i5 8300H frekansi 3.40'a sabitlemek mumkun mu?

Shield33

Decapat
Gaming laptop kullaniyorum. Bazı oyunlarda bana 3.00-3.40 GHz rahat rahat yetecek iken islemcim Turbo Boost ile hep Max 4.00GHz çalışıyor ve çok fazla ısınıyor. Kışın bu durum umrumda bile değil ama yazın ben bu fazla frekansi dusurerek sogutmak istiyorum.
Quick CPU diye bir program var orada dengeli güç planimdaki Turbo Boost %60 gorunuyordu. Onu %40'a dusurunce PUBG'de hem 70dereceyi gecmedi hem de 60FPS altina dusmedi.(Monitörüm 60Hz olduğu icin 60'in altina dusmedigi sürece sorun yok.)
Ama bunu yapinca frekans 2.9GHz ile 3.4GHz arasinda gidip geliyor. Bu frekans ayarini Windows guc planindan yapmami onerebilirsiniz evet zaten ilk onu denedim ama orada %99'un altindaki her değerde islemci hizim 2.2 sabit oldu. Oradan ayarlanmiyor.
Her neyse ben quick CPU'dan dedigim gibi yaptim ama dalgalanmayi nasil durdururum sabit 3.4 GHz calissa bana yeter. Onerebileceginiz bir güvenilir program var mi?

Peki bu yaptığım islemin bir zararı olur mu? Voltaj dusurmeden sadece frekans dusuruyorum. Frekansi dusurunce voltaji da dusurmem gerekir mi yani voltaj fazla gelir mi islemciye? Yoksa ikisi birbirinden bagimsiz şeyler mi? Fazla bilgim yok sacma bir soru olabilir.
İşlemci gerekmedikçe fazla voltaj çekmez. Frekansı düşürürseniz çekeceği voltaj da düşecektir.

Tavsiyem frekansı düşürüp performanstan ödün vermek yerine voltajı düşürüp performansı sabit tutmak.

İşlemci gerekmedikçe fazla voltaj çekmez. Frekansı düşürürseniz çekeceği voltaj da düşecektir.

Tavsiyem frekansı düşürüp performanstan ödün vermek yerine voltajı düşürüp performansı sabit tutmak.
Teşekkürler. Performans düşse bile 80fpsten 70'e düşüyor ve monitörüm 60Hz olduğu için beni etkilemiyor. Voltaj düşürmekten bayağı tırsıyorum.

Teşekkürler. Performans düşse bile 80fpsten 70'e düşüyor ve monitörüm 60Hz olduğu için beni etkilemiyor. Voltaj düşürmekten bayağı tırsıyorum.
Rica ederim.
Tırsılacak bir şey yok, isterseniz -500 mV ayarlayın. Mavi ekran verir ve eski ayarına geri döner. Mavi ekran almadığınız ayarlar sorun çıkartmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı