i5 7400 işlemciyi Yükseltme

yhenn

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar İşletmeni
Sistemim şu şekilde ;

İşlemci= i5 7400 3.00 GHz 6M 1151P
Anakart= Z170-P LGA1151 DDR4 SATA6G U3
SSD= 250GB Samsung 750 EVO MZ-750250BW
Bellek= KINGSTON 16 GB 2133 MHz Hyprex Fury
Ekran kartı= ASUS STRIX RX480 08G GAMING
Kasa= THERMALTAKE VERSA N23 700W +80 Pencereli kasa
Monitör= 23.6 ASUS VP247T 1920X1080 BK 1MS DSUB DVI SPEAKER GAMING MONITOR
HDD = 1 TB 7200 RPM WD

Benim durumum biraz karışık arkadaşlar. Yukarıdaki sistemi kendi evimde kullanıyorum, yaklaşık 3 ay önce topladım. O sıralar AMD'nin Ryzen işlemcilerinin çıkacağı söylentileri vardı, bu yüzden işlemciyi çok yüksek tutmayıp i5 7400 almıştım. Şimdi nerdeyse bütün sistem önerilerinde AMD işlemciler önerildiği için şeytan dürtmeye başladı beni.

Karışık olan kısıma geçiyorum; işimden dolayı başka bir şehirde ev tuttum ve burası içinde bir bilgisayar topladım, daha doğrusu İtopya sitesinin hazır sistemlerinden birini aldım. ( G4560, 1050Ti ).

Aklımdaki düşünceyi söyleyim; yukarı sistemdeki işlemciyi değiştirip ya İntel K ibareli işlemci almak ya da AMD nin Ryzen işlemcilerinden birini almak. i5 7400 işlemciyi ise alttaki sisteme takmak. Açıkta kalacak olan G4560 işlemciyi ise yeğenime vereceğim.

Sorularıma geçiyorum müsadenizle ;

1-) Aslında iki sistemdende memnunum, yakın tarihte topladım zaten ikisini de. Sizce yukarıda bahsettiğim maceraya atılmalı mıyım? Rahatlık mı battı diyenleriniz olacaktır, sanırım öyle oldu :)
2-) Diyelim işlemcileri değiştirdim. Bilgisayara takınca direk kullanabilir miyim? Herhangi bir sıkıntı çıkar mı?
3-) İşlemcileri başka anakarta taktığım için garanti kapsamı dışında kalırlar mı?
4-) Üstteki sistemde orjinal Windows 10 var. İşlemciyi çıkarıp diğerini takınca sıkıntı olur mu? Benim bildiğim anakartı değiştirince sorun oluyor ama yinede sormakta fayda var.

Şimdilik sormak istediklerim bunlar, aklıma bir şey takılırsa yine yardımlarınızı isteyeceğim. Tekrardan iyi günler dilerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
1-) Böyle gerekziz bir maceraya gerek yok işlemcin iyi.
2-) Ryzen alıcaksan anakartıda değiştirmen gerek.
3-) Hayır. Garantiden çıkmaz.
4-) Bir sorun olmaz.

Maceraya hiç girme. Gerek yok.

O sistem seni zaten üç yıl filan götürür.

Cevaplar için herkese teşekkür ederim arkadaşlar. Peki siz işlemciyi değiştirecek olsaydınız 6700k mı 7700k mı tercih ederdiniz? (Merak etmeyin değiştirmeyeceğim, sadece meraktan soruyorum)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı