Çözüldü i5-8250U sistemde olay görüntüleyici hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

alper_öz

Femtopat
Daha fazla  
İşletim sistemim: Windows10 Home 64 bit.
Sistem: Intel Core tm i5-8250U CPU 1.60 1.80GHz
4 GB RAM.

Son 1 haftadır YouTube'da video izlerken ara sıra ekran kararıp 1 2 saniye sonra masaüstüne atıyor ve masaüstü anlık olarak yenileniyor.
Daha önce hatasız açılan bazı oyunlarım da aynı şekilde açılmadan masaüstüne atıyor. Herhangi bir hata vermiyor, olay görüntüleyiciden baktıktan sonra bu hatayı aldığımı gördüm. Sistemi taradım herhangi bir zararlı bulmadı, CMD üzerinden SFC /scannow yaptım 100 olduktan sonra PC i yeniden başlattım bir süre sorun yaşamadım. Dün yine bu hatayı aldım. Yardımcı olursanız memnun olurum.

Hatalı uygulama adı: Explorer.EXE, sürüm: 10. 0. 19041.1023, zaman damgası: 0xc438eef0.
Hatalı modül adı: ntdll.dll, sürüm: 10. 0. 19041.1023, zaman damgası: 0x7977b9de.
Özel durum kodu: 0xc0000005.
Hata uzaklığı 0x0000000000017515.
Hatalı işlem kimliği: 0x205c.
Uygulama başlangıç zamanı: 0x01d768384840dd50.
Hatalı uygulama yolu: C:\WINDOWS\Explorer.EXE
Hatalı modül yolu: C:\WINDOWS\SYSTEM32\ntdll.dll
Rapor kimliği: B4835C9C-FD1a-462D-A3F8-2CF89A694980
Hatalı paket tam adı:
Hatalı paketle ilgili uygulama kimliği:

Çözüm
An itibarıyla sorunumu çözmüş bulunmaktayım.
AMD ekran kartı driverımı sürekli otomatik olarak güncelliyordum.
Bugün son güncellemeyi yine aynı şekilde yaptığım esnada 1603 hatası aldım.
Daha sonra güvenli modda DDU programıyla driveri kaldırıp AMD'nin kendi sitesinden güncel driverı indirip temiz bir şekilde kurdum. Şu an video izlerken ya da oyun oynarken konu başlığında belirttiğim hatayı almıyorum.
Sorun çözülmüştür.
Yardımcı olmaya çalışan arkadaşlarıma teşekkür ederim.
"explorer.exe" nedir?
Dosyalar için, kullanıcı arayüzü erişimi sağlar. Görev çubuğu üzerinde bulunur. Görev yöneticisindeki adı 'explorer.exe'dir. Kısaca masaüstünüz diyebiliriz.

"explorer.exe" hatası çözülür?
Görev yöneticisine gelip dikkatli bir şekilde "explorer.exe" adlı görevin işlemini silin, büyük ihtimalle masaüstünüz gidecektir. Ardından sol üstten yeni görev yerine basıp, görevin adına "explorer.exe" yazın, büyük ihtimal masaüstünüz geri gelecektir. Buradan anlatması zor YouTube'a yazarak bakabilirsiniz.

"explorer.exe" hatalarını "sfc /scannow" komutu neden çözemez?
Çünkü "sfc /scannow" komutu sistem dosyalarının var olup olmadığını tarar. Eğer "explorer.exe" olmasaydı "sfc /scannow" komutu işinize yarayabilirdi.

Eğer yönlendirmelerim çözüme ulaştırırsa sizi, çözüm olarak işaretlerseniz çok sevinirim. Ayrıca gelişmeleri aktarırsanız daha da sevinirim. İyi günler dilerim.

Yaşadığınız problem tahminlerime göre %20 risk oranı içermektedir.

Uygulayacağınız yöntem ise tahminlerime göre %30 risk oranı içermektedir.

Uygulayacağınız yöntemler sonucu sorununuzun çözülme ihtimali %70'dir.

Son düzenleme:
AMD ekran kartı driverımı sürekli otomatik olarak güncelliyordum.
Bugün son güncellemeyi yine aynı şekilde yaptığım esnada 1603 hatası aldım.
Daha sonra güvenli modda DDU programıyla driveri kaldırıp AMD'nin kendi sitesinden güncel driverı indirip temiz bir şekilde kurdum. Şu an video izlerken ya da oyun oynarken konu başlığında belirttiğim hatayı almıyorum.
Sorun çözülmüştür.
Yardımcı olmaya çalışan arkadaşlarıma teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
''amd''ekran kartı driver'ımı sürekli otomatik olarak güncelliyordum.
bugün son güncellemeyi yine aynı şekilde yaptığım esnada 1603 hatası aldım.
daha sonra güvenli modda DDU programıyla driveri kaldırıp amd'nin kendi sitesinden güncel driver ı indirip temiz bir şekilde kurdum. şuan video izlerken ya da oyun oynarken konu başlığında belirttiğim hatayı almıyorum.
sorun çözülmüştür.
yardımcı olmaya çalışan arkadaşlarıma teşekkür ederim.
Kusura bakmayın. Explorer.exe hatasını gördüğüm için sorunun oradan kaynaklı olduğunu düşündüm. "Haha" emojisi atan arkadaşım @Assecreed senin gibi insanların fikirlerini aşağılayarak haha atmak yerine arkadaşımızın sorununu çözmeye çalıştım. Çok biliyorduysan sen yardımcı olsaydın ama şuan bana "haha" emojisi atmaya hakkın yok!

