i5 9300H undervolt gerek var mı?

SrcnTSC

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. Undervolt ve Intel işlemci hakkında pek bilgim olmadığı için konu açma gereği duydum. Aklıma takılan birkaç soru var onları sizle paylaşmak istiyorum. i5 9300H için illa undervolt işlemi yapmaya gerek var mı? Ben yapmama taraftarıyım eğer yapılmadığı durumda işlemci ömründe bir sorun olur mu? İşlemci sıcaklığı genel olarak 85-97 arası geziyor fakat 97 olduğu durumda hiçbir şekilde FPS düşmesi yaşamıyorum. Uzun süre bu sıcaklıkta kaldığı da oluyor. Bu durumda işlemciye bir zararı olur mu bilgi verirseniz sevinirim dediğim gibi undervolt yapmak istemiyorum.
  • Cinebench puanı: 1734 PTS
Puan olarak da düşük mü bu konuda da bilgi alabilirsem sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Performansı ve sıcaklıkları sizi tatmin ediyorsa yapmasanız da olur. Detayları konuda bulabilirsiniz.
Cinebench R20: 2136pts

Performansı ve sıcaklıkları sizi tatmin ediyorsa yapmasanız da olur. Detayları konuda bulabilirsiniz.
Cinebench R20: 2134PTS

Performans olarak sorun yok dediğim gibi fakat sıcaklık sıkıntılı değerlerde mi onu bilmiyorum. Cinebench puanları arasında bu kadar fark olmasınıda anlamadım sonuçta aynı işlemci. Bu arada kullandığım ürün MSI GL65 9SC

İşlemci ömrünü kısaltmak değil, tam tersine yükseltir düzgün bir şekilde uygulandığında. Bazı donanımlarda performans artışı bile sağlayabiliyor. Ben yapılmasından yanayım, ne kadar düşük olursa sıcaklık o kadar iyidir.

Evet işlemciler aynı ise normal koşullarda fark %5'i geçmez fakat laptopta işlemciden çok soğutma önem kazanıyor.
Piyasada 2400pts alan i7 9750H da var 3200pts alan da. Aradaki fark soğutma.
Işlemciniz 100 derecede kendini kapatacak şekilde tasarlandı. Fakat kendini kapatmamak ve daha fazla ısınmamak için hızını düşürüyor ve bundan dolayı daha düşük puan alıyorsunuz.

Uzun vadede 80 derecenin altı idealdir fakat piyasada bunu yük altında başarabilen Intel H serisi işlemci bulunmuyor. Yani 90 derecenin altında GHz düşürmeden çalışabiliyor ise bu her şey mükemmel demek.

Tehlikeli sıcaklık 100 derece ve üstüdür. Merak etmeyin bu sıcaklığa isteseniz de ulaşamazsınız.

İşlemci ömrünü kısaltmak değil, tam tersine yükseltir düzgün bir şekilde uygulandığında. Bazı donanımlarda performans artışı bile sağlayabiliyor. Ben yapılmasından yanayım, ne kadar düşük olursa sıcaklık o kadar iyidir.

İlginiz için teşekkür ederim. Dediğim gibi kurcalamak istemediğim için yapmak istemiyorum fakat 97 dereceleri görünce insan tereddüt ediyor.
Evet işlemciler aynı ise normal koşullarda fark %5'i geçmez fakat laptopta işlemciden çok soğutma önem kazanıyor.
Piyasada 2400PTS alan i7 9750H da var 3200PTS alan da. Aradaki fark soğutma.
Işlemciniz 100 derecede kendini kapatacak şekilde tasarlandı. Fakat kendini kapatmamak ve daha fazla ısınmamak için hızını düşürüyor ve bundan dolayı daha düşük puan alıyorsunuz.

Uzun vadede 80 derecenin altı idealdir fakat piyasada bunu yük altında başarabilen Intel h serisi işlemci bulunmuyor. Yani 90 derecenin altında GHz düşürmeden çalışabiliyor ise bu her şey mükemmel demek.

Tehlikeli sıcaklık 100 derece ve üstüdür. Merak etmeyin bu sıcaklığa isteseniz de ulaşamazsınız.

Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi soğutma önemli. Cinebench çalıştırırken belki Turbo moda alsam skorada fark olabilir denemek lazım. Fakat dediğim gibi oyun konusunda en ufak bir performans kaybı yaşamıyorum. Uzun ömürlülük açısından düşündürüyor. BF1 gibi oyunlarda işlemci hızına baktığımda süreklü 4000 MHz civarında çalışıyor.
Piyasada 2400pts alan i7 9750H da var 3200pts alan da. Aradaki fark soğutma.

Uzun vadede 80 derecenin altı idealdir fakat piyasada bunu yük altında başarabilen Intel H serisi işlemci bulunmuyor. Yani 90 derecenin altında GHz düşürmeden çalışabiliyor ise bu her şey mükemmel demek.

Az önce undervolt işlemini denedim yavaş yavaş test ettim. Skor olarak Cinebench 1936 puanda bıraktım.

Son düzenleme:
İlginiz için teşekkür ederim. Dediğim gibi kurcalamak istemediğim için yapmak istemiyorum fakat 97 dereceleri görünce insan tereddüt ediyor.

Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi soğutma önemli. Cinebench çalıştırırken belki Turbo moda alsam skorada fark olabilir denemek lazım. Fakat dediğim gibi oyun konusunda en ufak bir performans kaybı yaşamıyorum. Uzun ömürlülük açısından düşündürüyor. BF1 gibi oyunlarda işlemci hızına baktığımda süreklü 4000 MHz civarında çalışıyor.

Az önce undervolt işlemini denedim yavaş yavaş test ettim. Skor olarak Cinebench 1936 puanda bıraktım.

Hocam 1936 puan alırken kaç derece düştü işlemci?

80 dereceye seviyesinde seyretti ara sıra 88 leri gördüm.
Merhaba i5 9300h işlemci sahibiyim bilgisayarım ROG G531GT az önce undervolt işlemi yaptım -160 derecede bırakıtm -170 yapınca mavi ekran almadım ama bilgisayar kendini resetledi şuan ortalama sıcaklık 85-90 arası witcher 3 açınca 95 civarına çıkıyor ama artık işlemci sıcaklıktan dolayı hız düşürmüyor. Son olarak TS BENCH de -100 V de bile ERROR yazısı aldım bir sorun olur mu ? Siz kaç Volt düşürme yaptınız

H serisi ve iyi soğutulan bir işlemciyi ancak 90C'lerde tam performansta tutabilirsiniz. i7 9750H'ı ben iç ortam 33 dereceyken 73-74C'de 3200MHz'de tutabiliyorum. 80C ve üzerinin laptopun ömrünü kısalttığını düşünüyorum. Şu sıcak günlerde undervolt +underclock yapın derim.

Geri
Yukarı