i5-9400F sistemde elektrik kesintisi sonrası FPS düşmesi ve seste bozulmalar

Flabebe

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Geçtiğimiz hafta perşembe günü gün içinde bilgisayar açıkken elektrikler gitti, elektrikler geldiğinde bilgisayarı açtım ancak o an bir şey fark etmedim. Ancak cumartesi gününden beri inanılmaz FPS düşmesi yaşıyorum artı olarak ses de bozuluyor. Ses drop esnasında tamamen kesiliyor veya cızırdıyor. Oynadığım tek bir oyun var onun dışında test edemedim, oynadığım oyun Black Desert Online. Sadece oyunda değil, bilgisayarda da genel bir kasma hissi var artık. Örneğin Discord'da kanallar arası tıkladığımda 1-2 saniye sonra geçme, mesaj yazarken birden donma ve saliseler sonra tekrar kendine geldiğinde donmadan önce tıkladığım harfin yazıyor oluşu (bunu tam anlatamadım), tarayıcıda bir yavaşlık, Alt Tab geçişlerinde vs. yavaşlık var. Bu sorunun benzerini daha önce yaşamıştım ancak o zaman UPS kullanmıyordum ve SSD farklı idi, sorunu çözemeyince SSD'yi garantiye yollamıştım ve para iadesi oldu. O SSD Adata SX6000 Pro 512 GB idi. Para iadesi yapıldığında kendime bir Samsung 860 EVO M.2 SSD aldım. Oldukça memnundum ve sıkıntı yaşamıyordum. Ancak Adata SSD'de birçok elektrik kesintisinden sonra bu sorunu yaşamıştım. Samsung SSD'min yaşadığı ilk kesintiydi bu ve direkt ondan olup olmadığından emin değilim. Benim ilk aklıma gelen sıcaklıktı, oyun içinde 80 derecelere varan işlemci sıcaklığı ve 75-80 derecelere varan bir ekran kartı sıcaklığım vardı. Hala da onun olabileceğini düşünüyorum çünkü bilgisayar 1 yıldan uzun süredir temizlenmiyor. Oldukça kirli bir durumda. SSD sağlığını HD Tune Pro ile test ettim bad sector vs. yok, CrystalDiskMark ile test ettiğimde normal sonuçlar alıyorum. Bu arada SSD'yi Nisan 2021'de almıştım sağlığı %90 şu an, bu normal mi çok mu kötü bilmiyorum. Format atmayı denemedim çözüm olup olmayacağından emin olmadığım için. Yardımlarınızı bekliyorum.
Sistem şöyle;

• Intel Core i5 9400F.
  • MSI Z370A-PRO
  • Gigabyte GeForce GTX 1660 Ti Windforce.
  • Samsung 860 EVO M.2 SSD.
  • Adata XPG Gammix D10 Dual 8x2 RAM.
  • Western Digital Caviar Blue 1 TB.
  • FSP Hyper k 500 500W.
  • FSP wındale 3 CPU cooler.
  • Kolınk stronghold whıte kasa.
  • 3X bıtfenıx spectre kasa fanı.

Bu oyun içi FPS düşüşü ve ses kesintisinin videosu, sesi açarak izleyin.

Test esnasında donanımların Watt değerlerine bakın iniş çıkış oluyor mu?

Selam, 2 dakikalık bir test yapıp sonucunu bu mesajı editleyerek paylaşacağım, yardımcı olur musunuz?

Test esnasında donanımların watt değerlerine bakın iniş çıkış oluyor mu?

Selam, testleri yaptım, birden fazla kez yaptım testi. Ekran görüntülerini aşağıya atıyorum.

A1, A3, A5, A6 ilk iki dakikalık testlerin ve bellek ve işlemcinin benchmark sonuçları. A23, A24, A25 ise on dakikalık test sonrası değerler.

Gerçekten ben bu durumun neden kaynaklandığını bir türlü anlayamadım. Sadece oyunda olsa neyse, discord, chrome, ekran alıntısı (windows+shift+S) gibi uygulamalarda da donmalar, takılmalar yaşıyorum.

