Çözüldü i5 7400 nasıl?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ergencokur

Hectopat
Arkadaşlar merhaba, bu işlemciyi yakın zamanda aldım fakat tam performansını bilmiyorum. Intel'in eski i7 işlemcilerinde ve AMD'de bu hangi işlemciye denk geliyor. Yeni nesil oyunlarda nasıl bir performans sergiler (grafik takıntım yok)...

Aklıma gelen sorular bunlar kısaca özetlemek gerekirse bu işlemci hakkında bilgi edinmek istiyorum eğer bu işlemci ya da yakını bir modeli kullandıysanız performansını bir de sizden dinlemek isterim cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim... :)

Çözüm
@Jonathan North kullanıyor. 9100F'e denk diyebiliriz.

Adam başka bir şey sormuş sen başka bir cevap vermişsin.

i5-7400'ü tekli ve çoklu çekirdekte ortalama %8-9 oranında geçen i5-7500 modelini RX 580 8G dengi GTX 1060 6 GB ile kullanıyorum. Oyun oynanacaksa bu sistemde orta seviye bir ekran kartıyla şu an için 2020 yılı da dahil olmak üzere piyasadaki oyunların çoğunu 1080p ultra/yüksek ayar skalasında darboğaz olmadan rahatlıkla çalıştırabilecek potansiyelde, ama çok da fazla beklentiye girmeyin derim. Keza günümüzün bazı (sayıları az da olsa) modern multi-threaded optimizeli oyunları yavaş yavaş gün yüzüne çıkmışken 4 çekirdekli işlemcilerde artık HT/SMT şart oldu, uzun ömürlü keyifli bir oyun deneyimi yaşamak istiyorsanız; CPU değişimi şart olabilir.

AMD tarafındaki dengine pek hakim değilim; ancak bana daha çok Ryzen 3 1200AF/3200G dengi gibi geliyor. 7500/7600 modelleri ise daha çok i3-8100/i3-9100F ayarı, AMD tarafında ise tekli çekirdek performanslarından dolayı oyun performansı olarak Ryzen 3 rakibi yok bunların.
Aslında çoğu oyunda 1080p ultra-extreme ayar bandında GTX 1660 Ti/S modellerini bile kaldıracak potansiyeli var. Darboğaz yapacağı noktalarda da öyle abartılacak düzeyde insanı çileden çıkartacak seviyede performans kaybı yaşanmıyor, yaşanmaz da. Bu arkadaşlar herhalde bir iki tane oyunda GPU dalgalanması gördükleri anda hop darboğaz kardeşim diyorlar, halbuki baksalar genel olarak çoğu oyunda performans bandında 60 FPS bandını rahatlıkla geçtiğini, GPU'dan alınan verimin en azından %90 dolaylarında olduğunu görecekler. Ama bazılarının ne yazık ki işine gelmiyor, buna karşılık bize göre de R5-2600 gibi CPU'lar RTX 2060 ile darboğaz yapıyor gibi mesela, çok takmamak gerek. i3-9100F + GTX 1660 ikilisi de oldukça uyumlu bir ikili, genel olarak birçok oyunda şu an için problem yaratmayacaktır, ha ilerleyen zamanlarda iyice CPU'ya yüklenen oyunların sayısı bir hayli fazlalaşır; o zaman i5-9400F/i7-8700 gibi modellere terfi edilebilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
600TL'lik bir işlemcinin 1660Ti ekran kartını beslemesi şaka gibi geliyor bana, sosyale ilk katıldığım zamanlar canımdan bezdirmişlerdi 9100F aldığım için. Almadan önce sorsaydım büyük ihtimalle 1200 AF alacaktım ki senelerce yükseltme yapmayan biri olarak 570'in üstüne bile çıkamazdım.
Intel'e teşekkür etmek gerek bu konuda aslında. Bir de 8 Thread olsaymış...

arkadaşlar birşey daha sorucam işlemcimin temel frekansı 3.0 ghz ama turbo boost ta iste 3.5 ghz ye çıkıyor ben sürekli tam performansta çalışmasını istiyorum bunun için güç yönetiminden yüksek perfomansa ayarladım şuanda bi ghz artışı oldu fakat 3.5 ghz yi hiç görmüyorum sürekli 3.3 yada 3.4 ghz de çalışıyor bunun nedeni nedir

Adsız.png

Arkadaşlar bir şey daha sorucam işlemcimin temel frekansı 3.0 GHz ama Turbo Boost'ta iste 3.5 GHz'ye çıkıyor ben sürekli tam performansta çalışmasını istiyorum bunun için güç yönetiminden yüksek perfomansa ayarladım şu anda bir GHz artışı oldu fakat 3.5 GHz'yi hiç görmüyorum sürekli 3.3 ya da 3.4 GHz'de çalışıyor bunun nedeni nedir?

Eki Görüntüle 677712

Sürekli değerler değiştiği için görmemen normal. Yük altında denersen tam performans da çalışacaktır.

i5-7400'ü tekli ve çoklu çekirdekte ortalama %8-9 oranında geçen i5-7500 modelini RX 580 8G dengi GTX 1060 6 GB ile kullanıyorum. Oyun oynanacaksa bu sistemde orta seviye bir ekran kartıyla şu an için 2020 yılı da dahil olmak üzere piyasadaki oyunların çoğunu 1080p ultra/yüksek ayar skalasında darboğaz olmadan rahatlıkla çalıştırabilecek potansiyelde, ama çok da fazla beklentiye girmeyin derim. Keza günümüzün bazı (sayıları az da olsa) modern multi-threaded optimizeli oyunları yavaş yavaş gün yüzüne çıkmışken 4 çekirdekli işlemcilerde artık HT/SMT şart oldu, uzun ömürlü keyifli bir oyun deneyimi yaşamak istiyorsanız; CPU değişimi şart olabilir.

AMD tarafındaki dengine pek hakim değilim; ancak bana daha çok Ryzen 3 1200AF/3200G dengi gibi geliyor. 7500/7600 modelleri ise daha çok i3-8100/i3-9100F ayarı, AMD tarafında ise tekli çekirdek performanslarından dolayı oyun performansı olarak Ryzen 3 rakibi yok bunların.
aradığım cevap buydu teşekkür ederim :)

9100F ile 1650S ile darboğaz yaşanıyor hocam siz neden bahsediyorsunuz?

İşlemci 4 çekirdek olduğu için bazen işlemci kullanımı yüzde yüz oluyor, ortada darboğaz falan yok. Bilmediğiniz konulara yazmak zorunda değilsiniz.
Oyun alanında bahsettim hocam yanlış anlaşılmasın 10 FPS gibi bir fark var diye hatırlıyorum aralarında.

PUBG'de yüksek ayarlarda yapmadı CS:GO'da denemedim.

Çünkü yük ekran kartına biniyor, ayarları en düşüğe çekerseniz anlarsınız.

[

İşlemci 4 çekirdek olduğu için bazen işlemci kullanımı yüzde yüz oluyor, ortada darboğaz falan yok. Bilmediğiniz konulara yazmak zorunda değilsiniz.

Öncelikle benim ne kadar bilgili olduğumu sen bilemezsin,

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bu video yalan o zaman sen git 9100F'yi 1660 ile kullanmaya devam et.

[

AC Origins'e bakmanız yeterli. (Fanboy kardeşlerim)

[

Bak hala anlamıyorsun, kim olduğundan banane mesaj sayısından bile anlaşılır kimin ne olduğu. 4 çekirdek olduğu için işlemci kullanımı yüzde yüz oluyor, fark ettiysen FPS düşüşğ yok, üste çıkmaya çalışma.

Bak hala anlamıyorsun, kim olduğundan banane mesaj sayısından bile anlaşılır kimin ne olduğu. 4 çekirdek olduğu için işlemci kullanımı yüzde yüz oluyor, fark ettiysen FPS düşüşğ yok, üste çıkmaya çalışma.

Darboğaz lafından ne anlıyorsun? AC Origins'de yüzde 85 civarı kullanılıyor kart

Geri
Yukarı