i5-8250U Laptop ısınıyor

kullanilmiyorr

Hectopat
i5-8250U barındıran bir laptopum var. Yüksek performans modunda kullanıyorum fakat ne zaman ağır bir iş yapsam işlemci %90'lara vesaire çıksa sıcaklık sabit kalmasa da 96 derece bile görüyor. Bu normal mi? Genelde 85 dereceyi çok geçmiyor anlık olarak 90 veya 95 olduğu oluyor sıcaklığı hız düşürerek vs. düşürebilir miyiz? Ve düşürürsek sıcaklık da düşerse bu hız düşürme işlemini nasıl yapabilirim mesela 3.38 GHz'de çalışıyorsa bunu 2.70 veya 2.80 olarak nasıl sabitleyebilirim?

Throttle Stop programıyla yapabilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Yüksek performans yerine dengeli mod da kullanırsanız daha az ısınacaktır sıcaklıktan dolayı FPS düşmesi vs. varsa düzelebilir.

Hangi laptopu kullanıyorsunuz? U serisi bir işlemci kolay kolay o kadar ısınmaz. Ya laptopun soğutması sorunludur ya da bakım ister. Ne zaman aldınız laptopu?
Babam 3 yıl önce almış. Benim ihtiyacım olduğu için artık ben kullanıyorum. Casper Nirvana NB F650 Gold modeli.
Termal macunu kontrol ettiniz mi? Soğutmanız Temiz midir? U = Ultra Low Power işlemciler gerçekten kolay kolay ısınmazlar
Hiç emin değilim 3 yıllık laptop bakımını nerede yaptırabilirim, kaç dereceye kadar düşer ve kaç ayda bir yaptırmam lazım?
Throttle Stop programıyla yapabilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Yüksek performans yerine dengeli mod da kullanırsanız daha az ısınacaktır sıcaklıktan dolayı FPS düşmesi vs. varsa düzelebilir.
Nereden yapacağım görsellerle anlatabilir misiniz mümkünse. (tamam video atmışsınız sonradan bakacağım şimdi teşekkürler)

Babam 3 yıl önce almış. Benim ihtiyacım olduğu için artık ben kullanıyorum. Casper Nirvana NB F650 Gold modeli.

Hiç emin değilim 3 yıllık laptop bakımını nerede yaptırabilirim, kaç dereceye kadar düşer ve kaç ayda bir yaptırmam lazım?

Nereden yapacağım görsellerle anlatabilir misiniz mümkünse. (tamam video atmışsınız sonradan bakacağım şimdi teşekkürler)
Termal macununu kendiniz değiştirebilirsiniz veya bir bilgisayarcıya yaptırabilirsiniz.

1 yıl da bakımını yaptırmanızı öneririm.

Termal macununu kendiniz değiştirebilirsiniz veya bir bilgisayarcıya yaptırabilirsiniz.

1 yıl da bakımını yaptırmanızı öneririm.
Attığınız videoya baktım da disable turbo açmak istemiyorum 1.58 GHz'de çok yavaş çalışıyor ama tek çare bu sanırım ayrıca set multiplier çalışmıyor oynuyorum sürekli ama sabit 3.38 hep. Bakımını yaptırana kadar disable turbo açmalı mıyım?

Attığınız videoya baktım da disable Turbo açmak istemiyorum 1.58 GHz'de çok yavaş çalışıyor ama tek çare bu sanırım ayrıca set multiplier çalışmıyor oynuyorum sürekli ama sabit 3.38 hep. Bakımını yaptırana kadar disable Turbo açmalı mıyım?

Siz neden bu işlemi yapıyordunuz?

Termal Macunu'nu değiştirirseniz sorununuz büyük ihtimalle çözülür.

Siz neden bu işlemi yapıyordunuz?

Termal Macunu'nu değiştirirseniz sorununuz büyük ihtimalle çözülür.
Hangi işlemi?

Ayrıca boştayken 37 derece gören işlemcinin yük altına girince aniden 95'lere fırlaması biraz garip değil mi? Acaba program mı yanlış gösteriyor? Elimi altına koyduğumda da hiç 95 civarı gibi durmuyor.

Geri
Yukarı