i5 8250U ısı değerleri normal mi?

Revivmeooi

Hectopat
Merhabalar laptopumda i5 8250U işlemci bulunuyor arada Minecraft oynuyorum bazı sunucuların ağır yerlerinde işlemci kullanımı %50-60'lara çıkabiliyor. Bu sırada işlemci 94 derecelere falan ulaşıyor (sonra hemen 65-75 arasına iniyor. Bu normal mi bana sorun yaşatır mı? Bu arada değerlere Core-temp üzerinden bakıyorum.

Hocam laptop benim için 6 yıl falan dayansa yeter zaten :D ayrıca işlemci yanması vs. olursa bunu garanti karşılar değil mi?
Aynen karşılar kardeşim, zaten birşey olacaksa 2 yıllık garanti kapsamın olma ihtimali 3. yılda olma ihtimalinden daha yüksek. Sen yinede tedbiri elden bırakma arada sırada elektrik süpürgesiyle gücünü abartmadan alttaki deliklerden tozları çek. Bir soğutucu iyi kötü birşeyler alabilirsen al. 3 4 yılda bir termal macun değiştirmen gerekebilir. Gerisin Allah'a emanet et takma kafana.

Bakım yapıyorum makinaya sıcaklık değerleirne etkisi olmuyor pek, ayrıca hiç kapanmadı daha bilgisayar 99 derece olduğunu görmedim. 98 de kalıyor. Kullandığın laptopun dizaynı kötüyse olabilir böyle şeyler, kapanacaksa ilk yılında da kapanır kapanmıyorsa 12 yıl sonra temizliğini yaptıktan sonra da kapanmaz.
Hm, o zaman kesin bir şey söyleyemem. Bakımdan kastınız nedir? Neler yapıyorsunuz?

Laptoplar kullanım amacının dışında kullanılırsa sorun çıkarır, siz benim gibi basit ofis laptopunda AAA oyunları oynamaya çalışırsanız tabii ısınır; ama ben undervolt+TurboBoost'u kapatma+Arctic MX-4 maxun takviyesi ile ancak sıcaklıkları oyunlarda düzgün seviyelere indirebiliyorum 😅 .

Sanmam. Eğer sorun üretimde yaptıkları bir hatadan ise değişim yapılabilir, ama genelde birinci veya ikinci seneden sonra ısınmadan oluşan hasarlar kullanıcı hatası olarak gösterilir. Şu anda bilgisayarın ne durumda olduğunu öğrenme şansınız var. 90 dereceye çıktığını belirtmişsiniz ancak tam olarak detay alamadık sizden. Sürekli mi 90 derecede kalıyor yoksa bir anlık 90'a çıkıp geri mi iniyor? Isınınca FPS'de düşme oluyor mu?
90 derecede hız düşmez 8k serisinde hoca tjunction 100C onlarda ark.intel.com dan bakabilirsin.
Hm, o zaman kesin bir şey söyleyemem. Bakımdan kastınız nedir? Neler yapıyorsunuz?

Laptoplar kullanım amacının dışında kullanılırsa sorun çıkarır, siz benim gibi basit ofis laptopunda AAA oyunları oynamaya çalışırsanız tabii ısınır; ama ben undervolt+TurboBoost'u kapatma+Arctic MX-4 maxun takviyesi ile ancak sıcaklıkları oyunlarda düzgün seviyelere indirebiliyorum 😅 .
Fanları temizliyorum sadece, bakımdan kastım o.

90 derecede hız düşmez 8k serisinde hoca tjunction 100C onlarda ark.intel.com dan bakabilirsin.
8. nesilde öyle olabilir. Benim işlemcim 7. nesil.

Durum buysa 90 derecelere dokunması kötü değil, 8. nesil işlemciler konusundaki cahilliğimi bağışlarsınız artık. Ama 98 derece de az değil be hocam.

Ayrıca bir tane 15-16 yıllık arası pentium M laptopum var annem oyun oynuyor onunla. kapanma falan yok, bakımda yapmadım yani.

Öldürmez ama ilerleyen zamanlarda süründürebilir, performansını etkiliyor. Ayrıca %80'e çektiğiniz halde 90 üstüne çıkıyorsa bence de soğutma sistemine bir ara göz atın derim. Riske atmaya değmez.

Fanları temizliyorum sadece, bakımdan kastım o.
Dışarıdan değil, içeriden de temizleyin. O fanın iç köşelerinde ve hava girişinde toz vardır, soğuk hava girişini tıkayarak cihazın +10-20 derece daha sıcak çalışmasına sebep olur. İyi bir macunla da macun değişimi yaparsanız sıcaklıkların 80 derece civarına ineceğini düşünüyorum. Benim bilgisayarım sadece 2 yıllık, ve fan tamizliği ve termal macun ile 15 derece fark gördüm.

Kullandığım MacBook üzerinde i5 8350U bulunuyor. Alet 80 dereceyi görene kadar zaten fan çalıştırmıyor.
5 dakikayı geçen her türlü yükte 99 dereceye sabitliyor kendini.
1597185011531.png

Sürekli 80 derece çalışmıyor. Sıcaklığı gösterebilmek için ağır bir simülasyon programı çalıştım.

Yeni nesil işlemciler sıcak çalışmaya dayanıklı. Eğer performans bakımında sorun yaratmıyorsa kafaya fazla takma.

Son düzenleme:
Dışarıdan değil, içeriden de temizleyin. O fanın iç köşelerinde ve hava girişinde toz vardır, soğuk hava girişini tıkayarak cihazın +10-20 derece daha sıcak çalışmasına sebep olur. İyi bir macunla da macun değişimi yaparsanız sıcaklıkların 80 derece civarına ineceğini düşünüyorum. Benim bilgisayarım sadece 2 yıllık, ve fan tamizliği ve termal macun ile 15 derece fark gördüm.
Ben de termal macunu 1 hafta önce değiştirdim. 85 dereceleri görüyordu oyun oynarken. Şimdi 60-65 arasında seyrediyor. Üstelik dandik bir termal macun. 6 ay sonra daha kaliteli biçimde yenileyeceğim macunları.

Teknik servislik yaptım zaten yıllarca.

Yeni konular

Geri
Yukarı