i5 9400F sisteme yükseltme tavsiyesi

BatuhanPlb

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistemim şu şekilde;

ASUS H310M-K
Intel i5 9400F.
ASUS ROG STRIX RTX2060 6 GB.
Corsair 2x8GB DDR4 3000MHz.
Samsung 870 EVO.

Biraz sıcaklık değerlerime baktım ve CPU'nun boşta 70 oyun oynarken 100derecelere ulaştığını gördüm. Bazı 3. parti sitelerde de darboğaz oranımın %50'lere ulaştığını test ettim. Anakart, işlemci ve sıvı soğutma takviyesi yapmak istiyorum. Mümkünse RAM MHz değerlerimi tam karşılayacak bi' anakart tercih ederim. Bu 3 parça için bütçem 15bin lira civarında -esnetme yapılabilir-. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Hocam öncelikle teşekkürler ramlerimi yenilemeyi düşünmüyorum onun yerine sıvı soğutma düşünüyorum.

Sistemi DDR5 yapın diye ekledim ramleri. Ozaman hocam allta atıcağım anakartı alın. Bütçeyi de 1000TL aşıp dediğim Sıvı soğutmayı alın.

Veya bu şekilde yapın güncelleme işlemlerini soğutucu ile beraber tam 15.000TL yapıyor.

Sistemi DDR5 yapın diye ekledim ramleri. Ozaman hocam allta atıcağım anakartı alın. Bütçeyi de 1000TL aşıp dediğim Sıvı soğutmayı alın.

Cahilliğimi mazur görün, bu sistem özelinde soruyorum DDR4'ten 5'e geçmek bana performans açısından ne gibi bi avantaj sağlar?
edit: AMD ısınma problemlerinden zamanında çok çekmiş biri olarak Intelden çıkmaya korkuyorum ne yazık ki..

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

biri 13600k diğeri sizin işlemci için yani 13500 için. Oyun performanslarında avarage yani ortalama değerlere bakarsanız anlayacaksınız.

.5-7 Fps kadar ortalama fps farkı veriyor. Tabi spiderman gibi yüksek grafikli oyunlarda bu performans farkı çok daha yüksek oluyor. Buda ilerleyen yıllar için çıkacak oyunlarda performans farkını arttıracaktır.

biri 13600k diğeri sizin işlemci için yani 13500 için. Oyun performanslarında avarage yani ortalama değerlere bakarsanız anlayacaksınız.

.5-7 Fps kadar ortalama fps farkı veriyor. Tabi spiderman gibi yüksek grafikli oyunlarda bu performans farkı çok daha yüksek oluyor. Buda ilerleyen yıllar için çıkacak oyunlarda performans farkını arttıracaktır.
Ben tercihimi ilk attığınız Intelli sistemden yana kullanıcam, bi de o sistem için bi sıvı soğutma önerir misiniz?

Yukarda önerdim hocam. ID cooling 240mm eğer RGB isterseniz de allta attığım olur. İkiside kalitelidir.

Yukarda önerdim hocam. ID cooling 240mm eğer RGB isterseniz de allta attığım olur. İkiside kalitelidir.

Ekran kartım sizce 13500 için yeterli olur mu? Darboğaz sitelerinde %20 civarında bi darboğaz gözüküyor.

Ben sizin yerinizde olsam 5 bin tl'ye ikinci el 5800x alır, düzgün vrm'li anakart ve aynı ramlerle kullanırdım. Toplamda 10 bini geçmez soğutucuyla beraber. Fazlası parayı çöpe atmak olur. En yeni nesil olması bir şey ifade etmiyor en fazla 3 fps falan fark edecektir. Ayrıca ddr5 almanın şu an saçma olduğunu düşünüyorum. Açılma sürelerini düzeltsinler önce.

Yeni konular

Geri
Yukarı