i5 8400 + GTX 1050 Ti sistem upgrade

Kironfion

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
İnşaat&Kasiyer
Iyi günler arkadaşlar.

Öncelikle mevcut sistemim şu şekilde:
Işlemci: i5 8400.
Anakart: MSI H310M PRO-VD.
Ekran kartı: NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti.
Güç kaynağı: Cooler Master MasterWatt Lite 500W.
Kasa: Masterbox Lite 3.1 Windowed.

Bu sisteme şu an için GPU güncellemesi yapmak istiyorum, 2060S-5700XT-2070S (2070 de olabilir) üçlemesinde takıldım. Burada kaygılandığım şey PSU yeterli olur mu, darboğaz riski var mıdır? Bunları bilmek. Ayrıca Minitower kasam olduğu için 3 fanlı bir kart takamayacağımı biliyorum, çift fanlı bir kart zorunluluğum var.

1050 Ti genellikle günü kurtaran bir kart evet, lakin artık birçok oyunda pencere moduna alıp çözünürlüğü düşürmem gerekiyor, üstüne grafikleri de kısmam gerekiyor. Alacağım kart ile 1080P'de Ultra ayarlarda 60 FPS altı görmek istemiyorum.

Yaklaşık 5-6 ay sonra da CPU-PSU-Anakart ve kasa yükseltmesi yapacağım, fakat ne almam gerektiğini bilemiyorum. Sadece giriş seviye veya High end tarzı şeyler almak istemiyorum, tavsiyelerinizi bekliyorum.
İşlemci için bütçem 250-350 Euro arası, anakart için max 200 Euro, PSU kaliteli ve 750W olsa yeter. Kasa ise sade ve güncel platformları desteklese gayet hoş olur, ayrıca gerçekten çok toz sorunum var. Odam sürekli tozlandığı için kutu da nasibini alıyor, bu sorunu biraz da olsa azaltacak olsa iyi olur.

Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
Dostum, elindeki işlemci ile saydığın ekran kartlarında 1080P'de darboğaz yaşamadan kullanımı unutman gerek. Baya baya darboğaz yaşarsın. Eğer 2K için konuşacak olursak darboğaz çok az yaşarsın. Belki yaşamazsın. Yani kısaca darboğaz olacaktır. Eğer gerçekten dediğin kartlara geçeceksen, AMD sisteme geçiş yapmanı öneririm. İşlemci için söylediğin bütçeye 3700X veya daha uyguna 3600 önerebilirim. Anakart olarak Tomahawk(5-6 ay sonra piyasada kalırsa) veya Gaming Plus işini görür. Güç kaynağını elbette değiştirmen gerek. Bilindik markaların NVIDIA için 600-650W, AMD için 700-750W güç kaynaklarını tercih etmen gerek. (Tercih edeceğin ekran kartına bağlı.) Onun dışında kasa olarak orta segmentte MB511, Aerocool Airhawk Duo önerebilirim. Üst segmentte ise Corsair marka bir kasa tercihi iyi olacaktır. (Fanları daha sessiz ve kaliteli.)

Dostum, elindeki işlemci ile saydığın ekran kartlarında 1080P'de darboğaz yaşamadan kullanımı unutman gerek. Baya baya darboğaz yaşarsın. Eğer 2K için konuşacak olursak darboğaz çok az yaşarsın. Belki yaşamazsın. Yani kısaca darboğaz olacaktır. Eğer gerçekten dediğin kartlara geçeceksen, AMD sisteme geçiş yapmanı öneririm. İşlemci için söylediğin bütçeye 3700X veya daha uyguna 3600 önerebilirim. Anakart olarak Tomahawk(5-6 ay sonra piyasada kalırsa) veya Gaming Plus işini görür. Güç kaynağını elbette değiştirmen gerek. Bilindik markaların NVIDIA için 600-650W, AMD için 700-750W güç kaynaklarını tercih etmen gerek. (Tercih edeceğin ekran kartına bağlı.) Onun dışında kasa olarak orta segmentte MB511, Aerocool Airhawk Duo önerebilirim. Üst segmentte ise Corsair marka bir kasa tercihi iyi olacaktır. (Fanları daha sessiz ve kaliteli.)

2k-4k ve rtx takıntım yok gerçekten, cpu veya gpu için overclock yapma gibi bir niyetim de hiç yok, 1080p bana gayet yeterli, sadece çözünürlük ve grafik azaltmak istemiyorum, genellikle strateji, open world rpg tarzı oyunlar oynuyorum, arada kafa dağıtmak için biraz moba. Eğer gelecekte gerçekten gerekli görürsem 144hz'e geçerim en fazla lakin o bile pek cezbetmiyor. Ancak yine de psu'yı yükseltmem gerekiyor belli ki.

Saydığın ekran kartları 1080P'de 60Hz oyunculuk için değil. Eğer 60Hz ile hikaye tarzı oyunlar oynarım diyorsan 2K ekran ve dediğin kartları alarak dene. İşlemci değiştirmeden dene yani. Güç kaynağı, 2K 60Hz monitör ve güç kaynağı al. Dene. Eğer darboğaz yaşarsan (çok az yaşarsın yaşarsanda) işlemciyi 1 nesil yükseltebilirsin :) . ( 9600K :) veya i7'ye geçebilirsin. )

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı