i5 8600K için ekran kartı tavsiyesi

Berkay92

Kilopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhaba,

Yaklaşık 4 senedir kullanmakta olduğum;
  • i5 8600k
  • Asus Z370 Prime
  • 16GB DDR4 3200Mhz Ram
  • FSP 700Watt PSU
bu donanımları içeren sistemime ekran kartı almak istiyorum. Uzun süredir gönlümden hep, (RTX 3060 Tİ) geçmekte.
Lakin piyasa durumları malum. Ulaşmak güç durumda bu donanımlara uzun süredir.
Kullandığım monitör 2K çözünürlüktedir. Genellikle uçuş simülatörleri ağırlıklı bir kullanımım olacak. (MSFS 2020, Xplane 11, Prepar 3D) gibi..
Aynı zamanda güncel ve popüler oyunları da oynamak istiyorum. Genel isteklerim bu şekilde.

Konuyu açmadan da benzer ve aynı başlıkta ki konuları inceledim.
Genellikle söz konusu işlemci ile RTX 3060 gibi kartların 1080p'de darboğaz yapacağı yönünde bilgilendirme yapılmış.
Bu sisteme böyle bir yatırım yapmadan danışmak istedim sizlere.

1. Sizce RTX 3060 Tİ gibi bir kart yatırımı böyle bir sistem için mantıklı mıdır? Ve bu kartların fiyatı son zamanlarda düşüş trendinde. Daha fazla fiyat düşmesi söz konusu olur mu? Yoksa imkan dahilinde alınması mı mantıklıdır?
  2. Açıkçası 2K çözünürlük bu donanımla darboğaz açısından nasıl performans verir bilemiyorum. Eğer, ciddi bir darboğaz söz konusu ise bana yine yeterli fps değerlerini sunabilecek daha uygun alternatifleri de değerlendirmek isterim. Sözgelimi, RTX 3060'dan tam performans alınamayıp, RTX 3050 yeterli bu sistem için gibi..

Çok teşekkür ederim cevaplar için. OC yapmaktan çekinsem de aklımın bir ucundaydı aslında. Çok zorlamayacak şekilde yapılırsa nispeten daha iyi performanslar elde edilir sanıyorum. Yine bu konuda da destek isterim duruma göre.
Bu arada marka öneriniz var mı? Genel de en ucuzu 11-12000₺ olmak üzere, Asus MSI gibi markalarda fiyatlar 14000₺ seviyelerinde.

Çok teşekkür ederim cevaplar için. OC yapmaktan çekinsem de aklımın bir ucundaydı aslında. Çok zorlamayacak şekilde yapılırsa nispeten daha iyi performanslar elde edilir sanıyorum. Yine bu konuda da destek isterim duruma göre.
Bu arada marka öneriniz var mı? Genel de en ucuzu 11-12000₺ olmak üzere, ASUS MSI gibi markalarda fiyatlar 14000₺ seviyelerinde.

Bu model gayet yeterli:

Geri
Yukarı