Dosya Ekleri

• a1.png
    a1.png
    16,1 KB · Görüntüleme: 26
  • a3.png
    a3.png
    14,7 KB · Görüntüleme: 22
  • a23.png
    a23.png
    54,9 KB · Görüntüleme: 19
  • a24.png
    a24.png
    72,4 KB · Görüntüleme: 17
  • a25.png
    a25.png
    80,3 KB · Görüntüleme: 24
  • a5.png
    a5.png
    21,8 KB · Görüntüleme: 25
  • a6.png
    a6.png
    25,1 KB · Görüntüleme: 31
Son düzenleme:
@Flabebe Değerlerde gözüme çarpan bir gariplik yok. PSU'yu test etmek için aşağıda gösterdiğim resimde bulunan Power testini yapamanız gerekiyor. Size tavsiyem BIOS ayarlarını ve Nvidia Denetim Masası ayarlarını sıfırlayın sadece bunları değil MSI Afterburner veya ona benzer hız aşırtma yazılımları felan kullanıyorsanız ayarlarını sıfırlayın yada kapayın. Arkaplanda veya sistem tepsisinde çalıştırdığınız 3. parti bir program, araç vs varsa o da sorun yapabilir geçici olarak durdurun bir de o şekilde PC'yi kullanın. Yazılımsal olarak en son çare Format olabilir o da fayda etmezse PC ye farklı donanımlar takıp deneme yanılma yoluyla sorunu tespit etmeye çalışmaktan başka çare yok. Geçmiş olsun.

1666496984544.png

@Flabebe Değerlerde gözüme çarpan bir gariplik yok. PSU'yu test etmek için aşağıda gösterdiğim resimde bulunan Power testini yapamanız gerekiyor. Size tavsiyem BIOS ayarlarını ve Nvidia Denetim Masası ayarlarını sıfırlayın sadece bunları değil MSI Afterburner veya ona benzer hız aşırtma yazılımları felan kullanıyorsanız ayarlarını sıfırlayın yada kapayın. Arkaplanda veya sistem tepsisinde çalıştırdığınız 3. parti bir program, araç vs varsa o da sorun yapabilir geçici olarak durdurun bir de o şekilde PC'yi kullanın. Yazılımsal olarak en son çare Format olabilir o da fayda etmezse PC ye farklı donanımlar takıp deneme yanılma yoluyla sorunu tespit etmeye çalışmaktan başka çare yok. Geçmiş olsun.

Eki Görüntüle 1551319
Evet bu testi yapmıştım ben de. Bi sorun yaşamadım. Bilgisayarda sadece oyun, discord, spotify ve chrome var şu an. Afterburner vs. yok hız aşırtma da yok tabii. SSD'de sorun yok diyerek geri gönderdiler, şimdi PSU'dan şüpheleniyorum onu değiştirmeyi düşünüyorum.

@Flabebe değerlerde gözüme çarpan bir gariplik yok. PSU'yu test etmek için aşağıda gösterdiğim resimde bulunan Power testini yapamanız gerekiyor. Size tavsiyem BIOS ayarlarını ve NVIDIA Denetim Masası ayarlarını sıfırlayın sadece bunları değil MSI Afterburner veya ona benzer hız aşırtma yazılımları falan kullanıyorsanız ayarlarını sıfırlayın ya da kapayın. Arka planda veya sistem tepsisinde çalıştırdığınız 3. parti bir program, araç vs varsa o da sorun yapabilir geçici olarak durdurun bir de o şekilde PC'yi kullanın. Yazılımsal olarak en son çare format olabilir o da fayda etmezse PC'ye farklı donanımlar takıp deneme yanılma yoluyla sorunu tespit etmeye çalışmaktan başka çare yok. Geçmiş olsun.

Eki Görüntüle 1551319

Ayrıca yazmayı unuttum, PS4 Pro ve Xbox One S sistemlerinde bu sorunu hiç yaşamıyorum.

@Flabebe Sorununu çözdün mü? Sorun işlemciden kaynaklanıyor olabilir. Technopat senin sorununa benzer bir sorun hakkında video hazırlamış.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı