i5 7400 işlemci %100 kullanılıyor

RAM
24 GB
Anakart
MSI H110M pro vd
Selam, sorunum aslında işlemciyi aldığımdan beri var. Nedenini daha yeni merak etmeye başladım sadece. Ne zaman yeni nesil bir oyun oynasam işlemci %90 altına düşmüyor. Valorant gibi işlemci tabanlı oyunlarda bile bu sorun yokken yeni nesil oyunlarda var bu sorun daha çok. Acaba işlemcim mi yeterli gelmiyor diye düşünüyorum. Sistemim de darboğaz da yok. Daha önce onboard ve HD 6790 ekran kartı kullanırken de böyleydi çünkü. Yardımcı olursanız sevinirim.

Hangi oyunlarda %100 kullanılıyor? Ekran kartın nedir? 4 çekirdek bir işlemci için yüksek kullanım kaçınılmaz oluyor.

Ekran kartını yazmıştım ama girilmemiş. RX 480 8 GB kullanıyorum. Genelde yeni nesil AAA oyunlar. Şu an Uncharted Lost legacy oynuyorum %98 mesela. Aynı şekilde RDR2 ve marvels Spider-Man oyunlarında da yaşadım.

Temiz kurulum denediniz mi?

Daha yeni format attım zaten. 2 gün falan oldu.

Valorantın işlemci tabanlı olması işlemciyi daha çok kullandığı anlamına gelmez. %100 olarak bahsettiğiniz oran CPU'nun tüm çekirdeklerinin anlık kullanım oranını ifade ediyor. Valorant tekli çekirdek performansına dayalı olduğu için çoklu çekirdek kullanımı düşük olabilir. Oynadığınız yeni nesil oyunlar işlemciniz için ağır geliyor olabilir.

Valorantın işlemci tabanlı olması işlemciyi daha çok kullandığı anlamına gelmez. %100 olarak bahsettiğiniz oran CPU'nun tüm çekirdeklerinin anlık kullanım oranını ifade ediyor. Valorant tekli çekirdek performansına dayalı olduğu için çoklu çekirdek kullanımı düşük olabilir. Oynadığınız yeni nesil oyunlar işlemciniz için ağır geliyor olabilir.
Bende onu düşünüyorum zaten ama yine de darboğaz falan olmadığı için biraz anormal geliyor.

Bende onu düşünüyorum zaten ama yine de darboğaz falan olmadığı için biraz anormal geliyor.

İşlemci kaldırmıyordur artık bende de zamanında olmuştu bir yerden sonra uygulama veya oyunlar güncellendiği için ufak ufak ağır geliyor işlemciye belki 2-3 ay sonra Valorant'ta da aynı şey olmaya başlayabilir.

7800X3D ile bazı oyunlarda %50-60 seviyelerini görüyorum. Warzone ve BF2042 de %70'lere çıktığını bile gördüm. 4 Core 4 thread bir işlemci için günümüz oyunlarda %90 kullanımlar normal artık.
Benimde düşüncem oydu. Doğrulamış oldum. Teşekkürler.

Geri
Yukarı