i5 9400F CPU kullanımının yükselmesi normal mi?

Lonir

Centipat
Arkadaşlar sistemim yeni olduğundan değerler doğru mu bilemiyorum.

Örnek olarak Valorant'ta 180-300 FPS arası oynuyorum fakat CPU kullanımı %40 %70 arası ve GPU kullanımı %30-40 arasında sabit bu normal midir?
Ayrıca yine Valorant'ta arada bir CPU kullanımı 0.5 saniyeliğine 90 falan oluyor bunlar normal midir?
LoL için ise CPU ve GPU kullanımı 40% geçmiyor FPS aralığım 180-250.

Witcher 3 için kullanım değerleri normal %99 GPU ve %60 CPU ama yine CPU 0.5 saniyelik sıçrama yapıp 90 gözüküp düşüyor.

Sıcaklık olarak herhangi bir sıkıntım yok yük altında maksimum ekran kartı için 70 derece, işlemci için de 60 derece gördüm.

Bunlar normal bir değerler midir?

Oyunları oynadığım çözünürlük geçici monitörden dolayı 1240*1024.
Sistemim.
İşlemci: Intel i5 9400F.
Anakart: ASUS EX-H310M-V3 R2.0.
Ekran kartı: ASUS Dual GTX 1660 OC Evo.
RAM: (2x8) 16 GB Corsair vengeanc DDR4 3000 MHz.
SSD: James Donkey 240 GB (sadece Valorant burada)
Harddisk: WD Blue 500GB
Güç kaynağı: Cooler Master mwe Gold 750W 80+ Gold Full modüler.
Kasa: Dark N10 Pro.

Son düzenleyen: Moderatör:
Normal Valorant ve LoL Online oyunlar olduğu için ve görüntü ayarlarını en düşüğe verdiğinizi varsayarsak CPU'a daha fazla yük biniyor.
Çünkü Witcher 3'de değerler olması gerektiği gibi. 1080P monitörde ayarları yükseltiğiniz zaman bu Online oyunlarda da GPU artışı göreceksiniz.

Dostum anlık takılmaları bilmem ama ayarları düşürürsen zaten yüksek fps alırsın ve işlemci kullanımı artar ekran kartı da ayarlar düşük olduğu için fazla kullanmaz... Ama ayarları yükseğe verirsen ekran kartı genelde %100 olur ve işlemcin de yeter yani besler bi sıkıntı olmaz diye düşünüyorum :)

Normal Valorant ve LoL Online oyunlar olduğu için ve görüntü ayarlarını en düşüğe verdiğinizi varsayarsak CPU'a daha fazla yük biniyor.
Çünkü Witcher 3'de değerler olması gerektiği gibi. 1080P monitörde ayarları yükseltiğiniz zaman bu Online oyunlarda da GPU artışı göreceksiniz.
Bütün oyunlarda ayarlar en yüksekte.

Dostum anlık takılmaları bilmem ama ayarları düşürürsen zaten yüksek fps alırsın ve işlemci kullanımı artar ekran kartı da ayarlar düşük olduğu için fazla kullanmaz... Ama ayarları yükseğe verirsen ekran kartı genelde %100 olur ve işlemcin de yeter yani besler bi sıkıntı olmaz diye düşünüyorum :)
Hiçbir oyunda anlık takılma yok sadece aldığım değerler normal mi onu öğrenmek istiyorum ve oyun ayarlarım ultra, ultra yoksa da en yüksekte.

Benim de düşünce bu yönde. Monitörü anca ay başında alabilirim o vakite kadar böyle idare edeceğim, korkum sisteme zarar vermesi. Umarım herhangi bir sıkıntı yaratmaz.

Sisteme zarar vermez fakat ben 2080 bir karta sahip olsam da 1080P monitörüm olsa dahi CS:GO'u en fazla 1280X960 bir çözünürlükte oynayacağım bu da demek oluyor ki darboğaz fakat bu darboğaz sadece GPU kullanılmadığından söyleniyor. Yoksa FPS'de düşük çözünürlükten kaynaklı artış oluyor böyle Online oyunlarda CPU'nun daha fazla kullanılması daha önemli.

Yeni konular

Geri
Yukarı