Haha" emojisi atan arkadaşım @Assecreed senin gibi insanların fikirlerini aşağılayarak haha atmak yerine arkadaşımızın sorununu çözmeye çalıştım. Çok biliyorduysan sen yardımcı olsaydın ama şu an bana "haha" emojisi atmaya hakkın yok!
Kötü emoji atabilmek için arkadaşa yardım mı etmen gerekiyor?
Hem senin fikrini aşağılamadım ki senin bile olup olmadığı belli değil. İnternette yazılan cevaplar gibi geldi bana.

"explorer.exe" hatası çözülür?
Görev yöneticisine gelip dikkatli bir şekilde "explorer.exe" adlı görevin işlemini silin, büyük ihtimalle masaüstünüz gidecektir. Ardından sol üstten yeni görev yerine basıp, görevin adına "explorer.exe" yazın, büyük ihtimal masaüstünüz geri gelecektir. Buradan anlatması zor YouTube'a yazarak bakabilirsiniz.

"explorer.exe" hatalarını "sfc /scannow" komutu neden çözemez?
Çünkü "sfc /scannow" komutu sistem dosyalarının var olup olmadığını tarar. Eğer "explorer.exe" olmasaydı "sfc /scannow" komutu işinize yarayabilirdi.
Genel olarak bu yerler için haha attım. Sfc/scannow dosyaların bozuk olup olmadığına da bakar ama explorer.exe'ye bakacağını sanmıyorum.
Explorer.exe çöküp başladığında da aynı şey oluyor. Kapanıp açılıyor. Görev yöneticisinden tekrar kapatmak saçma.

Kötü emoji atabilmek için arkadaşa yardım mı etmen gerekiyor?
Hem senin fikrini aşağılamadım ki senin bile olup olmadığı belli değil. İnternette yazılan cevaplar gibi geldi bana.

Genel olarak bu yerler için haha attım. Sfc/scannow dosyaların bozuk olup olmadığına da bakar ama explorer.exe'ye bakacağını sanmıyorum.
Explorer.exe çöküp başladığında da aynı şey oluyor. Kapanıp açılıyor. Görev yöneticisinden tekrar kapatmak saçma.
Kapatmak değil silmek dedim. Ayrıca hepsi benim teker teker uğraşıp her bir satırını kendim yazdım. Ayrıca sfc /scannow bilgisayar dosyalarının tamamını kontrol eder ama "explorer.exe" bozuk, yok değil. Bundan dolayı çözüm olamayacağını belirttim. Açıkçası "haha" atmana kırıldım. Yanlış bir fikir öne sürdüğümden dolayı ayrı "haha" atmana ayrı üzüldüm.

Görev yöneticisinden dosya ve görev silinmez ki. Hem silseniz tekrar çalıştıramazsınız. "SFC/Scannow" komutunun denenmesi gerekir.
1624555866866.png

Buradan yeni görev oluşturabiliyoruz.

1624555899907.png

İşlem ağacını sonlandır yerinden görev silinir ve bilgisayar yeniden başlatıldığında başlamaz.

Bilmiyorsanız insanların fikirleriyle dalga geçmek yerine öğrenmeye çalışın. İyi günler dilerim.

Tamam, silinmiş olsun. Ben dosyanın kendisinin silindiğini sanmıştım.
Ben dalga geçmek anlamında atmamıştın.
Bu kadar kırılgan olmayın. Burada birçok kişi mesajına kızgın ya da haha atabilir.
Ben de biri attığı zaman sinirleniyorum ama bu kadar yapmıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tamam silinmiş olsun ben dosyanın kendisinin silindiğini sanmıştım.
Ben dalga geçmek anlamında atmamıştım.
Bu kadar kırılgan olmayın. Burada birçok kişi mesajına kızgın yada haha atabilir.
Bende biri attığı zaman sinirleniyorum ama bu kadar yapmıyorum.
Bu kadar ne yaptım? Sadece doğru olmadığını ve üzüldüğümü belirttim. Ayrıca kırılgan birisi değilimdir hatta umursamam bile ama siz "Haha" emojisi atınca, rezil olmuş gibi hissettim.

Yeni konular

Geri
Yukarı