i5 7600K'ye overclock için program gerekli mi?

S

Silinen üye 94679

Ziyaretçi
"MSI Z270 GAMING M3" anakarta sahibim, aynı zamanda "i5-7600K" kullanıyorum. Hiçbir zaman overclock yapmadım, gerek duymadım çünkü çoğu oyunda sıkıntı yaşatan "MSI GTX 1060 6G Gaming X Edition" oluyordu. Her ne kadar overclock sayesinde +10FPS fazla alabilsem de, tatmin etmemeye başladı. Henüz yapmayı düşünmesem bile şimdiden konuyu açıp arşivde tutmaya karar verdim. Çünkü öncesinde kasamı açık bir yere çıkartmam gerekiyor, ayrıca macun değişimi de gerekecek çünkü RDR2'de 93 dereceye çıktığı zamanlar oldu. Kasamı açık bir yere almam da, birkaç ay sonrasına kadar pek olağan değil, taşınacağız, ancak o zaman kasama özel ayrı bir alçak masa alacağım yanıma. Belki o zamana kadar da 1060'ı değiştirebilirim.

Pek çok uygulama vardır, ben yalnızca "MSI Command Center" ve "Intel Extreme Tuning Utility"'yi deneyimledim. Ne zaman Command Center'ı kursam, kullanımlarımda anormal şekilde artışlar görüyordum. Ya diski mi, ya da işlemcimi boştayken fazlasıyla kullanıyordu ve sistemimi çok yavaş hissettiriyordu. Intel'inkine de yalnızca yüzeysel olarak bakmıştım, fazlasıyla ayar mevcuttu.

Sorularım şu şekilde, umarım hepsine tek tek yanıt alabilirim:

1- "MSI Command Center" ve "Intel XTU" sistemimde aynı anda yüklü ve çalışır durumda olursa ve overclock "Command C. " Üzerinden yapılırsa, "XTU" da arkada çalıştığı için, iki programın ayarları çakışır mı, kararlılık konusunda sıkıntı yaşatır mı?

2- Dediğim gibi "Command C. ", PC boştayken bile bileşenleri sonuna kadar kullanıyordu. O nedenle tekrar kurup bilgisayarı yavaşlatmak istemiyorum. Intel'de yanlış hatırlamıyorsam bazı sıkıntılara yol açmıştı bende, açmaya çalıştığımda açılmama, vesaire. Bu tür programlar kullanmadan, BIOS üzerinden işlemcimi 4.2GHz'den 4.5GHz'de çalıştırabiliyorum. Bu iki programa veya benzerlerine ihtiyaç olmadan bunu uygulamak yeterli olacak mıdır ve tam performans alınabilecek midir?

3- Bu tür programların artıları nelerdir? Zaten anakartımdan tek tuşla işlemciyi 4.5GHz'e çıkartabileceğimi düşünüyorum, böyle bir seçenek var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı