i5 8400 ve GTX 1070 Ti sıcaklık değerleri

Burak Türk

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar şu anda kullanmakta olduğum bilgisayarı 2 sene önce toplamıştım. Birkaç aydır sıcaklık dereceleri kafamı kurcalıyor. Boşta iken işlemci sıcaklığı 48-52 dereceler arasında değişiyor ekran kartı sıcaklığı ise 58-59 olarak geziyor. Yükte olduğunda ise Prime95 ile stres testinde %100 kullanımda 97 dereceyi gördü bir 2-3 dakika kadar (toplamda 10 dakika ve 7 test yaptı ve hata oluşmadı) geri kalan sürelerde ise 85-87 aralarında dolandı. Ayriyeten oyunda Benchmark testi yaptığımda ise GPU %97 kullanımda 75 dereceyi CPU'da %70 kullanımda 72 dereceyi gördü. Sanırım yaz sıcağını da göz önüne alırsak oyundaki değerler sıkıntı yapacak değerler değil. Anlık FPS düşüşleri de yaşamıyorum ancak benim asıl derdim zaten CPU ile boştayken 50 derece dolaylarında gezmesi fazla değil mi?
Bu arada Benchmark testini R6'da yaptım aklıma o anda o geldi çünkü. Ama sanki AC Odyssey ve divinity original sin 2'de işlemciyi çok daha fazla kullanıp daha yüksek sıcaklıklarda dolandığını hatırlıyorum ancak tam değerleri aklımda değil maalesef.
Prime95 sırasında ulaştığı değerlerin fotoğrafını da bıraktım.

test.png

Sizce termal macun yenilemem gerekir mi yoksa bir süre daha devam edebilir mi? Kasanın içini yakın zamanda temizledim ve toz yok yani fanların içinde. Bu arada şunu sormak istiyorum bir forumda okuduğuma göre i5-8400 4GHz hıza ulaşamıyor ve 3.8GHz hızda kalıyormuş. Bir arkadaş işlemci voltajını 1.05 sınırından 1.1 sınırına yükseltip hız sınırını da 4GHz'den 3.8GHz'ye düşürürseniz i5-8400'ü daha uzun ve performanslı kullanırsınız demiş. Bunun doğruluğu nedir acaba pek bilgim yok bu konu hakkında.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende de i5 8400 ve GTX 1070'li sistem var. Kasanın ön ve arka kapağı açık iken; Sistem boşta 60, oyunda 75-80, Cinebench 20 testinde 98 derece de çalışıyor işlemci stok fan ile.

Yeni konular

Geri
Yukarı