i5-9400F sistemde masaüstü ve oyunlarda ani FPS düşüşü

World pad

Hectopat
Merhaba arkadaşlar,
Aşağıda belirttiğim sistem de oyunlarda aniden FPS droplar ve uzun kullanımda takılmalar mevcut kimisi darboğaz yok demiş kimisi var 2 kere format attım olmadı ara sıra drop girince ekran kartı kullanımı 0'a düşüyor.
1080p kullanım.
ASUS GTX 1080 Turbo.
i5-9400F
250 GB markasız SSD.
2x8 circual 2400 MHz RAM.
Gigabyte B365m anakart.
550W Frisby PSU.
Dark Aqua 120 mm sıvı soğutma.

Özellikle çevrimiçi oyunlar ve açık dünya oyunlarında darboğaz yaşanabilecek bir sistem. Bende de GTX 1070 ve 9400F muadili olan 8400 işlemci mevcut. Darboğazın olup olmadığını anlamak için oyun içi işlemci ve ekran kartı kullanımını kontrol edin. Bir diğer ihtimali ise SSD olarak görüyorum. SSD'nin hız testini yapmış mıydınız?

Bir de, özellikle sorun yaşadığınız oyun var mı, varsa hangisi veya hangileri?

Özellikle çevrimiçi oyunlar ve açık dünya oyunlarında darboğaz yaşanabilecek bir sistem. Bende de GTX 1070 ve 9400F muadili olan 8400 işlemci mevcut. Darboğazın olup olmadığını anlamak için oyun içi işlemci ve ekran kartı kullanımını kontrol edin. Bir diğer ihtimali ise SSD olarak görüyorum. SSD'nin hız testini yapmış mıydınız?

Bir de, özellikle sorun yaşadığınız oyun var mı, varsa hangisi veya hangileri?
Hocam escape from tarkov oynuyorum işte bazen stabil şekilde 80-90 fps bitiyor oyun bazen de işte yürüyemiyorum

@World pad Aynı haritada mı oluyor peki bu iki durum? Haritanın optimizasyonu veya çevre görsellerin işlemciye bindirdiği yük gibi etkenler de önemli. Biri bina içinde geçer FPS sabit kalır, diğeri dışarıda yeşil alanlarda geçer FPS düşer.

Bunu anlamanın en iyi yolu da test etmektir. Oyun sırasında işlemci ve ekran kartı kullanımını kontrol edip dönüş yapabilir misiniz?

@World pad Aynı haritada mı oluyor peki bu iki durum? Haritanın optimizasyonu veya çevre görsellerin işlemciye bindirdiği yük gibi etkenler de önemli. Biri bina içinde geçer FPS sabit kalır, diğeri dışarıda yeşil alanlarda geçer FPS düşer.

Bunu anlamanın en iyi yolu da test etmektir. Oyun sırasında işlemci ve ekran kartı kullanımını kontrol edip dönüş yapabilir misiniz?
Uzun süredir izliyorum hocam
İşlemci :65- 85 arası
Gpu: 45-65 arası

@World pad Grafik ayarlarınız ne durumda peki? Ekran biraz daha yükseltin ayarları. Bir de V-Sync açık mı?

Vsyn açık grafik yük binsin diye high ayarlarda tutuyorum

@World pad Grafik ayarlarınız ne durumda peki? Ekran biraz daha yükseltin ayarları. Bir de Vsync açık mı?
Ben sistmi ram testine soktum ram için firma ile iletişime geçin uyarısı verdi ama sonrasında çok teste soktum hata bulunamadı

Son düzenleme:

Geri
Yukarı