i5 7500 ve 2400 MHz RAM gerçek hızlarında çalışmıyor

Teriblephoenix

Hectopat
Daha fazla  
Birkaç gündür aklıma takılan bir sorun var, sizlere bir sormak istedim. Yaz döneminde bilgisayar topladım. Intel i5 7500 işlemci aldım. Kağıt üstünde işlemci hızı olarak 3.4 GHz olarak gözüküyor fakat turbo boost ile 3.8'e kadar çıkabiliyormuş. Ark.intel sitesinden de kontrol ettim. Internette araştırmaya göre BIOS ekranından CPU Power Management kısmından Turbo Mode aktif olduğunda çalışır diyorlar fakat benim zaten aktifti. Herhangi bir değişiklik yapmama gerek kalmamıştı fakat sorun çözülmedi.

Bir diğer sıkıntı ise RAM'de. 2400 MHz hızında çalışması gereken RAM BIOS üzerinde 2133 MHz olarak gözüküyor. Anakartım 2400 MHz destekliyor Asus Prime B250m Plus M2 anakart olarak gözüküyor.

Herhangi bir çözümü olabilir mi? Nasıl bir yol izlemeliyim veya bu yaptığım sayesinde hız artışı sağlar miyim? Ek olarak görseller ekliyorum, oradan da kontrol edebilirsiniz.

WhatsApp Image 2018-03-16 at 03.48.59(1).jpeg

WhatsApp Image 2018-03-16 at 03.48.59(2).jpeg

WhatsApp Image 2018-03-16 at 03.48.59(3).jpeg

WhatsApp Image 2018-03-16 at 03.48.59.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
3. fotoğrafta gözüken XMP'ye tıklayıp profili aktif edin. RAM, belirttiğiniz hıza çıkacaktır.
İşlemci hızı, bu tip yerlerde taban frekansı olarak gözükür. Turbo hızını göremezsiniz.
CPU-Z, HWMonitor gibi yazılımlarda, her bir çekirdeğin frekansını kontrol edin yükteyken.

3. fotoğrafta gözüken XMP'ye tıklayıp profili aktif edin. RAM, belirttiğiniz hıza çıkacaktır.
İşlemci hızı, bu tip yerlerde taban frekansı olarak gözükür. Turbo hızını göremezsiniz.
CPU-Z, HWMonitor gibi yazılımlarda, her bir çekirdeğin frekansını kontrol edin yükteyken.
Kusura bakmayın yazım hatası yüzünden ban yedim. Bundan dolayı cevap veremedim. XMP sorunu çözdü. İşlemci hızını da pek anlayamadım GTA V'da deneme yaptım fakat frekanslarda o kadar büyük bir değişim olmadı. Turbo açmadı herhalde.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı