Çözüldü i5 8265U 60 derecede frekans düşürüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

erdowajk

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar işlemcim 60 derecede frekans düşürüyor ekran kartım 87-85 derecelerde ama frekans düşürmüyor.
Sistem: MX 130 4 GB I8265'u 8 GB RAM.
Oyuna ilk girdiğimde ilk resimdeki 2. resim 2 dk sonraki hali 3. resim ise 20 FPS'lere kadar düştükten sonraki hali. Ayrıca sonrada şarj aletini çıkar tak yapınca 100 FPS'lere çıkıyor tabii 2dk sonra yine 20 FPS.
Ne yapmam lazım frekansların düşmemesi için?

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (75).png
    Ekran Görüntüsü (75).png
    1,3 MB · Görüntüleme: 61
  • Ekran Görüntüsü (77).png
    Ekran Görüntüsü (77).png
    1,4 MB · Görüntüleme: 59
  • Ekran Görüntüsü (78).png
    Ekran Görüntüsü (78).png
    1,3 MB · Görüntüleme: 68
Çözüm
Arkadaşlar işlemcim 60 derecede frekans düşürüyor ekran kartım 87-85 derecelerde ama frekans düşürmüyor.
Oyuna ilk girdiğimde ilk resimdeki 2. resim 2 dk sonraki hali 3. resim ise 20 FPS'lere kadar düştükten sonraki hali. Ayrıca sonrada şarj aletini çıkar tak yapınca 100 FPS'lere çıkıyor tabii 2dk sonra yine 20 FPS.
Gayet basit. ThrottleStop yükleyin. BD PROCHOT kaldırın. Sorun muhtemelen çözülecektir.
Çare Throttlestop'ta. Sıcaklık limitini oradan direk değiştirebilirsiniz, BIOS ile uğraşmaya hiç gerek yok. @erengore'nin bu rehberinden yardım alabilirsiniz:

Özetçe, Throttlestop'tan Options'a girip, Prochot Offset'teki değeri 0-10 gibi bir değere değiştirmeniz gerekiyor. Böyle yapınca işlemciniz maks 90-100 dereceye kadar frekans düşürmeden çalışabilecek.
Hemen minik bir şeyi anımsatayayım. O işlemcinin PROCHOT değeri. Arkadaşın ekran kartı aşırı sıcak. Bu yüzden işlemciye sinyal gönderiyor. Buna BD PROCHOT deniyor. ThrottleStop Ana Ekranından kapatılabilir. İşlemci tahminimce Frekansını 0.80 GHz'e getiriyordur bu olay yaşanırken.
Pil ayarlarını yüksek performansa alın. Ayrıca Vantage uygulaması üzerinden güç kısmına girerek performans kipini seçin.
Ekran karti olacakta nvidia denetim masasından Mx olarak seçin. Sonra cihazı yeniden başlat yapın. Aynı işlemci, mx 110 ile aynı sorunu yaşadım 1 sene önce. Ben böyle çözdüm.

Pil ayarlarını yüksek performansa alın. Ayrıca Vantage uygulaması üzerinden güç kısmına girerek performans kipini seçin.
Ekran karti olacakta nvidia denetim masasından Mx olarak seçin. Sonra cihazı yeniden başlat yapın. Aynı işlemci, mx 110 ile aynı sorunu yaşadım 1 sene önce. Ben böyle çözdüm.
Vantage uygulaması ne tam olarak ayrıca pil kısmında zaten yüksek performansda.

Vantage uygulaması ne tam olarak ayrıca pil kısmında zaten yüksek performansda.
Hocam ayarlardan pile girince ek güç ayarlarına girip yeni profil oluştur yapın. Oradan yüksek performansı seçin tekrar.
Lenovo Vantage yazılımı hocam, Microsoft Store da var. Bazen güzel iş görüyor.
Nvidia denetim masasından muhakkak, MX ekran kartınızı seçin. Sonra yeniden başlat yapın.

BIOS'tan sicaklik limitini arttirman gerekiyor, BIOS'ta boyle bir secenek te olmayabilir. BIOS'ta oyle bir ayar yoksa Intel XTU ile sicaklik limitini arttirman gerekiyor, eger oyle bir secenek varsa.
R5 2500U Acer Nitro 5 dizustu bilgisayarim vardi 70 derecede o da frekans dusuruyordu, çözümü yoktu.

Çare Throttlestop'ta. Sıcaklık limitini oradan direk değiştirebilirsiniz, BIOS ile uğraşmaya hiç gerek yok. @erengore'nin bu rehberinden yardım alabilirsiniz:

Özetçe, Throttlestop'tan Options'a girip, Prochot Offset'teki değeri 0-10 gibi bir değere değiştirmeniz gerekiyor. Böyle yapınca işlemciniz maks 90-100 dereceye kadar frekans düşürmeden çalışabilecek.

Hocam ayarlardan pile girince ek güç ayarlarına girip yeni profil oluştur yapın. Oradan yüksek performansı seçin tekrar.
Lenovo Vantage yazılımı hocam, Microsoft Store da var. Bazen güzel iş görüyor.
Nvidia denetim masasından muhakkak, MX ekran kartınızı seçin. Sonra yeniden başlat yapın.
Lenovo değil laptopum.

Gayet basit. ThrottleStop yükleyin. BD PROCHOT kaldırın. Sorun muhtemelen çözülecektir.

Hemen minik bir şeyi anımsatayayım. O işlemcinin PROCHOT değeri. Arkadaşın ekran kartı aşırı sıcak. Bu yüzden işlemciye sinyal gönderiyor. Buna BD PROCHOT deniyor. ThrottleStop Ana Ekranından kapatılabilir. İşlemci tahminimce Frekansını 0.80 GHz'e getiriyordur bu olay yaşanırken.

Çözüm
Gayet basit. ThrottleStop yükleyin. Bd prochot kaldırın. Sorun muhtemelen çözülecektir.

Hemen minik bir şeyi anımsatayayım. O işlemcinin prochot değeri. Arkadaşın ekran kartı aşırı sıcak. Bu yüzden işlemciye sinyal gönderiyor. Buna bd prochot deniyor. ThrottleStop ana ekranından kapatılabilir. İşlemci tahminimce frekansını 0.80 GHz'e getiriyordur bu olay yaşanırken.

İndirip deneyeceğim teşekkürler bu arada ekran kartım sıcak gerçekten termal macun falan yenilesemde çare olmadı bununda orayla bir alakası var mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı