i5 9300H undervolt sonrası restart sorunu

SrcnTSC

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. Intel Extreme tuning Utility ile yaptığım undervolt işlemi sayesinde sıcaklık anlamında cidden gayet güzel değerler yakalamıştım. Fakat cihazı bataryada kullandığımda ekran donuyor ve cihaz kendini yeniden başlatıyor undervolt ayarları sıfırlanıyordu.

Daha sonrasında bu durumun cihaz prize takılı durumdayken de gerçekleştiğini fark ettim. Uzun vadede kullandığım ayarlar cihazı yeniden başlatıyor. Intel Extreme tuning Utility girdiğimde ayarların sıfırlandı şeklinde bir yazı çıkıyor. Sorun ne olabilir?

Başka cihazlarda bu ayarla da bir sorun yaşanmadığını fark ettim. Yardımlarınızı bekliyorum.

Core ve cache undervolt işlemi - 160 olarak denendiğinde cihaz yeniden başlatıyor.

Aynı şekilde - 145 yaptığımda yeniden başlatıyor.

Şu an - 135 ile deniyorum fakat sıcaklık değerleri beni tatmin etmiyor.

Throttle Stop'ta bulunan TS Benchmark'ini yapar mısınız.
Hata olup olmadığını söyleyen bir benchmark.

Son düzenleme:
Sınıra ulaşmışsınız. Ayrıca prize takmadığınız zaman güç tüketimi iyice düşeceğinden bilgisayarın yeniden başlaması gayet olasıdır. Çok fazla zorlamayın. Yapabileceğinizin limitlerine ulaşmışsınız. Zaten normalde de -160 Core ve cache fazla düşük bir seviye. -135 seviyesinde sıcaklıklar ne durumda peki?

Cihazın ThrottleStop'a giriyor muydu AIDA64 ile stress testi yaparak buna bakabilirsin. Eğer giriyordu diyorsan YouTube'a kendi işlemci modelini yazıp orada diğer kullanıcılarla aynı değerleri girmeyi dene. Fakat çok kaba tabirle cihazının bataryasının takılı olmaması dahi voltajı etkileyebilir. Cihazın soğutulması da çok önemli sıcaklık değeri için, eğer macunun eskidiyse ya da çıkış kanallarının hava boşluğunu tıkayan toz püsür gibi pislikler varsa. Sen istediğin kadar undervolt yap o cihaz ısınmaya devam edecektir. Donanımsal olarak kusur olmadığına kanaat getirdikten sonra yazılımsal anlamda atılacak adımın ikinci sırada olmasını daha mantıklı buluyorum.

Evet yaptığım testlerde cihaz frekans düşürüyor. Zaten i5 9300H genel olarak bildiğim kadarıya ısınan bir işlemci. Donanımsal olarak bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum.
Throttle Stop'ta bulunan TS Benchmark'ini yapar mısınız?
Hata olup olmadığını söyleyen bir Benchmark.

Herhangi bir hata almıyorum. - 160 ile deneyincede bir sıkıntı çıkmıyor. Cihazın böyle düşük voltajdan dolayı kapanması zararlı mı?
Sınıra ulaşmışsınız. Ayrıca prize takmadığınız zaman güç tüketimi iyice düşeceğinden bilgisayarın yeniden başlaması gayet olasıdır. Çok fazla zorlamayın. Yapabileceğinizin limitlerine ulaşmışsınız. Zaten normalde de -160 Core ve cache fazla düşük bir seviye. -135 seviyesinde sıcaklıklar ne durumda peki?

