Çözüldü i5 8250U FPS düşüşleri

• Konuyu başlatan Tyler2
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 13
  • Görüntüleme 434
Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

Tyler2

Picopat
RAM
4GB 2400MHz RAM
Ekran kartı
MX110
Anakart
X540UBR
İşlemci
Intel core i5 8250U
Son zamanlarda oyunlarda 1 dk da bir donma, kasma olmaya başladı. Bu sorunları Hitman, GTA 4 ve CS:GO'da yaşıyorum. Çözümünüz var mı?

Çözüm
Sorun sıcaklıktan hocam, güç de biraz sınırlandırılmış gözüküyor, bunların ikisi yüzünden frekans düşürecektir. Eğer undervolt yapmak istiyorsanız diğer bilgisayara geçip ayarları paylaşabilirim. Tabii ilk önceliğiniz termal macun değiştirmek olsun, o kısmen daha fazla etki edecektir.
Oyun sırasındaki termal değerleri paylaşır mısınız?
Oyun sırasında arka planda çalışan ve bilgisayarı zorlayabilecek başka uygulamalar var mı?

Yani bir süre sonra kasmaya mı başlıyor? Mesela 1 dakika kasıyor, 30 saniye kasmıyor şeklinde mi?

Yok. Her 1 veya 2 dk da bir, 5 saniyelik kasma oluyor.

Yok. Her 1 veya 2 dk da bir, 5 saniyelik kasma oluyor.

Bazen girdiğimde oyuna hiç drop yemiyorum.Garip değil mi?

Oyun sırasındaki termal değerleri paylaşır mısınız?
Oyun sırasında arka planda çalışan ve bilgisayarı zorlayabilecek başka uygulamalar var mı?

Firefox'u arkada açık bırakıyorum. 450 MB civarı RAM kullanıyor.

Firefox'u arkada açık bırakıyorum. 450 MB civarı RAM kullanıyor.
Ram miktarınız oldukça düşük, Firefox'un bu kasmalara sebep olma ihtimali var. Bu tarz sorunlar genelde sıcaklık ve ram ile ilgili olabiliyor, kontrol etmek lazım.

Akşam 23.30 gibi kapatıp, sabah 11 gibi açtığımda işlemci sıcaklığı 64 derece civarında oluyor. Ara sıra kontrol ediyorum BIOS'tan.
Yanlış anlamadıysam sistem bios ekranındayken 64 derece. Oldukça yüksek, termal bakım yapılması gerekiyor.

Ayarları birebir yap.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2022-08-20 235210.png
    Ekran görüntüsü 2022-08-20 235210.png
    146,7 KB · Görüntüleme: 10
Akşam 23.30 gibi kapatıp, sabah 11 gibi açtığımda işlemci sıcaklığı 64 derece civarında oluyor. Ara sıra kontrol ediyorum BIOS'tan.
Oyunu donmalar başlayıncaya kadar oynayın sonra ThrottleStop üzerinden Limits sekmesini ve ana ekranı atın. Oyunu oynarken ThrottleStop arkada açık kalsın.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı