I5-7640X vs AMD Ryzen 5 2600x

7640X OC ile OC yapışmış bir 2600X'i tek çekirdekte %30 civarında geçiyor. Bu nedenle birkaç oyun haricinde daha yüksek performans sağlar.
Ryzen iş uygulamalarında daha iyi ve daha güncel.
İşlemci alacaksanız yakında 3. nesil Ryzenler gelecek.
3. Nesil İşlemciler ne zaman çıkar?
Bak önerilmesine önerilir fakat yanlış bir davranış olur. Sıvı soğutma satın alacaksanız Z390 bir anakart ile 9600K alın veya soğutma almadan direk 9400F. Her türlü daha yüksek performans alacaksınız.
Ryzen almayı düşünüyorum.

4 çekirdek devrinin bittiği falan yok, güçlü çekirdek olmadığı sürece çekirdekleri kabak çekirdeği gibi dizerek oyunlardan performans alamazsın. Çekirdek sayısının oyunlarda fazla önemi yok şu an.
Güldürmeyin beni, çekirdeklerin oyunda önemi yok mu?
O zaman insanlar 9900K, 2700x, 8700K gibi işlemcilere boşa para veriyor.

O zaman insanlar 9900K, 2700x 8700K gibi işlemcilere boşa para veriyor.
Boşa para vermiyor o işlemciler tek çekirdek olarak da güçlü. 2700X son 3 nesil K serisi İ5'lerin baya gerisinde aklıyor tek çekirdek performansı olarak.
Ayrıca 9600K ve 9900K arasında Single ve Quard çekirdek farkı çok az.
2700X tam bir render işlemcisi ama kesinlikle oyun işlemcisi değil rakiplerinin yanında.

Dosya Ekleri

• şkl.PNG
    şkl.PNG
    34,5 KB · Görüntüleme: 38
O zaman insanlar 9900K, 2700x, 8700K gibi işlemcilere boşa para veriyor.
Arkadaşın demek istediği tek çekirdek performansında öne geçen güçlü işlemciler de var fakat bazı noktalarda kendisini çok sabitlemiş 2700x kesinlikle oyun işlemcisi değil demesinden de görüldüğü gibi.
Ayriyeten aynı ekran kartı ile I5-9600K, I7-9700K ve I9-9900K kullandım. Tek çekirdek performansı önemli olabilir fakat yeni nesil oyunlarda iş parçacığı o kadar olmasa da fiziksel çekirdeğin önemi yok sayılamayacak derece büyük.

Son düzenleme:
2700X güçlü bir işlemci, oyun oynanır tabi ki ama ben sadece oyun odaklı bir sistem toplayacak olsam şu an 9600K'yı tercih ederim. Render için sistem toplayacak olsam 2700X. Bu nedenle oyun işlemcisi değil diyorum. 9600K'dan pahalı ama oyunlarda daha düşük FPS alırsınız 2700X İle tabi güçlü bir GPU ile kullanıldığında.

%30 tekli çekirdekte geçtiğine dair bir belge sunarsanız sevinirim, birde işlemci fiyatlarına ve soğutma fiyatını da işin içine katarsak 2500 TL gibi bir şey çıkıyor.
2600x yerine 2700x ile karşılaştırın bakalım farkı görelim, sanırım 8 çekirdek var diye ona da gereksiz diyeceksiniz. 2700x kesinlikle oyun işlemcisi değil lafınız dan ne kadar bilgili olduğunuz anlaşılıyor.

1. Karşılaştırma, 2. olanı, birde anakart fiyatını sakına unutmayın. 😉
Peki hava veya sıvı soğutma önerir misiniz?
Bütçe nedir?

Anlamadığım şey şu: Neden her şeyi bu kadar bir kalıba koymaya çalışıyoruz? Bakın X serisi bir Intel işlemciden bahsetsek oyun için değil lafı anlamlı gelir fakat diğerleri için "çekirdeği çok oyun için kötü" , "tekli çekirdekte daha önde oyun için daha iyi" tarzında ifadeleri doğru bulmuyorum. Her şey bu kadar sebep sonuç ilişkisine bağlanmamalı. Çekirdeği çok diye oyunlarda daha iyi kalıbı mesela her işlemcide geçerli değil veya tekli çekirdek performansında daha önde olduğu halde oyunlarda daha yüksek performans veren işlemcilerde çok. Bu kadar sınırlamayalım kendimizi.

Anlamadığım şey şu: Neden her şeyi bu kadar bir kalıba koymaya çalışıyoruz? Bakın X serisi bir Intel işlemciden bahsetsek oyun için değil lafı anlamlı gelir fakat diğerleri için "çekirdeği çok oyun için kötü" , "tekli çekirdekte daha önde oyun için daha iyi" tarzında ifadeleri doğru bulmuyorum. Her şey bu kadar sebep sonuç ilişkisine bağlanmamalı. Çekirdeği çok diye oyunlarda daha iyi kalıbı mesela her işlemcide geçerli değil veya tekli çekirdek performansında daha önde olduğu halde oyunlarda daha yüksek performans veren işlemcilerde çok. Bu kadar sınırlamayalım kendimizi.
Son dönem oyunlarının işlemcilere ne kadar önem verdiğini, siz bir 9900K kullanıcısı olarak iyi bilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı