i5 9300H sistemde FPS düşüşleri

Caner Öksüz

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar büyük oyunlarda ciddi FPS düşüşleri yaşıyorum laptopumdaki sistem;

-i5 9300H 4.1GHz (fazla ısı nedeniyle 3.5GHz'de kullanıyorum) GTX 1650 ve 8 GB RAM.

Oyunlarda istatistiklere bakarken CPU ve GPU kullanımlarında bir gariplik sezdim yüksek grafikli oyunlarda gpum %60'larda dolaşıyor bunun RAM ile bir alakası olduğunu düşünüyorum sizin fikriniz nedir?

Son düzenleme:
Merhabalar büyük oyunlarda ciddi FPS düşüşleri yaşıyorum laptopumdaki sistem;

-i5 9300H 4.1GHz (fazla ısı nedeniyle 3.5GHz'de kullanıyorum) GTX 1650 ve 8 GB RAM.

Oyunlarda istatistiklere bakarken CPU ve GPU kullanımlarında bir gariplik sezdim yüksek grafikli oyunlarda gpum %60'larda dolaşıyor bunun RAM ile bir alakası olduğunu düşünüyorum sizin fikriniz nedir?
Ciddi FPS düşüşü dediğiniz 15 FPS gibi değerlere mi düşüyor birkaç saniyeliğine?

ThrottleStop indirin problemleri anlayalım. Uygulamayı yükleyin. Çalıştırın. Arkaplana alın. Oyuna girin. Oyundan sonra görev çubuğu simgeleri arasından çıkartın ve Limits sekmesini atın. Sorunu anlamamızda epey yardımı olacaktır.

Ciddi FPS düşüşü dediğiniz 15 FPS gibi değerlere mi düşüyor birkaç saniyeliğine?

ThrottleStop indirin problemleri anlayalım. Uygulamayı yükleyin. Çalıştırın. Arkaplana alın. Oyuna girin. Oyundan sonra görev çubuğu simgeleri arasından çıkartın ve Limits sekmesini atın. Sorunu anlamamızda epey yardımı olacaktır.
Zaten o program ile CPU ghzsini düşürdüm bahsettiğim fps düşüşü ise 60 fpsden 40-45lere 3-4 saniyeliğine düşmesidir ve GPU kullanımı hiç stabil değil

1626464838534.png

Zaten o program ile CPU ghzsini düşürdüm bahsettiğim fps düşüşü ise 60 fpsden 40-45lere 3-4 saniyeliğine düşmesidir ve GPU kullanımı hiç stabil değil

Eki Görüntüle 1109871
Program arkada oyuna girmeden önce de çalışıyor muydu?

Limit gözükmüyor çbükü o yüzden sordum.

CPU Frekansını aslında düşürmenize gerek yoktu. Undervolt ederek rahatlatabilirsiniz. Hem de istediğiniz frekanslara çıkabilirdiniz.

Evet çalışıyordu

UV haliyle 3.5 ghzde max 83 görüyor kendisini 4.1 e çıkarınca 95leri görüyor
C1E ve SpeedStep'i açın. ThrottleStop Ana Ekranında. Bunlar sistemde bence açılmalı çünkü aslında gizli özelliklerini incelediğinizde voltajı düzenliyor. Bu iki özelliği açın.

FIVR sekmenizi atın. UV'yi gözden geçirelim. TPL ekranını görmek de iyi olabilir. Benim şimdiye kadar yaptığım tüm Undervoltlar çok etkili oldu. Size de yapalım. Belki artık Frekansı kısmanıza bile gerek kalmayacak.

Speed Shift EPP'yi 0 olarak ayarlayın. Aslında frekansta dalgalanmalar eğer güç limitleri yetersiz ise FPS düşüşü dropa sebep olabilir. Buna istinaden TPL sekmenizi de atın.

Sorunun ben oyun kaynaklı değil ise %90 ihtimalle işlemci tarafında ilgili olduğunu düşünüyorum. Eğer işlemci ile ilgili değil ise oyun ile alakalıdır. O işlemci de o grafik kartını besler. Nvidia GPU'nuzun Denetim Masasında ekstra bir ayarlama yaptınız mı?

Tüm dediklerimi cevaplarsanız hızlıca çözüme ulaşabiliriz.

1626466093559.png

1626466177631.png

İşlemci kullanımı %90 civarı ve GPU da herhangi bir ayarlama yapmadım.
C1E ve SpeedStep'i açın. ThrottleStop Ana Ekranında. Bunlar sistemde bence açılmalı çünkü aslında gizli özelliklerini incelediğinizde voltajı düzenliyor. Bu iki özelliği açın.

FIVR sekmenizi atın. UV'yi gözden geçirelim. TPL ekranını görmek de iyi olabilir. Benim şimdiye kadar yaptığım tüm Undervoltlar çok etkili oldu. Size de yapalım. Belki artık Frekansı kısmanıza bile gerek kalmayacak.

Speed Shift EPP'yi 0 olarak ayarlayın. Aslında frekansta dalgalanmalar eğer güç limitleri yetersiz ise FPS düşüşü dropa sebep olabilir. Buna istinaden TPL sekmenizi de atın.

Sorunun ben oyun kaynaklı değil ise %90 ihtimalle işlemci tarafında ilgili olduğunu düşünüyorum. Eğer işlemci ile ilgili değil ise oyun ile alakalıdır. O işlemci de o grafik kartını besler. Nvidia GPU'nuzun Denetim Masasında ekstra bir ayarlama yaptınız mı?

Tüm dediklerimi cevaplarsanız hızlıca çözüme ulaşabiliriz.
Ayrıca oyun ortasında frekans dalgalanması yaşamadım.Kusura bakmayınız gönderdiğim fotoğrafları size cevap olarak göndermeyi unuttum.

Son düzenleme:
Eki Görüntüle 1109920

Eki Görüntüle 1109922

İşlemci kullanımı %90 civarı ve GPU da herhangi bir ayarlama yapmadım.
Undervolt ayarlarınızı şu şekilde güncelleyin ve aşağıdaki sıralama ile değiştirin. Yukarıdan aşağıya sırayla:

CPU Cache: -125
CPU Core: -144.5
İntel GPU: -100
iGPU Unslice: -100
System Agent: -40

Tüm birimlerin IccMax değerini en yükseğe çekin.

Tablonun altındaki "Disable and Lock Turbo Power Limits" kutusunu tikleyin.

TPL sekmesinde:

PP0 Current Limit'i sıfır olarak ayarlayın.

Undervolt ayarlarınızı şu şekilde güncelleyin ve aşağıdaki sıralama ile değiştirin. Yukarıdan aşağıya sırayla:

CPU Cache: -125
CPU Core: -144.5
Intel GPU: -100
iGPU Unslice: -100
System Agent: -40

Tüm birimlerin IccMax değerini en yükseğe çekin.

Tablonun altındaki "Disable and Lock Turbo Power Limits" kutusunu tikleyin.

TPL sekmesinde:

PP0 Current Limit'i sıfır olarak ayaraca

Acaba IccMax nedir?

Geri
Yukarı