneriniz varmı

Son düzenleme:
DSR ile PUBG, BF1, AC Origins gibi oyunlarla erkan kartı kullanımınına baktın mı? CS:GO'da çok fazla fark etmeyebilir. Çift kanal ve hızlı RAM'lerin kullanımı kimi oyunlarda epeyce FPS artışı sağlar. Ayrıca RAM'i 16GB'a yükseltmek yüksek RAM kullanan oyunlarda FPS düşüşlerini engeller. Nvidia yeni nesil yüksek seviye kartlara düşük çözünürlükte oyun oynamaya çalışınca karttan tam verim alınamıyor. CS:GO'da dahil olmak üzere kimi oyunlar iyi işlemcilerle güzel sonuçlar veriyor. Arkadaşların önerdiği 8. nesil islemcilerden birini tercih edebilirsin. Monitör için, rekabetçi oyunlar seviyorsan 2K, 144Hz ve üstü, 1MS tepki süreli ürünlere bakman iyi olur.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı