İ5-8500 ve 1080 Ti 4K GTA 5 aşırı CPU kullanımı

Oyunu silip tekrar yükledim ve anlık takılmalar kayboldu.Fakat CPU kullanımı yine üst seviyede. Ayarlar ultrada. AA yı 2x 4x ve 8x'de denedim yine cpu kullanımında değişiklik olmadı.
GPU kullanımı 97-99 arası olması normal mi? Genelde 97-98 arası değişiyor.
İşlemciyi 8600k alıcaktım ama o an stokta yoktu ben de aceleci biri olduğum için 8500 aldım. Sanırım 8700k'ya güncellicem yakın zamanda. 1080ti kesinlikle i7 dışında kullanılmaması gereken bir kart

GPU nun ulaşması gereken kullanım o zaten. Eğer CPU %100 ile çalışmasına rağmen GPU %80 ile çalışıyorsa darboğaz oluyor, işlemci ekran kartını besleyemiyor demektir. Tavsiyemi tekrarlıyorum OC yapabileceğiniz yada ekran kartınızı rahat besleyecek bir işlemci almalısınız. İyi Forumlar :)

Dediğim gibi yüksek kullanım bir sorun değil eğer darboğaz olmuyorsa sorun değil.
Darboğaz, işlemci kullanımın %100 olmasına rağmen GPU kullanımı%95'in altında kalıyorsa oluyor diyebiliriz.
Böyle bir durumda çözünürlüği veya ayarları yükseltmelisin.

Anladım. Şuan darboğaz sorunu yok gibi. Diğer oyunlarda zaten sıkıntı yok. Bir tek gta da yapıyordu ama silip yükleyince düzeldi takılmalar. Ama cpu yüksek seviyede çalışması sırf gta da bu seviyede ilginç. En kısa sürede i7ye gecicem. Teşekkürler yorumlar için.

GPU nun ulaşması gereken kullanım o zaten. Eğer CPU %100 ile çalışmasına rağmen GPU %80 ile çalışıyorsa darboğaz oluyor, işlemci ekran kartını besleyemiyor demektir. Tavsiyemi tekrarlıyorum OC yapabileceğiniz yada ekran kartınızı rahat besleyecek bir işlemci almalısınız. İyi Forumlar :)

En kısa zamanda değiştiricem işlemciyi:)

İ7 diye takılı kalmayın 8600K OC yaptığın zaman çoğu i7 den daha iyi performans veriyor farkları başka ama sizdeki i5 düşük model kaldığı için sorun yaşadığınızı düşünüyorsunuz ama arkadaşlar tekrar tekrar söyledi zaten yüksek GPU kullanımı da CPU kullanımıda bir soru ndeğil aksine sistemin sağlıklı şekilde çalıştığını gösteriyor.

Ayrıca oyunları orjinal aın korsan oyunlarda gerçek performansı almayabilirsiniz.

Bana birşey garip geldi donanım arşivinin bir videosunda 1080 ti ile g4560 sistemle bf1 4k ultrada 0 darboğaz vardı arkadaşda i5 8500 var kat kat iyi işlemci 4kda nasıl darboğaz yapıyor anlamadım açıkcası

İ7 diye takılı kalmayın 8600K OC yaptığın zaman çoğu i7 den daha iyi performans veriyor farkları başka ama sizdeki i5 düşük model kaldığı için sorun yaşadığınızı düşünüyorsunuz ama arkadaşlar tekrar tekrar söyledi zaten yüksek GPU kullanımı da CPU kullanımıda bir soru ndeğil aksine sistemin sağlıklı şekilde çalıştığını gösteriyor.

Ayrıca oyunları orjinal aın korsan oyunlarda gerçek performansı almayabilirsiniz.

Oyunlar orjinal. Sorun değil zaten onu anladım ama bazen darboğaza neden oluyor. Anlamış değilim sebebini. Uygun 8600k ya da 8700k bulabilirsem alıp değişicem işlemciyi büyük ihtimal. Teşekkürler cevap için:)

Bana birşey garip geldi donanım arşivinin bir videosunda 1080 ti ile g4560 sistemle bf1 4k ultrada 0 darboğaz vardı arkadaşda i5 8500 var kat kat iyi işlemci 4kda nasıl darboğaz yapıyor anlamadım açıkcası

Benim de eski işlemcim oydu. Sistemi ikinci el olarak g4560’lı şekilde aldım. 4k da o işlemci çok az darboğaz yapıyor. Şuanlık. Sebebi 4k da yük daha çok gpu’ya bindiği için yeterli kalıyor o işlemci fakat her oyunda aynı etkisi yok. Bazılarında darboğaza giriyor az da olsa.O yüzden ileriye yönelik değiştirdim işlemciyi ama yanlış işlemci seçmiş gibi duruyorum :(

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı