i5 9300H RTX 2060 düşük performans veriyor

Burtr

Kilopat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba,
Bilgisayarlardan az buçuk anlasam da teknik bilgim pek yok. Laptop'umu alırken tahmin ettiğim FPS değerlerinden vesaire çok daha azını alıyorum, hatta günden güne bilgisayarın performansı çok değişiyor. Bilgisayarımın özelliklerini fotoğraf olarak ekleyeceğim (SPD sekmesinde slot 1 boşta). Sizce yeni bir RAM taksam problemim bir nebze olsa da çözülür mü? Veya önerebileceğiniz herhangi bir şey var mı? Yoksa işlemcim yetersiz ve düzeltemez miyim?

Dosya Ekleri

• Anakart.PNG
    Anakart.PNG
    78 KB · Görüntüleme: 26
  • CPU.PNG
    CPU.PNG
    135,7 KB · Görüntüleme: 24
  • GPU.PNG
    GPU.PNG
    80 KB · Görüntüleme: 29
  • ram.PNG
    ram.PNG
    78,9 KB · Görüntüleme: 19
  • SPD.PNG
    SPD.PNG
    104,5 KB · Görüntüleme: 18
RAM arttırmak FPS'i çok arttırmaz max 5-10 FPS artışı olur ancak bilgisayar hızlanacaktır

Oynadıgın oyunlardaki ortalama FPS değerleri kaçtır?

RAM arttırmak FPS'i çok arttırmaz max 5-10 FPS artışı olur ancak bilgisayar hızlanacaktır

Oynadıgın oyunlardaki ortalama FPS değerleri kaçtır?
  • Cyberpunk; yanlış hatırlamıyorsam düşüğe yakın orta ayarlarda rtx kapalı dlss açık şekilde 20-30 fps arasındaydı,
  • Divinity Original Sin 2; orta yüksek ayarlarda 40-50 fps aralığında sık fps drop yiyordum ama,
  • Valorant; başlarda en yüksek ayarlarda 120 fps alıyordum (120 cap'liydi) ama şu an en düşük ayarlarda 5-60 fps arası değişiyor sürekli (bu yaklaşık 1-2 ay içerisinde gerçekleşti),
  • AC Odyssey; başlarda orta ayarlarda 50-60 fps arası alırken bir süre sonra düşük orta ayarlarda 20-30'a düştü. Başka oyunlarda aklıma değerler vs. gelmiyor şu an. Bilgisayarımın içi temiz, yeni temizlettim.

• Cyberpunk; yanlış hatırlamıyorsam düşüğe yakın orta ayarlarda RTX kapalı DLSS açık şekilde 20-30 FPS arasındaydı,
  • Divinity: Original Sin 2; orta yüksek ayarlarda 40-50 FPS aralığında sık FPS düşmesi yiyordum ama,
  • Valorant; başlarda en yüksek ayarlarda 120 FPS alıyordum (120 cap'liydi) ama şu an en düşük ayarlarda 5-60 FPS arası değişiyor sürekli (bu yaklaşık 1-2 ay içerisinde gerçekleşti),
  • AC Odyssey; başlarda orta ayarlarda 50-60 FPS arası alırken bir süre sonra düşük orta ayarlarda 20-30'a düştü. Başka oyunlarda aklıma değerler vs. gelmiyor şu an. Bilgisayarımın içi temiz, yeni temizlettim.

Gercekten düşük FPS'ler söz konusu. İlginç.

• Cyberpunk; yanlış hatırlamıyorsam düşüğe yakın orta ayarlarda rtx kapalı dlss açık şekilde 20-30 fps arasındaydı,
  • Divinity Original Sin 2; orta yüksek ayarlarda 40-50 fps aralığında sık fps drop yiyordum ama,
  • Valorant; başlarda en yüksek ayarlarda 120 fps alıyordum (120 cap'liydi) ama şu an en düşük ayarlarda 5-60 fps arası değişiyor sürekli (bu yaklaşık 1-2 ay içerisinde gerçekleşti),
  • AC Odyssey; başlarda orta ayarlarda 50-60 fps arası alırken bir süre sonra düşük orta ayarlarda 20-30'a düştü. Başka oyunlarda aklıma değerler vs. gelmiyor şu an. Bilgisayarımın içi temiz, yeni temizlettim.
Sıcaklıkları Aida64 ile veya MSI Afterburner ile kontrol edin muhtemelen GPU çok ısındığı için saat hızlarını kısarak kendisini soğutmaya çalışıyor. Eğer sorun sıcaklık ise *kaliteli* bir termal macun ile macun bakımı yapın veya yaptırın. Kaliteli olması çok önemlidir.

Sıcaklıkları Aida64 ile veya MSI Afterburner ile kontrol edin muhtemelen GPU çok ısındığı için saat hızlarını kısarak kendisini soğutmaya çalışıyor. Eğer sorun sıcaklık ise *kaliteli* bir termal macun ile macun bakımı yapın veya yaptırın. Kaliteli olması çok önemlidir.
Kullandığım bilgisayar acer marka ve kendi programının sıcaklık ölçüleri genellikle oyun oynarken
  • CPU için 92-96°C
  • GPU için 80-90°C arası olduğunu görüyorum.
Ben de işlemcinin ısınması ile alakalı olduğunu düşünüyordum ancak bildiğim kadarıyla bir laptop için yüksek yükte çalışırken bu değerler gayet normal.
Bilgisayarımın garantisi daha bitmediği için maalesef içini kendim açamıyorum, bu sebeple termal macun değişikliği en son teknik servisinde yapıldı. Sizce teknik servis kaliteli bir termal macun kullanmış mıdır? Garanti sonrasında kendim macun değiştirmek istediğimde bir termal macunun kalitesini nasıl anlayacağım, hangi özelliklere bakmam gerekiyor ya da bir öneriniz var mıdır bu konuda?

Kullandığım bilgisayar Acer marka ve kendi programının sıcaklık ölçüleri genellikle oyun oynarken.
  • CPU için 92-96°C
  • GPU için 80-90°C arası olduğunu görüyorum.
Ben de işlemcinin ısınması ile alakalı olduğunu düşünüyordum ancak bildiğim kadarıyla bir laptop için yüksek yükte çalışırken bu değerler gayet normal.
Bilgisayarımın garantisi daha bitmediği için maalesef içini kendim açamıyorum, bu sebeple termal macun değişikliği en son teknik servisinde yapıldı. Sizce teknik servis kaliteli bir termal macun kullanmış mıdır? Garanti sonrasında kendim macun değiştirmek istediğimde bir termal macunun kalitesini nasıl anlayacağım, hangi özelliklere bakmam gerekiyor ya da bir öneriniz var mıdır bu konuda?

İşlemci için bu değerler normal değil kendisini dediğim gibi soğutmaya çalışıyor bu da size performans düşüklüğü olarak yansıyor, internet üzerinde fanlarınızı nasıl maksimum devirde döndürebileceğinize dair araştırma yapabilirsiniz. Şahsen benim laptop notebook fan Controller adında bir program aracılığıyla maksimum devirde fanımı döndürüp sıcaklıklarda düşüş yaşayabiliyorum. Termal macun konusunda ise termal macunun kalitesi dayanıklılığı, iletkenliği, ısı iletme direncinden ve akışkanlığından öğrenilir. Ben termal macun olarak Maxtor CTG9E 4gr versiyonunu kullanıyorum işimi görüyor. Forumda Arctic MX-4 önerilir fakat bu macun akışkanlığı pump-out ( yani soğutucu bakır soğutucuyu üstüne vidaladığınız vakit termal macunun anakarta veya çipe tabiri caiz ise fışkırma misali dağılmasıdır ) gibi sorunlar da görülmüş. Maxtor ctg9E'nin akışkanlığı oldukça iyi. Sıcaklıklarınızı laptopunuzun bulunduğu yeri açık tutarak hava sirkülasyonunu iyi sağlayarak ve fanı iyi bir devirde döndürerek soğutmayı deneyin ama en etkili ve verimli yöntem termal macun yenilenmesidir. Yetkili servislerin kullandığı termal macun markaya göre değişir ama bildiğime göre çok da kaliteli sürmüyorlar.

Son düzenleme:
İşlemci için bu değerler normal değil kendisini dediğim gibi soğutmaya çalışıyor bu da size performans düşüklüğü olarak yansıyor, internet üzerinde fanlarınızı nasıl maksimum devirde döndürebileceğinize dair araştırma yapabilirsiniz. Şahsen benim laptop notebook fan Controller adında bir program aracılığıyla maksimum devirde fanımı döndürüp sıcaklıklarda düşüş yaşayabiliyorum. Termal macun konusunda ise termal macunun kalitesi dayanıklılığı, iletkenliği, ısı iletme direncinden ve alışkanlığından öğrenilir. Ben termal macun olarak Maxtor CTG9E 4gr versiyonunu kullanıyorum işimi görüyor. Forumda Arctic MX-4 önerilir fakat bu macun akışkanlığı pump-out ( yani soğutucu bakır soğutucuyu üstüne vidaladığınız vakit termal macunun anakarta veya çipe tabiri caiz ise fışkırma misali dağılmasıdır ) gibi sorunlar da görülmüş. Maxtor ctg9E'nin akışkanlığı oldukça iyi. Sıcaklıklarınızı laptopunuzun bulunduğu yeri açık tutarak hava sirkülasyonunu iyi sağlayarak ve fanı iyi bir devirde döndürerek soğutmayı deneyin ama en etkili ve verimli yöntem termal macun yenilenmesidir. Yetkili servislerin kullandığı termal macun markaya göre değişir ama bildiğime göre çok da kaliteli sürmüyorlar.

Çok güzel açıklamışsınız teşekkür ederim, CTG9E satışı internet üzerinden bulamadım sanırsam stoklarda yok. CTG8 buldum onun yerine önerir misiniz? Thermal Grizzly Conductonaut (73 W termal iletkenlik, 140 °C ısı direnci) overkill mi olur sizce? Ya da başka öneriniz var mı? Tekrar teşekkürler yardımınız için.

Son düzenleme:
Çok güzel açıklamışsınız teşekkür ederim, ctg9e satışı internet üzerinden bulamadım sanırsam stoklarda yok. CTG8 buldum onun yerine önerir misiniz? Ya da başka öneriniz var mı? Tekrar teşekkürler yardımınız için.

Maxtor ctg8 de iyidir, Amazon'da bir ara 50 TL idi. Wipaste C2 de iyidir kutu içeriğinde spatulasi olsun fp bir termal macundur. Eğer termal macun şu markalardansa onlardan uzak durun: Everest, Rampage, Hadron. Nereden bildiğim ise bunların iletkenliği aşırı düşük örneğin Rampage TM-130 termal macunun iletkenliği 1.8wmk gibi bir değerdir, bu termal macun genelde ekran kartı olmayan fansız dizüstü bilgisayarlar için kullanılır. ( bu bilgisayarlar genelde Celeron işlemcili bilgisayarlar olur bu bilgisayarlara termal macun sürmeseniz bile ısınmaz çünkü TDP ( ısı yayma kapasitesi ) çok düşüktür ). Ctg9E'nin stokları nasıl anında bittiği konusunda şaşkınım açıkçası.

Geri
Yukarı