Cihazı dengeli güç tüketiminde kullanıyorum aksi durumda çızırtı şeklinde bir ses duyuyorum rahatsız ediyor. Bununla alakası olabilir mi? Sıcaklık değerleri olarak - 160 olarak kullandığımda cihaz BF1 gibi oyunda 73 dereceyi geçmiyor. Fakat 135 ile kullandığımda ani sıçramalar ile 93 civarını görüyorum fakat genel olarak 80'lerde geziyor.

download.png

Normalde en ufak bir dengesizlikte burada hata yazar. Eger bu test, Cinebench R20 ve XTU stress testi her biri sorunsuz ise mavi ekran ihtimali cok azdir. Durum buysa ve hala sorun yasiyorsaniz ilginc bir durum ilk defa karsilasiyorum.
Ayrik undervolt tek cozum gibi duruyor.
XTU'yu kaldirin. Cihazi yeniden baslatin. Throttle Stop uzerinden XTU'daki degerlerin sifirlandigindan emin olduktan sonra Throttle Stop uzerinden Core'un undervoltunu 200'e getirin Cache'i 120-125 yapin. Yine 80 derece gibi sicakliklar almaniz gerekir. Tabi daha stabil bir sekilde.

Evet yaptığım testlerde cihaz frekans düşürüyor. Zaten i5 9300H genel olarak bildiğim kadarıya ısınan bir işlemci. Donanımsal olarak bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum.

Herhangi bir hata almıyorum. - 160 ile deneyincede bir sıkıntı çıkmıyor. Cihazın böyle düşük voltajdan dolayı kapanması zararlı mı?

Cihazı dengeli güç tüketiminde kullanıyorum aksi durumda çızırtı şeklinde bir ses duyuyorum rahatsız ediyor. Bununla alakası olabilir mi? Sıcaklık değerleri olarak - 160 olarak kullandığımda cihaz BF1 gibi oyunda 73 dereceyi geçmiyor. Fakat 135 ile kullandığımda ani sıçramalar ile 93 civarını görüyorum fakat genel olarak 80'lerde geziyor.

ASUS mu markası?

ASUS mu markası?

Hayır MSI GL65 9SC-041XTR modeli.
Eki Görüntüle 519269
Normalde en ufak bir dengesizlikte burada hata yazar. Eger bu test, Cinebench R20 ve XTU stress testi her biri sorunsuz ise mavi ekran ihtimali cok azdir. Durum buysa ve hala sorun yasiyorsaniz ilginc bir durum ilk defa karsilasiyorum.
Ayrik undervolt tek cozum gibi duruyor.
XTU'yu kaldirin. Cihazi yeniden baslatin. Throttle Stop uzerinden XTU'daki degerlerin sifirlandigindan emin olduktan sonra Throttle Stop uzerinden Core'un undervoltunu 200'e getirin Cache'i 120-125 yapin. Yine 80 derece gibi sicakliklar almaniz gerekir. Tabi daha stabil bir sekilde.

Tamamdır dediklerinizi deneyeceğim. Emin olmak adına soruyorum. Cihaz mavi ekran vermiyor direkt donuyor yeniden başlatıyor. Bu durum ve undervolt işleminin cihaza donanımsal bir zararı var mı? Ona göre uğraşmayacağım.

Core ve cache - 135 ile denedim dediklerinizi herhangi bir hata almadım. Sadece garip gelen durum ise nedense - 135 civarı bir undervolt ile kullandığımda işlemci kullanım oranının artıyor olması. Şu an 32x32 maçtayım ve bazen %98 işlemci kullanımı görüyorum.

Sıcaklık ilede - 160 undervolt ile 72 dereceyi geçmezken şimdi en fazla 83 gördüm.
Donanımsal bir zararı yoktur. Sadece cihazın aniden kapanması nadiren de olsa yazılımsal olarak sorun yaratabilir. Format atınca çözülür.

Dosya Ekleri

• IMG_20200323_225014.jpg
    IMG_20200323_225014.jpg
    237 KB · Görüntüleme: 65
Son düzenleme:
Undervoltun teoride kullanimlari etkilememesi gerekir. Ayrica kullanim miktari sicakliklar kontrol altinda oldugu surece laptoplarda riskli/dikkate alinacak bir niteligi yoktur. Eger FPS, Sicaklik ve genel kullanim tecrubeniz etkilenmiyor ise her sey sorunsuz demektir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı