i5 8300H RTX 2060 darboğaz yapar mı?

Deniz Taşdelen

Hectopat
Merhaba. Şöyle bir Gaming laptop var almak istediğim. Acaba işlemci, ekran kartını besleyebilir mi? Darboğaz sorunu yaşatır mı?
  • i5 8300H.
  • 32 GB RAM.
  • RTX 2060.
  • 1 TB HD 256 GB SSD.
  • 120Hz 15.3" ekran.

Son düzenleyen: Moderatör:
Notebookun tam modeli ne? Hangi oyunlardan bahsediyorsun?
Sözünü ettiğimiz şirket, laptop'a böyle donanım ekleyip darboğaz olmasını ister mi?
Böyle düşünmek yanlış, bir sürü örneği var. Arkadaş sormakta haklı. Tek kanal RAM koyup notebookun performansını yarı yarıya düşürdüğünü bile gördük o firmaların.

Merhaba. Şöyle bir Gaming laptop var almak istediğim. Acaba işlemci, ekran kartını besleyebilir mi? Darboğaz sorunu yaşatır mı?
  • i5 8300H.
  • 32 GB RAM.
  • RTX 2060.
  • 1 TB HD 256 GB SSD.
  • 120Hz 15.3" ekran.
8300H işlemci yanına 32GB RAM konfigrasyonunu siz mi yaptınız? Eğer siz yaptıysanız 16GB RAM eklemek yerine i7 8750H seçeneğine gidebilirsiniz eğer mevcutsa. Kaldı ki günümüz standartlarında 16GB RAM ekstra senaryolar hariç sizi epey götürecektir. İmkanınız varsa (8x2)16 GB RAM takıp çift kanal bellekten gelecek olan performans artışını da kullanmanızı tavsiye edebilirim. Eğer RAM almak gibi bir planınız olacaksa da tek slot 16GB RAM takıp devamında ekleyebilirsiniz. RAM yetersiz geldiğinde kolay bir şekilde arttırabilirsiniz ileride. 8300H besler beslemesine, 7700HQ'nun bile önüne geçebilen bir işlemci.
f23511f3f643de83a21f5a2a10122693.jpg

Böyle düşünmek yanlış, bir sürü örneği var. Arkadaş sormakta haklı. Tek kanal RAM koyup notebookun performansını yarı yarıya düşürdüğünü bile gördük o firmaların.

Msi GLE serisinden bir cihaz
Günümüz oyunlarından bahsediyorum
Fifa 20 Gta v apex BF 5 ve benzeri
8300H işlemci yanına 32GB RAM konfigrasyonunu siz mi yaptınız? Eğer siz yaptıysanız 16GB RAM eklemek yerine i7 8750H seçeneğine gidebilirsiniz eğer mevcutsa. Kaldı ki günümüz standartlarında 16GB RAM ekstra senaryolar hariç sizi epey götürecektir. İmkanınız varsa (8x2)16 GB RAM takıp çift kanal bellekten gelecek olan performans artışını da kullanmanızı tavsiye edebilirim. Eğer RAM almak gibi bir planınız olacaksa da tek slot 16GB RAM takıp devamında ekleyebilirsiniz. RAM yetersiz geldiğinde kolay bir şekilde arttırabilirsiniz ileride. 8300H besler beslemesine, 7700HQ'nun bile önüne geçebilen bir işlemci.
Eki Görüntüle 533270
[/
Eklemeyi ben yapmadım
Şuan cihazda 2X16 Gb lık iki modül var

Forumda bir sürü şu şekilde konu var. 2 sene önce oyunu rahatlıkla oynayabiliyordum şimdi ise CPU %100 oluyor diye. Şimdi için olmasa bile geleceği düşünürek o işlemci ile kullanmanı önermiyorum 2060'ı. Evet birçok oyunu besler (Fifa, Apex) ama BFV gibi oyunlarda darboğaz yapar.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı