i5 9300H TDP değerinden fazla güç tüketiyor

Efe Kaya

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar laptopumda i5 9300H işlemci bulunmakta. PUBG oynarken işlemcim 44-50 watt civarında güç tükettiğini fark ettim. İşlemcinin sitesinde belirtilen TDP değeri 35 ve 45. belirtilen TDP değerinden fazla güç tüketmesi sizce normal mi? Afterburner ile uzun zamandır işlemci ve ekran kartını izliyordum fakat daha önce hiç 30Watt'ın üstüne çıktığını görmemiştim. Herhangi bir overclock yapmadık ki 9300h overclocklanabilecek bir işlemci değil.

Laptobun fanlarını %100'e almıştım ondan olmuş mudur bilemiyorum ama sanmıyorum çoğunlukla fan hızını artırarak kullanırım daha önce bu kadar güç tükettiğini görmemiştim işlemcimin.

Dipnot: Laptop prize bağlı ve kendi yaptığım dengeli bir güç modunda çalışıyordu.

Ama daha önce 30 Watt'ın üstüne çıktığını görmemiştim işlemcimin bir anda 50'ye dayanması normal mi? O sırada ekran kartım bile 49Watt güç tüketiyordu.
Uygulamaya göre değişir, her uygulamada TDP değeri aşılmayabilir. Aynı uygulamada dahi güç tüketimi farklılıkları sahneye göre değişebilir, güncellemeye göre değişebilir. Yani güç tüketimini etkileyebilecek çok fazla etken var.

Geri
Yukarı